Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Iestājas par slimnīcas saglabāšanu

Redakcija

Autors • 27.12.2010.

Iestājas par slimnīcas saglabāšanu
Burtu lielums

Ziņa par iespējamo Madonas slimnīcas pārprofilēšanu izraisījusi pamatīgu rezonansi. Lasāmi raksti avīzēs, dzirdamas sarunas uz ielām un draugu pulkā, noris parakstu vākšanas kampaņa, tiek sūtītas vēstules augstākstāvošām instancēm, uzrunāts arī Valsts prezidents. Cilvēki ir sašutuši, jo brīžiem pārņem izjūta, ka mūsu Madonu patiešām lēnītēm pārvērš par Sūnu ciemu. Šobrīd vismaz priecē ziņa, ka ar 1. februāri madonieši atkal varēs ik dienas izmantot dzelzceļa satiksmi. Vien jācer, ka šis solījums nav tikai uz laiku.

Aktīvi pret Madonas slimnīcas pārprofilēšanu darbojas arī nevalstiskās organizācijas, tostarp biedrība „Caritas Madona". Kā „Caritas Madona" apstiprina LR Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders, nākamgad līgumi ar visām slimnīcām  tiks slēgti uz gadu (nevis kā iepriekš plānoja – uz pusgadu), bet gada otrajā pusē, vadoties pēc slimnīcu darbības analīzes un konsultācijām ar pašvaldībām, pārprofilēt varētu tomēr mazāk nekā iepriekš minētās deviņas slimnīcas.

Varbūt paanalizēt – kādēļ?

Slimnīcu pārprofilēšana ir saistīta ar starptautisko aizdevēju ieteikumu – veselības nozarē slimnīcu darbības efektivitātes palielināšanai jāsamazina akūto slimnieku gultu skaits līdz 350 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju un jāizveido ilgtermiņa aprūpes gultas, ņemot vērā sabiedrības novecošanos un atbilstošo pieprasījumu šādai aprūpei.
Pagājušajā gadā akūto slimnieku gultu skaits bija 428 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.
Nākamā gada pirmajā pusgadā tikšot veikta padziļināta šo slimnīcu veiktā darba un neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamības analīze, kad izvērtēs sniegto pakalpojumu apmēru un klāstu, kā arī noteiks stingrus slimnīcu darba kvalitatīvos rādītājus. VM uzsver, ka jau šobrīd ir MK noteikumi Nr. 1046 (piemērojami ar 2011. gadu), kas paredz, ka neatliekamo medicīnisko palīdzību valstī nodrošina tās slimnīcas, kurās ir  ne mazāk kā 7000 hospitalizāciju un 400 dzemdību gadā. Šos hospitalizāciju kritērijus šobrīd neizpilda 11 slimnīcas un slimnīcu apvienības (kādreizējās lokālās slimnīcas), tostarp arī Madona. Jā, mums nav 400 dzemdību gadā, taču varbūt ir vērts paanalizēt, kādēļ? Vai tādēļ, ka slimnīca strādā slikti, vai varbūt tādēļ, ka valsts politika stimulē iespēju robežās atturēties no ģimenes pieauguma vai izvēlēties bērniņu laist pasaulē ārpus Latvijas, vietā, kur jaunā ģimene saņem patiešām ievērojamu atbalstu un sociālās garantijas. Spilgts piemērs ir kāda jauna madoniete (nu jau bijusī), kas jauko ziņu par gaidāmo mazulīti mums pasniedza kopā ar repliku – tikai nedomājiet, ka es atgriezīšos Latvijā! Es palieku te (Anglijā), kur mums kā jaunai ģimenei tiek piešķirts dzīvoklītis un garantēts sociālais atbalsts. Un tādu stāstu ir daudz.

No otras puses raugoties, nav jāzina pat statistika, lai saprastu, ka Madonas slimnīcas dzemdību nodaļu ir iecienījušas arī apkārtējo novadu un Rīgas ģimenītes – „Stariņa" ziņās par jaundzimušajiem itin bieži lasām, ka jaundzimušā bērniņa vecāki ir no Aizkraukles, Rīgas, Jēkabpils… Vai tas nerunā jau pats par sevi?

Panākt, lai sadzird!

Analizējot situāciju, tikšot ņemti vērā arī attālumi neatliekamās palīdzības nodrošināšanai, lai pārprofilējot pacientiem tiktu nodrošināta savlaicīga neatliekamā palīdzība. Vai kaut vai šī nianse – attālums no Madonas novada attālākā nostūra līdz Valmierai – nav pietiekams rādītājs tam, ka akūtā gadījumā neatliekamā palīdzība netiks nodrošināta laikus? Tas, cik un kuras slimnīcas pārprofilēs, varētu būt zināms nākamā gada maijā. Tas nozīmē vien to, ka līdz pavasarim ne tikai pašvaldībai un slimnīcas administrācijai, bet tieši iedzīvotājiem ir aktīvi jāpauž savs viedoklis, ar cerību, ka kāds ieklausās un sadzird. Un, ja nedzird, tad panākt to, lai sadzird!
Stājoties amatā, veselības ministrs Juris Bārzdiņš kā prioritātes izvirzīja veselības aprūpes finansējuma saglabāšanu, vienlaikus turpinot racionālāk izmantot resursus sistēmas ietvaros, bet iegūtos līdzekļus viennozīmīgi novirzot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, tajā skaitā arī meklējot iespējas atjaunot plānveida palīdzību, izskatīt iespējas samazināt pacientu iemaksas un noturēt ārstus un māsas sistēmā. Tāpat ministrs uzsver, ka ļoti nozīmīgi ir atjaunot iedzīvotāju uzticību valsts veselības aprūpes sistēmai, taču vai to var panākt, pieņemot lēmumus, kas kārtējo reizi ir pretrunā ar iedzīvotāju labklājību?

„Caritas Madona" savu un novada iedzīvotāju interesēs darīs visu iespējamo, lai novērstu valdības plānoto aplamību – Madonas slimnīcas pārprofilēšanu. Nāciet mums palīgā, sūtiet savas idejas, ieteikumus uz mūsu e-pastu [email protected], rakstiet arī paši personīgi ministram, deputātiem, ikvienam, kas var palīdzēt, jo šobrīd ir svarīgi neklusēt!

„Caritas Madona" komanda

LINDAS BICĀLAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px