26. novembra pievakarē Madonas mūzikas skolas Saules zālē izstādi „Orķestra skaņas" atklāja šī kolektīva dalībniece Sandija Veipa.
Ierodoties skolā, te sagaidīja pacilājoša garīga treniņa atmosfēra. Skanēja dažādu sastāvu spēlēta mūzika, toņus un pustoņus šķīla fotogrāfijas un komentāri pie tām, siltas tējas malks un piparkūkas piešķīra svētkiem raksturīgo smaržu un garšu buķeti.
Orķestra diriģents Andrejs Cepītis informēja, ka Madonas pūtēju orķestrī katram muzikantam līdzās spēlēšanai ir savi pienākumi, Sandijai iemērīts fotogrāfa amats. „Tā kā fotogrāfei darbs sanāca tik labi un radās daudz bilžu, nolēmām organizēt izstādi, lai arī citi var atnākt un apskatīties. Sandija ir ļoti daudzšķautņaina personība, viņai ir talants gan mūzikā, gan vizuālajā jomā, proti, fotografēšanā. Sandija ir brīnišķīga pianiste, uzdrošinos apgalvot – labākā Madonas mūzikas skolas vēsturē. Turklāt viņa ir laba sitaminstrumentu speciāliste un lieliska mūsu orķestra dalībniece."
Cilvēku un instrumentu portreti
Sandija Veipa neslēpa, ka izstādi veidoja tā, lai būtu iespēja iepazīt katru mūziķi, kas spēlē Madonas pūtēju orķestrī. Izstādē redzami portreti, situatīvas bildes, kurām pievienoti komentāri, apskatāmi arī mūzikas instrumentu tuvplāni. – Atbilstošus domu graudus piemeklēja Ilze un Rasa, tie raksturo attēlotos mūziķus un atklāj katra spilgtākās rakstura īpašības, – pastāstīja Sandija. – Esam 33 pilnīgi dažādi cilvēki, bet varam apvienoties tā, lai veidotu vienu lielu kolektīvu un spēlētu mūziku, kas mums pašiem patīk. Orķestra devīze ir „Tā mēs dzīvojam, tā mēs svinam", jo, paņemot rokās instrumentu un sākot to spēlēt, tā nav rutīnas darbība, bet process, kas mums visiem sagādā prieku.
Autores ceturtā fotoizstāde
Kopumā šī Sandijai ir ceturtā fotoizstāde. Pirmajā viņa piedalījās kopā ar Emīlu Desjatņikovu un Aivi Meļņiku, izstāde notika Madonas muzejā. Otrā fotogrāfiju izstāde tika rīkota kopā ar Aivi Meļņiku Sarkaņu bibliotēkā, trešā – pagājušajos Ziemassvētkos Lazdonas luterāņu baznīcā, bet tagad Sandija sevi izsaka Madonas mūzikas skolas Saules zālē. Uz jautājumu, cik ilgi tika krāts izstādes materiāls, autore atklāja: – Kopš spēlēju Madonas pūtēju orķestrī, šo to arī pabildēju, tātad – kopš pagājušā gada februāra. Fotogrāfiju atlasē vispirms bija svarīgi, lai bilde ir tehniski kvalitatīva, un otrs kritērijs – lai fotogrāfija pauž emocijas. Noskaņu vēl vairāk pastiprina pievienotie citāti.
Fotogrāfes arodu Sandija apguvusi pašmācības ceļā, izstādes bildes attīstītas fotosalonā.
– Šī izstāde būs ceļojoša, – laikrakstam piebilda Sandija Veipa. – 18. decembrī, kad kultūras namā notiks Madonas pūtēju orķestra koncerts, tā būs skatāma Madonas kultūras nama foajē telpā, Ziemassvētku laikā – luterāņu baznīcā, bet pēc tam – Madonas muzejā. Vēlos, lai fotogrāfijas apskata iespējami daudz skatītāju. Izstādes iekārtošanā lieliski noderēja Madonas muzeja statīvi.
Izstādi papildina muzicēšana
Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte priecājās, ka esam liecinieki dubultam mākslas procesam: Sandijas personālizstādes atklāšanai un noskaņu bagātai mūziķu muzicēšanai.
– Izstāde ir notikums arī skolai, jo šī ir pirmā personālizstāde, ko sarīko skolas absolvents, – vēstīja Ingrīda Gailīte. – Daudziem mūsu absolventiem ir dažādi hobiji, Sandija ir pionieris sava hobija publiskošanā. Autore pievērsusies pazīstamai videi, orķestra mākslinieku dzīvei. Izstāde veidota ļoti harmoniski, priecē, ka tas ir komandas darbs – Sandija pratusi piesaistīt arī palīgus.
Aicina veidot diskusiju klubu
Skolas pārstāve izteica priekšlikumu jaunai tradīcijai. „Madonas mūzikas skola varētu kļūt par diskusiju vietu jauniem cilvēkiem. Pie mums būtu piemēroti runāt par mākslu un mūziku – telpas šai ziņā ir ļoti atbilstīgas." Sandija piekrita, ka vieta klubiņam ir atbilstīga, tikai jāveicina, lai jaunieši vairāk domātu par mākslinieciskām un kulturālām jomām, turklāt bieži tie, kas par kultūru interesējas, ir ļoti pasīvi un darīt neko nevēlas.
To, ka Sandija pati Madonas mūzikas skolu nav aizmirsusi, pierāda vēl kāds fakts: oktobrī viņa piedalījās konkursā „Uzlecošās zvaigznes Kremlim", kurā Latvijas bērni un jaunieši sacentās par iespēju uzstāties Maskavā, Kremļa Kongresu pilī. Konkursā Madonas mūzikas skolas absolvente saņēma Atzinības rakstu.
Prezentē orķestra mājas lapu
Sarīkojuma izskaņā tika prezentēta Madonas pūtēju orķestra mājas lapa. Orķestra 50 gadu jubilejā pilsētas un rajona pašvaldība orķestrim piešķīra naudu, ar ko varētu izveidot mājas lapu, šobrīd lapa savas funkcijas jau veic.
– Ideja par mājas lapu pūtēju orķestrim bija pasen – 2005. gadā, – atcerējās Aigars Cepītis. – To izveidoju 2009. gadā. Mājas lapas misija ir orķestra popularizēšana globālā mērogā, jo kolektīvi no citām valstīm vēlas ar mājas lapām mainīties, uzzināt informāciju cits par citu. Mājas lapas mērķis ir mūsu orķestri popularizēt starptautiskā mērogā un Latvijā, izveidot vizītkarti par orķestri internetā.
Mājas lapā var apskatīt bilžu galeriju, lejupielādēt Madonas pūtēju orķestra izpildītu mūziku, informācija pieejama latviešu un angļu valodā. Līdzās mājas lapai pērn izstrādāts arī orķestra logo. To veidojis Gatis Ķirsons no studijas „Grafs", orķestra identifikācijas zīmē ietverts Madonas simbols – gailis.
– Esam uzsākuši darbu arī sociālajos tīklos, tas ir labs veids, kā komunicēt ar citiem, – informēja Aigars. – „Twitter" lietotāju skaits aug, tāpēc orķestris darbojas arī šai laukā.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto