Lai Madonas novada skolu skolēnus rosinātu un iesaistītu nacionālās identitātes un valstiskās apziņas stiprināšanā, tautas tradīciju un kultūras vērtību apzināšanā un saglabāšanā, Madonas bērnu un jauniešu centrs skolēniem piedāvāja iespēju iesaistīties projektā „Es Latvijā".
8. novembrī noslēdzās konkursa pirmā kārta, šonedēļ tiek izsludināti nākamās kārtas jautājumi, bet kopumā iecerēti pārbaudes uzdevumi četrās kārtās.
– Šis rudens Latvijā atnesa ne tikai krāsainas lapas un lietus lāšu spoguļošanos saules staros, bet arī debates par vēlēšanām, par zemām un neesošām algām, par parādiem un vēl bezgala daudz ko citu, kas nebūt nevairo prieka izjūtu un lepnumu par savu valsti, – aizdomājās projekta vadītāja, Madonas bērnu un jauniešu centra vides izglītības darba koordinatore Māra Evardsone.
– Taču katram cilvēkam ir kādi sapņi, ko viņš vēlas piepildīt. Skolēni, ejot uz skolu, sapņo būt pieauguši un patstāvīgi, sapņo labi dzīvot un apceļot pasauli. Vecāki sapņo par bērnu labāku dzīvi un savām bezrūpīgām vecumdienām. Kā šos sapņus piepildīt? Kā mēs katrs redzam sevi un savu vietu savā valstī? Ko mēs zinām par to? Kā mūsu zināšanas var palīdzēt mums piepildīt savus sapņus? Kā dzīvot labākā Latvijā? Par to tad arī šis projekts, kas organizēts skolēniem no 4. līdz 12. klasei.
Projektā iesūtītie darbi tiek vērtēti pa vecuma grupām : 4.-6. klase, 7.-9. klase un 10.-12. klase. Dalībnieki, kas veiksmīgi piedalīsies visās kārtās, saņems apbalvojumus, turklāt labāko darbu autori nākamā gada 2. jūnijā varēs apceļot Madonas novada zemnieku saimniecības, amatnieku darbnīcas un citas interesantas vietas.
Projekta „Es Latvijā" 1. kārtas uzdevums 4.- 6. klasei bija uzrakstīt eseju par to, ko skolēns saprot ar vārdu „Latvija" un kā pats Latvijā jūtas. Bez tam bija jāatpazīst Oskara Kalpaka fotogrāfija un jāpastāsta, ko par šo cilvēku skolēns zina.
7.-12. klases audzēkņiem bija jāraksta eseja par Ojāra Vācieša dzejas rindā „Tik tev Latvijas, cik tavā sirdī iekšā" ietverto saturu. Otrs uzdevums lika pareizā kārtībā sakārtot dienesta pakāpes: ģenerālis, kaprālis, kareivis, dižkareivis, leitnants, virsseržants, virsleitnants, pulkvedis, pulkvežleitnants, seržants, pulkvedis. Un trešais uzdevums bija pastāstīt par attēlā redzamo kuģi „Saratov".
– Atsaucība bija liela, – aicināta novērtēt 1. kārtas atbildes, atzina Māra Evardsone. – Konkursā piedalījās 98 skolēni no 10 skolām. Atbildes ir ļoti patriotiskas, un priecājos, ka skolēni par Latviju domā saistībā ar sevi. Viņi šai valstī vēlas dzīvot un labi redz, ko nākotnē te varētu darīt. Atbildes vērtēju punktu sistēmā, augstāku vērtējumu guva tie konkursanti, kas esejā bija pauduši nevis vispārīgas frāzes, bet savu attieksmi.
Par komentāriem pie fotogrāfijām projekta vadītāja bija skarbāka. „Ļoti nepatīkami, ka ir cilvēki, kuri viens pret vienu nokopē informāciju no interneta. Piemēram, par kuģi „Saratov" nebija akcentēta tā loma, Rīgā nogādājot Latvijas Pagaidu valdību, bet paņemts viss stāstiņš par kuģa tonnāžu un tamlīdzīgi."
Nākamajās kārtās Māra Evardsone aicina skolēnus būt gudrākiem un personiskākiem, saglabājot to atsaucību un labo, ko vērtētāja caur skolēnu atbildēm juta 1. kārtā.
Uz otrās kārtas jautājumiem atbildes tiks gaidītas līdz 2011. gada 14. janvārim, trešā kārta notiks līdz nākamā gada 25. martam, bet ceturtā kārta – līdz nākamā gada 10. maijam.
Autore: INESE ELSIŅA