Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Atklāj brīvā laika pavadīšanas namu

Redakcija

Autors • 17.12.2010.

Atklāj brīvā laika pavadīšanas namu
Burtu lielums

Pagājušajā svētdienā egles iedegšana Dzelzavas pagastā mijās ar kādu ļoti gaidītu notikumu – brīvā laika pavadīšanas saieta nama "Kāre" atklāšanu.

Pasākums pulcēja daudz cilvēku, jādomā, ka ne tikai dzelzaviešus.

Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Elmārs Vaskis, klātesošos apsveicot saieta nama atklāšanas dienā, sacīja: – Šī skaistā ēka tapa ilgā laikā, daudzi ar nepacietību gaidīja atvēršanas mirkli, un beidzot šis mirklis ir klāt.

Vēstures lappusēs ielūkojoties – šī ēka tika celta reizē ar pili, lai pils pārvaldniekam Stārasta kungam būtu, kur dzīvot. Laikā kopš 1750. gada ēkā bijuši arī dzīvokļi, cietums neklausīgiem puikām, pēdējā laikā šeit bija internātpalīgskolas noliktavas. Kad ēka tika pārrakstīta uz pašvaldības vārda, daļa vēlējās, lai šī ēka tiktu pārdota, bet mēs, deputāti, palikām pie tā, ka paturēsim šo ēku, gan nauda atradīsies. Radās Eiropas Savienības fondi, un pieteicām projektu "Brīvā laika pavadīšanas saieta nama "Kāre" Dzelzavas pils "Liepās" rekonstrukcija". Noapaļojot summu, kas ieguldīta, restaurējot ēku, skaitlis sasniedz 80 tūkstošus latu, no tiem 85% – ES finansējums, 10% – valsts ieguldījums, un atlikušie 5% ir pašvaldības līdzfinansējums.

– Ēka patīkami izdaiļo pili un Dzelzavu kopumā, – pirms lentes pārgriešanas bilda Elmārs Vaskis. – Novēlu, lai ikvienam būtu prieks šajā namiņā iegriezties un lai prieks būtu arī tiem, kas uzraudzīs kārtību!

Lenti svinīgi pārgriezt tika aicināta arī Dace Kalniņa un Sarmīte Zukure. Aplausiem un ovācijām skanot, namiņš tika atklāts.

Pēc nosaukuma jau nojaušams, ka jaunatklātajā ēkā jauniešiem būs iespējams lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Saieta nama iekšienē atrodas galda spēles, virtuvīte un atpūtas istaba. Jaunieši tiks aicināti nākt ar savām idejām un iecerēm, lai namiņu varētu aizvien pilnveidot. Ar laiku telpās būs iespējams rīkot dažādus neliela mēroga pasākumus.

Būtiska nianse ir nama darba laiks – pārzinis norīkots tikai uz pusslodzi, tāpēc namiņš pagaidām darbosies aptuveni četras stundas dienā. Namiņš uzskatāms par kultūras nama filiāli, līdz ar to – ja kultūras namā notiks kāds pasākums, tajā laikā namiņš būs slēgts.

Atklāšanas vakarā visiem interesentiem bija iespēja ielūkoties, ko sevī slēpj skaisti noformētā ēka. Bija saradies daudz interesentu, kas izstaigāja un aplūkoja ikkatru telpu namiņā. Sajūsmā bija gan bērni un jaunieši, gan viņu vecāki un vecvecāki – Dzelzavā līdz šim bērniem nav bijis vietas, kur uzkavēties, piemēram, pēc stundām, gaidot autobusu. Tagad šāda vieta būs, jo arī paši jaunieši ir ieinteresēti palīdzēt uzturēt kārtību. Jaunieši ar smaidu sejā izrādīja atnākušajiem viesiem, ar ko būs iespējams nodarboties namiņā, cienāja ar gardām piparkūkām un tēju.

Sastaptie jaunieši Līva Pipcāne un Didzis Agarelovs pastāstīja, ka arī paši iesaistījušies namiņa iekārtošanā – skrūvējuši kopā spēļu galdus. Jauniešiem ir sadalīti pienākumi, paši izvēlējušies, kurš par ko būs atbildīgs. Pēc laika ar pienākumiem varēs mainīties. Domājot par to, lai namiņš kalpotu ilgāk, tiek izstrādāti iekšējās kārtības noteikumi, kas ietver punktu, ka bērni, kuri nav sasnieguši 14 gadu vecumu, namiņā drīkstēs uzturēties tikai ar vecāku atļauju vai arī kopā ar vecāku brāli vai māsu.
Pēc namiņa atklāšanas klātesošie tika aicināti uz tradicionālo egles iedegšanas pasākumu Dzelzavas centrā. Pie eglītes sagaidīja patīkams pārsteigums – gaisā cita pēc citas pacēlās brīnumu laternas visās varavīksnes krāsās. Daudziem, sevišķi bērniem, tas bija kas jauns un vēl neredzēts – tie ar sajūsmu noskatījās neparastajā skatā, kad naksnīgi tumšajās debesīs pacēlās spīdošas laterniņas, drīz vien pārvēršoties knapi saskatāmos punktiņos.

Eglīte Dzelzavā ir rotāta tikpat spilgtās krāsās, kā šīs laterniņas, un par to iespējams papriecāties joprojām. Vēl kādu laiku Dzelzavas kultūras namā būs apskatāma dzelzavietes Līgas Pelēces darbu izstāde „Ziemassvētki Čiekurmuižā". Izstādē aplūkojami skaisti, pašrocīgi darināti Ziemassvētku tematikai veltīti dekori.

Vakara noslēgumā bija iespēja noklausīties trešajai adventei veltītu latviešu un ārzemju komponistu garīgās mūzikas koncertu. Par iespēju baudīt koncertu jāpateicas Neimaņu ģimenei – viņi katru gadu vietējiem iedzīvotājiem dāvā šādu lielisku iespēju.

Autore: RITA TURKINA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px