Vakar, 24. novembrī, Valmieras teātra Apaļajā zālē pirmizrādi piedzīvoja Henrika Ibsena kādas idejas hronika divos cēlienos „Dr. Stokmanis".
Lugu iestudējis režisors Felikss Deičs, kas uzskata, ka pirms vairāk nekā 100 gadiem sarakstītā luga šobrīd Latvijā ir īsti aktuāla – „it kā tā būtu rakstīta par mūsu Jūrmalgeitu".
Iestudējumā režisors un aktieri ir īpaši pētījuši un izsvēruši katra konfliktā iesaistītā cilvēka patiesību, tomēr galvenais secinājums ir tikai viens. Kā saka Felikss Deičs: „Vēsturē vienmēr taisnība ir talantīgiem indivīdiem. Viņi izvirza idejas, kas vairākumam tajā brīdī nav saprotamas. Bet paiet laiks, un vairākums tās pieņem un atzīst par labām. Tas nozīmē, ka vajadzīgs jauns cilvēks, kas spēj domāt tālāk un izvirzīt savu pūlim nesaprotamo ideju. Ne velti Tomass Stokmanis beigās saka: vairākumam nekad nav taisnība, un laimīgs ir tas, kas ir viens. Acīmredzot tā jutās Ibsens pats." Režisors uzskata, ka šobrīd sabiedrībai ir vajadzīgi tieši tādi talantīgi ideālisti, kas spēj skatīties tālāk nekā citi un izvirzīt mērķus, kurus pārējie vēl nespēj novērtēt.
Henrika Ibsena lugai Latvijā nav plašas iestudēšanas vēstures. Padomju gados tā vispār nav uzvesta. Starpkaru laikā luga (arī ar otru nosaukumu – „Tautas naidnieks") piedzīvojusi tikai piecus uzvedumus. 1930. gadā Ziemeļlatvijas (proti, Valmieras) teātrī to inscenēja Alfrēds Zommers, pats spēlēdams arī doktora Stokmaņa lomu.
Autore: EDĪTE TIŠHEIZERE,
Valmieras teātra
literārās daļas vadītāja