Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Noslēdzas vērienīgais projekts

Redakcija

Autors • 19.11.2010.

Noslēdzas vērienīgais projekts
Burtu lielums

Pirms valsts svētkiem Madonas notekūdeņu attīrīšanas ietaisēs (NAI) „Lāses" svinīgā ceremonijā tika nodots līdz šim Madonas pilsētā realizētais resursu un mēroga ziņā plašākais projekts „Madonas ūdenssaimniecības attīstības II kārta", uz ko bija pulcējušies visi, kas dažādās projekta fāzēs ir bijuši ar to saistīti.

Šķiet, arī pati daba bija nojautusi, kādam notikumam par godu norisinās pasākums, un tā dalībniekus pamatīgi aplaimoja ar lietu.

Uz projektu, kura realizāciju vairāk nekā divu gadu garumā atspoguļoja arī laikraksts „Stars", tam noslēdzoties, nedaudz retrospektīvi atskatījās AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks.

– Projekts idejiskā līmenī iesākās jau pasen – 2002. gadā, kad tika apzināta nepieciešamība veikt nozīmīgus darbus. Tai pašā gadā jau aktualizējām tehnoloģiski ekonomisko pamatojumu, nospraudām mērķus, kas mums jāsasniedz, un 2008. gadā beidzot noslēdzām būvniecības līgumus. Projekta galvenie mērķi bija paplašināt ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu pārklājumu, lai 95% Madonas iedzīvotāju nodrošinātu iespēju pievienoties ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem, kā arī veikt NAI rekonstrukciju, lai nodrošinātu fosfora un slāpekļa attīrīšanu. Būvniecība ir ilgusi vairāk nekā divus gadus. Un šodien ir tas brīdis, kad, atrodoties pie rekonstruētajām attīrīšanas ietaisēm, varam teikt, ka NAI rekonstrukcija, kā arī ūdensvada un kanalizācijas tīklu atjaunošanas un paplašināšanas darbi Madonā ir noslēgušies, – par vērienīgā projekta mērķiem un rezultātu runāja Guntars Dambenieks.

Kopumā projekta ietvaros tika noslēgti seši līgumi. No tiem finansiāli ietilpīgākie bija ūdensvada un kanalizācijas tīklu atjaunošanas un paplašināšanas līgums, kura summa ir Ls 6 724 000 (bez PVN), un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu un kanalizācijas sūkņu stacijas izbūves līgums, kura summa ir Ls 3 154 547 (bez PVN).

– Ir izbūvēti aptuveni 50 km tīklu – 20 km ūdensvadu un 30 km kanalizācijas vadu. Šobrīd iespēja pievienoties centrālajiem ūdens un kanalizācijas tīkliem ir dota vairāk nekā 95% Madonas pilsētas iedzīvotāju, – uzsvēra Guntars Dambenieks.

– Tīkli tika paplašināti arī ārpus Madonas – uz Lazdonas ciematu, kur iedzīvotāji jau tagad lieto tīru ūdeni, kas nāk no Madonas atdzelžošanas stacijas.

To, kas ir paveikts otra būvniecības līguma ietvaros, varam aplūkot tepat uz vietas – notekūdeņu attīrīšanas ietaisēs (divu galveno kanalizācijas sūkņu staciju rekonstrukcija un NAI rekonstrukcija), kur ir ieviesti vairāki jauninājumi, no kuriem daži mums ir kā pirmajiem Latvijā, – norādīja Guntars Dambenieks, piebilstot, ka līdz ar jau minētajiem ieguvumiem mazsvarīgi nav arī tas, ka dabā tiks novadīti daudz kvalitatīvāk attīrīti notekūdeņi.

Vides ministrijas projektu ieviešanas departamenta vadītājs Aivars Jurjāns atzīmēja, ka Madonā paveikts liels, sabiedriski nozīmīgs darbs.

– AS „Madonas ūdens" ir viens no pirmajiem šāda tipa infrastruktūras projektu realizētājiem Latvijā, un šis darbs ilgst jau no pagājušā gadsimta 90. gadu vidus. Rezultāts šodien ir redzams, un plānots ir paveikt vēl vairāk, jo produktīvas darbības rezultātā līdzekļus ir izdevies ietaupīt, par šo summu varēs paveikt tos darbus, kas šajā projektā netika iekļauti, – Vides ministrijas un projekta pasūtītāju labo sadarbību uzslavēja Aivars Jurjāns.

Savukārt Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters pauda gandarījumu, ka šobrīd vienu jomu Madonas pilsētā un Lazdonas ciemā ir izdevies gandrīz līdz galam sakārtot.

– Gandrīz visiem, kas dzīvo Madonā un Lazdonā, ir sniegta iespēja pieslēgties un lietot kvalitatīvu ūdeni. Gandarījums ir arī par to, ka projektu realizēja vietējie uzņēmēji, kuriem tas nāca tieši laikā, kad ekonomika valstī gāja uz leju. Sadarbību varam novērtēt kā veiksmīgu, jo sastrādāties un risināt problēmas bija viegli.

Jāsaka, ka pie paveiktā darba mēs vēl negrasāmies apstāties. Novadā ietilpst 15 bijušās pašvaldības, un šobrīd dienaskārtībā mums būvniecības vai būvniecības procesā atrodas vēl desmit ūdenssaimniecības attīstības projekti, bet vēl desmit ir ieceru līmenī, – jau tuvākos darbus, kas Madonas novadā saistīti ar ūdenssaimniecības attīstību, minēja Andrejs Ceļapīters.

Ūdensvada un kanalizācijas tīklu atjaunošanu un paplašināšanu projektā veica vietējais uzņēmums PS „A. A. & Būvkompānijas". Uzņēmuma pārstāvis Arvīds Apfelbaums atzina, ka viņiem šis projekts līdz šim ir bijis pats lielākais.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 20.11.2010.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px