Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ziņģe un senas melodijas spēj vienot

Redakcija

Autors • 19.11.2010.

Ziņģe un senas melodijas spēj vienot
Burtu lielums

Meirānu tautas namā pirmo reizi notika ziņģu vakars "Ziņģēsim šo ziņģi no Mārtiņiem līdz Miķeļiem".

Ziņģu vakarā piedalījās Cesvaines folkloras kopa "Krauklēnieši" un vadītāja Baiba Putniņa, Lauteres tradīciju ansamblis "Mežābele", ko vada Laila Jēkabsone, Sauleskalna tautas nama dāmu vokālais ansamblis "Vēlziedes" ar vadītāju Judīti Gūti, Sauleskalna tautas nama vokālais ansamblis "Sonante", ko vada Rita Briņķe, Ļaudonas sieviešu senioru vokālais ansamblis "Sendienas" un vadītāja Malda Eglīte, Mārcienas sieviešu vokālais ansamblis "Salve", vadītāja Inguna Dūma, Mārcienas šlāgeransamblis "Labākie gadi" un vadītāja Aldona Gudrīte, Madonas sieviešu senioru vokālais ansamblis "Veldze" un vadītāja Edīte Birka, dziedošā Noviku ģimene no Meirāniem un arī mājinieki – Meirānu tradīciju kopa "Sietiņš", ko vada Velga Gavare.

Ziņģēs stāsti par mīlestību ir īpaši skaisti, un tiem nevar līdzināties mūsdienu izpratne par mīlestību, kas jaušama šo laiku dziesmās. Galvenais, ka ziņģe spēj vienot, bet dziesma ir eliksīrs dvēselei.

Ziņģu vakarā bija iespējams dzirdēt arī krievu romances un tādas dziesmas, kas šobrīd varbūt ir nedaudz piemirstas. Tagad reti tiek dziedātas ziņģes, jo parasti folkloras kopu pasākumos dzied tautas dziesmas.

– Visu koncerta laiku brīvi pa visu zāli notika spontāna sadziedāšanās – jautra, patiesa un emocionāla. Tas laikam ir tas skaistākais, kas tādiem svētkiem piemīt. Vakara gaitā uzradās arī ziņģu zinātāji un arī tādi, kas ziņģes sacer paši, taču reti sanāk tās izdziedāt. Šī nu bija tā reize, kad mēs to varējām izdarīt, – uzsvēra tradīciju kopas "Sietiņš" dziedātāja Īrisa Zālīte.

Īsts optimistu šovs bija Mārcienas sieviešu vokālā ansambļa "Salve" uznāciens trīs tūrēs, dziedot gan par sāpēm, gan par vecumu, gan par mīlestību.

Mārcienas šlāgeransamblis "Labākie gadi" izpildīja tik vareni savas dziesmas, ka, klausītāju aplausu mudināts, dabūja nodziedāt vēl vienu neparedzētu gabalu.
Ļaudonas "Sendienu" dziesminieces, ziņģu vakaru Meirānos gaidīdamas, bija sabraukušas "ar visām pupiņām, ar gailīti galiņā". To viņas dāvināja saiminiecei Ingai, lai aug bērni kā pupiņas un lai dzied kā raibs gailītis. Sievas veltīja dziesmu Miķelim, kam ir gan traktors, gan mašīna un Unibanka un kas tirgū bija sievu noskatījis.

Saulainu ieskatu dzirdējām no Sauleskalna tautas nama vokālā ansambļa "Sonante", kas dziesmas izdziedāja cauri visiem gadalaikiem un vēl īpašajam, ko sauc par mīlestības gadalaiku.

Sauleskalna tautas nama dāmu vokālais ansamblis "Vēlziedes" vēlreiz dziesmā uzsvēra, ka par spīti grūtajiem laikiem jādzīvo un jādzied, lai būtu prieks.

Cesvaines tradīciju kopa "Krauklēnieši" Baibas Putniņas vadībā dziedāja dziesmas, kuras var dziedāt visa gada garumā. Līdz sirds dziļumiem visus skatītājus aizkustināja dziesmas "Rožu krūmiņš" vārdi "balti ziedi – nevainībā, zaļas lapas – cerībā".

Vispārēju kopības un svētku gaisotni radīja Madonas sieviešu senioru vokālais ansamblis "Veldze" Edītes Birkas vadībā.

Lauteres tautas nama vadītāja Rudīte Prikule novērtēja: – Mēs Meirānu tautas namā viesojamies pirmo reizi, te ir laba akustika. Ingai paldies par šī jaukā pasākuma īstenošanu. Manuprāt, laba ideja rīkot ziņģu vakaru, šo tradīciju vajadzētu turpināt.
Folkloras kopas "Krauklēnieši" vadītāja Baiba Putniņa neslēpa, ka svētki visiem patīk un cilvēkiem ir jādod iespēja sevi izpaust dziesmās.

Savukārt Zanda Buzina no Mārcienas, kas arī Meirānos viesojās pirmo reizi, sacīja: – Lieliska iespēja – kopā sanākt un kopīgi radīt un izbaudīt svētku noskaņu. Programma – daudzveidīga, lai spētu sniegt prieku gan sev, gan skatītājiem un uz mirkli piemirstos ikdienas rūpes.

– Tas, ka ziņģētāji tik kuplā skaitā pulcējušies, liecina, ka visiem šie svētki patika. Vakars kļuva neaizmirstams – skanīgs un jautrs, – uzsvēra Sauleskalna tautas nama vadītāja Judīte Gūte.

– Liels paldies svētku organizatoriem par ieguldīto darbu un entuziasmu. Jācer, ka kopīgā ziņģēšana nākamgad novembrī Meirānos turpināsies, – vēlēja ilggadējā kultūras darbiniece Dzintra Šuma.

Kā piebilda Meirānu tautas nama vadītāja Inga Aizsilniece, šis pasākums būs laba tradīcija.

Pēc koncerta cienājāmies ar tradīciju kopas "Sietiņš" sarūpēto biezputru un svētku cienastu. Paldies saimniecēm, jo garšoja lieliski.

Vakars pie galdiņiem turpinājās līdz rīta gaiļiem kopā ar grupu "Cesvainieši".

Autore: ILVIJA KRĒSLIŅA

AUTORES foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px