Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Piedalīsies programmā “Skolas auglis”

Redakcija

Autors • 03.12.2010.

Piedalīsies programmā “Skolas auglis”
Burtu lielums

Lauku atbalsta dienesta (LAD) programmai „Atbalsts augļu un dārzeņu piegādei skolēniem vispārējās izglītības iestādēs" jeb „Skolas auglis" ir pieteikušās 597 mācību iestādes Latvijā jeb 79 procenti.

Ar nākamā gada janvāri aptuveni divus mēnešus katru mācību dienu skolēni saņems svaigus augļus un dārzeņus. Šai programmai ir pieteikušās arī Madonas novada pašvaldības izglītības iestādes, tai skaitā Sarkaņu pamatskola.

– Mēs vienmēr atbalstām šādas akcijas un izmantojam iespēju skolēnu ēdienkarti papildināt gan ar piena produktiem, gan svaigiem augļiem un dārzeņiem. Savulaik piedalījāmies programmā „Skolas piens" un tagad – arī „Skolas auglis", turklāt šoreiz to izdarīt bija vēl vienkāršāk. Pēc Madonas novada izveides visas izglītības iestādes šai programmai tika pieteiktas centralizēti, – informē Sarkaņu pamatskolas direktore Baiba Pētersone.

Pavisam programmai „Atbalsts augļu un dārzeņu piegādei skolēniem vispārējās izglītības iestādēs" Latvijā ir pieteikti 89 070 skolēnu, tai skaitā 15 963 pirmklasnieki un 73 107 2.-6. klašu audzēkņi. Projekta īstenošanai paredzēts 421 776 latu liels finansējums, no kā 75% ir Eiropas Savienības, bet 25% – Latvijas valsts līdzekļi. Kā nosaka EK, piedāvājumā jābūt āboliem, bumbieriem, burkāniem, lielogu dzērvenēm, kāpostiem, kāļiem un kolrābjiem atsevišķi vai visu šo produktu asorti – katru dienu bez maksas skolēns varēs apēst vismaz 100 gramu svaigu augļu un dārzeņu.

Arī Sarkaņu pamatskolas pieciem pirmklasniekiem un divdesmit astoņiem 2.-6. klašu skolēniem būs šāda iespēja. Skolas direktore Baiba Pētersone gan uzsver, ka dārzeņi un augļi arī tagad ir viena no skolēnu ēdienkartes sastāvdaļām. Par to, apmeklējot Sarkaņu pamatskolu, šonedēļ pārliecinājās arī laikraksts „Stars".

Skolēnu ēdināšana Sarkaņu pamatskolā notiek divās maiņās. Vispirms pusdieno jaunāko klašu skolēni un pirmsskolas vecuma bērni, kas rītu bērnudārza grupiņā sāk ar brokastīm, bet pirms došanās mājās ēd launagu. Launags ir arī pagarinātās grupas bērniem.

Savukārt stundu vēlāk pusdienas ēd vecāko klašu skolēni. Katru dienu tiek sagatavots apmēram 50 porciju – skolā pusdieno gandrīz visi skolēni. Sarkaņu pagasta pārvalde visiem 1.-5. klašu skolēniem ir piešķīrusi brīvpusdienas.

– Cenšamies, lai visi mūsu bērni būtu paēduši, jo vienai daļai ēdienreize skolā, kad var paēst siltu ēdienu, ir gandrīz vai vienīgā. Mēs pieturamies pie kopgalda principa, līdz ar to katrs, piemēram, zupu var ēst, cik tīk, tāpat maizi. Viena no kopgalda principa priekšrocībām ir tā, ka nekas netiek izmests ārā, – uzsver pavāre Mirdza Akmentiņa, kas skolas ēdamzālē un virtuvē saimnieko jau astoņpadsmit gadu. – Gādājam, lai mūsu bērni ēstu veselīgu ēdienu – regulāri piedāvājam salātus, dārzeņus, augļus. Mācām bērniem ēst arī ķirbjus – gan kā piedevu, gan marinētā veidā, gan arī kā salātus, pieliekot klāt tomātus un gurķus. Piedāvājot salātus, cenšamies neuzsvērt, ka viena no to sastāvdaļām ir ķirbis, jo tas bērnus kaut kā atbaida. Viņus mācām ēst arī saldos ēdienus, ko acīmredzot mājās daudzas ģimenes tomēr negatavo, bet es vienmēr aicinu viņus pagaršot – vienreiz, otrreiz, kamēr pamazām bērniem iegaršojas. Tā nu tas ir – kas līdz šim bijis svešs un ko nav nācies nogaršot, to bērni uzreiz nepieņem, – atzīst Mirdza Akmentiņa.

Produkti skolas kopgaldam galvenokārt tiek iepirkti no vietējiem zemniekiem, kaut varbūt tas arī sanāk dažus santīmus dārgāk. Taču Latvijas zemē augušajiem dārzeņiem un augļiem tomēr ir cita garša un kvalitāte. Pat burkāns, kā piezīmē Mirdza Akmentiņa, ir oranžāks, smaržīgāks un ābols – sulīgāks. Interesanti, ka pirmsskolas vecuma bērni veselu burkānu negribot grauzt, bet, ja tas tiekot sagriezts šķēlītēs, apēdot ar gardu muti.

Augļi – banāni, āboli, bumbie­ri – pārsvarā tiek pasniegti launagā. Tad bērniem tiek arī pa kādam kārumam un saldumam, ko arī diemžēl mājās ne visas ģimenes var atļauties. Šoruden gan ābolu raža Sarkaņu pusē, tāpat kā daudzviet, nav padevusies, bet tieši tāpēc programma „Skolas auglis" nāk īstajā brīdī, jo, pateicoties tai, arī Sarkaņu pamatskolas bērni jaunajā gadā varēs ēst Latvijas zemnieku saimniecībās izaudzētos ābolus.

– Labi, ka skolas tuvumā nav veikala. Arī tas veicina veselīga uztura lietošanu, jo ar našķiem pirms pusdienām bērni nesabojā apetīti un apēd visu, ko piedāvājam, – piebilst Mirdza Akmentiņa.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px