Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Nākamais tirgus būs 18. decembrī

Redakcija

Autors • 25.11.2010.

Nākamais tirgus būs 18. decembrī
Burtu lielums

Šogad Madonā, Saieta laukumā, notiks vēl tikai viens tirgus, bet tas būs īpašs. 18. decembrī, kad Madonas pilsētas centrā pulcēsies tirgotāji un pircēji, valdīs jau Ziemassvētku noskaņa, būs iedegta pilsētas galvenā egle, un arī laukums tiks izrotāts Ziemassvētku rotās. Smaržos piparkūkas, gaidāmo svētku noskaņās varēs nobaudīt karstvīnu un dažādus Ziemassvētku gardumus.

Madonas novada pašvaldības tirgus koordinatore Nadežda Seļma informē, ka gatavošanās šim pasākumam ir sākusies un jau tagad var apgalvot, ka salīdzinājumā ar nupat rīkoto tirgu novembrī tas būs plašāks, preču piedāvājums – lielāks. Tiesa, daudz ko izšķirs laika apstākļi. Ja būs vējš vai būs nokrišņi, daudzi tirgotāji, īpaši apģērbu, apavu un citu līdzīgu preču pārdevēji, nevarēs ierasties vai pat būs spiesti doties projām.

– Diemžēl tā notika 13. novembrī. Pūta stiprs vējš, un tas traucēja tirgotājiem ierīkot tirdzniecības vietas, preces arī salija. Rīta agrumā rūpniecības preču tirgotāji no Rīgas, Jēkabpils, Gulbenes un citām pilsētām aizņēma vai visu Valmieras ielu, bet tad, kad ieradās pircēji, lielākā daļa jau bija devusies prom, līdz ar to gandrīz visiem – gan zemniekiem un mājražotājiem, gan rūpniecības preču pārdevējiem un amatniekiem – vietu pietika Saieta laukumā. Starp citu, lietus tirgu lielā mērā patraucēja arī 25. oktobrī, bet ne tik ļoti, kā 13. novembrī, – uzsvēra Nadežda Seļma.

Tomēr par spīti lietum un arī uz sestdienu pārceltajai darbdienai pircēju, kā novēroja „Stars", tirgū bija pietiekami daudz. Visa tirdzniecība noritēja Saieta laukumā, tikai nedaudz iesniedzoties Tirgus un Blaumaņa ielā. Viss bija labi pārredzams, un katrs pircējs kāroto preci varēja atrast ātri. Turklāt Saieta laukumā dominēja zemnieku saimniecībās izaudzētais – dažādi dārzeņi: kartupeļi, burkāni, bietes, kāposti, sīpoli, ķiploki, āboli, dzērvenes un citas rudens veltes. Varēja nopirkt medu, kazas piena sieru un citas gardas lietas.

Lielā izvēlē tika piedāvāti arī dažāda izmēra paklāji, amatnieku darinājumi, tai skaitā varēja nopirkt arī savdabīgas putnu barotavas.

Ar bagātīgu dārzeņu piedāvājumu uz Madonu no Jēkabpils bija atbraukuši Raimonds Kozlovskis un Ināra Strazdiņa.

– Uz tirgu Madonā braucam samērā bieži. Tagad, rudenī, piedāvājam dārzeņus: kāpostus, sīpolus (40 santīmu/kg), ķiplokus (6 lati/kg), bet vasarā pārdevām arī stādus, – pastāstīja Raimonds Kozlovskis.

– Piedāvājam arī Teiču purvā, kura apkaimē dzīvo vecāki, lasītās dzērvenes – viens kilograms maksā 2 latus. Ogu šogad bija maz, bet salasīt jau tomēr varēja, taču ne tik daudz, kā citus gadus. Dzērvenes madonieši ļoti labi pirka oktobrī, taču šodien – tā ne visai. Rīta pusē tās nebija nopircis vēl neviens, – piebilda Ināra Strazdiņa.
Vairāki tirgotāji, galvenokārt iebraucēji no citiem novadiem, piedāvāja arī ābolus.
Atkarībā no šķirnes un ābolu lieluma tos varēja nopirkt par 30-60 santīmiem kilogramā.
– Esmu atbraukusi no Balvu puses – Viļakas novada. Ābolu raža šogad mums ir ļoti laba, tāpēc arī dodamies uz Madonu, kur, kā stāsta pircēji, āboli nav padevušies, tie tikai retajam dārzos ir izauguši. Rudenī uz Madonu braucam katru reizi, kad Saieta laukumā notiek tirgus, jo madonieši ābolus pērk labprāt. Tirgū pārdodam tikai ābolus, jo mums zemnieku saimniecībā „Ievulejas" ir liels ābeļdārzs. Ābolu ražu no dažādu šķirņu ābelēm apmēram viena hektāra platībā iegūstam katru gadu, – atzīmēja Ņina Romanova no Viļakas novada.

Lielā izvēlē tika piedāvāti zivju kūpinājumi. Uz Madonu bija atbraukuši gan no zvejniekciematiem, gan arī vietējie ražotāji. Tirgū uzrunājām lubānietes, kas madoniešiem bija atvedušas jau labi iepazītus zivju kūpinājumus.

– Tirgū mēs esam katru reizi. Madonieši ir iecienījuši mūsu produkciju, tā garšo daudziem. Liela daļa pircēju meklē tieši vietējās zivis un pat apgalvo, ka tās ar laiku izkonkurēšot jūras zivis. Mēs esam mājražotājas. Zivis pašas nezvejojam, bet iepērkam no vietējiem zvejniekiem vai zivju audzētavām un tad tās kūpinām, – pastāstīja Marita un Kristīne Ikaunieces.

Tirgū pie vairākiem zemniekiem varēja nopirkt arī kartupeļus, pie tam daži tos pārdeva pat par 15 santīmiem kilogramā. Viņu vidū – arī madonietis Jānis, kas tirgū Saieta laukumā ir sastopams vienmēr.

– Ja laika apstākļi ir labvēlīgi un lietus nelīst tā, kā šodien, kartupeļus pērk. Es pārdodu divas šķirnes – ‘Vinetu' un ‘Lauru', un abas ir pieprasītas. Kartupeļi ir izaudzēti Dunavas pagastā, jo man Madonā nav, kur tos izaudzēt, – atzina Jānis.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px