Pirmdien sniega izvešana sākās arī Madonas pilsētā. Stāvoklis pie mums gan nav vēl tik kritisks, un arī haoss nav izveidojies, kā daudzviet citur Eiropā, kur daudzi tūkstoši pasažieru ir iestrēguši lidostās un spiesti tur nakšņot vairākas diennaktis. Taču snieg un puteņo arī Madonas pusē.
Arī Madonas novada pašvaldības īpašuma uzturēšanas nodaļas vadītājs Aldonis Rībenieks atzīst, ka sniega patiešām ir sasnidzis daudz, bet, kā būs turpmāk, to neņemas prognozēt, jo uz sinoptiķu prognozēm diemžēl nevarot paļauties – tās ir tikpat mainīgas, kā laikapstākļi. Dažbrīd sola gandrīz vai „Āfrikas siltumu", bet pat no atkušņa neesot ne vēsts, tā vietā tikai aukstums kļūst lielāks, turpina snigt un puteņot. Ielas un trotuāri Madonā tiek tīrīti atbilstoši laikapstākļiem un arī finanšu resursiem, bet, kā atzīmē Madonas novada pašvaldības īpašuma uzturēšanas nodaļas vadītājs, pamazām jāsāk arī izvest sniegu no pilsētas.
– Madonas centrālajā laukumā jau sāka veidoties sniega kaudzes, tāpēc sniega izvešanu pirmdien sākām ar Saieta laukumu. Turklāt tuvojas Jaunais gads, tradicionāli tas tiks sagaidīts Saieta laukumā ar svētku uguņošanu un Jaungada pasākumu. Ugunskuram viss ir sagatavots, arī divpadsmit bluķu ir jau izraudzīti. Viss, kas bijis iepriekšējos gados, bez īpašas teikšanas un atgādinājuma tiek gatavots arī šai gadumijai, un, protams, arī laukumam ir jābūt brīvam no sniega kaudzēm, – uzsver Aldonis Rībenieks.
Pirmdien gan saplīsa viena mašīna, ar ko izveda sniegu no pilsētas, līdz ar to otrdien sniegs netika izvests, bet trešdien sniega izvešana uz speciālu šim nolūkam izraudzītu laukumu turpinājās.
– Meklējam arī izpalīgus. Mums ir cilvēki, kas varētu strādāt ar lielāku iekrāvēju, bet papildus vajadzīgas mašīnas sniega izvešanai. Pirmdien sniegu vedām ar mini iekrāvēju, taču vienas mašīnas sniega izvešanai ir par maz, jo pilnībā netiek noslogots iekrāvējs, – saka Aldonis Rībenieks.
Viņš atzīst, ka, ja snigšana turpināsies, sniegs, lai Madona būtu izbraucama arī turpmāk, būs jāizved arī no citām ielām, krustojumiem un laukumiem.
– Saieta laukums Madonas pilsētā nav vienīgā vieta, no kuras, domājot par satiksmes drošību, nepieciešams izvest sniegu. Tas jādara arī citur, kā, piemēram, Augu ielā, Skolas ielā, Blaumaņa ielā. Lēmums par sniega izvešanu no šīm vietām vēl nav pieņemts, jārēķinās tomēr arī ar finanšu resursiem. Taču, ja turpinās snigt un ielas kļūs šauras un grūti izbraucamas, nekas cits neatliks, kā izvest sniegu, lai tā daudzums brauktuvju malās neapdraudētu satiksmes drošību un autovadītājiem būtu pārredzamas gan gājēju pārejas, gan krustojumi, – uzskata Aldonis Rībenieks.
Savukārt vaicāts par Rīgas mēra Nila Ušakova aicinājumu rīdziniekiem brīvdienās ņemt rokās sniega lāpstas un atbrīvot no sniega daudzdzīvokļu māju pagalmus un teritorijas, kuras netīra sētnieki un nav iespējams iztīrīt arī ar traktoru, Madonas novada pašvaldības vadītājs norāda, ka Madonas pilsētā šai ziņā ir cits stāsts.
– To Madonā esam jau pārdzīvojuši. Kaut gan ir Satversmes tiesas lēmums, kas nosaka, ka uzturēt ēkas piegulošo teritoriju ir katra īpašnieka vai namu apsaimniekotāja pienākums, Madonā to ievēro neliela daļa, līdz ar to gan ielas, gan trotuāri, gan gājēju celiņi ziemā tiek tīrīti centralizēti, lai nebūtu tā, kā kādreiz, kad pamīšus atsevišķi trotuāra posmi bija iztīrīti, turpretī citi – ne, – norāda Aldonis Rībenieks.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto