5. novembrī ar vērienīgu pasākumu tika nodots ekspluatācijā notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) un kanalizācijas sūkņu stacijas (KSS) objekts Pļaviņās, kā būvniecībā piedalījās arī Madonas uzņēmums – PS „A. A. & Būvkompānijas", kas, izbūvējot ūdensvadu un kanalizācijas vadu tīklu, sniedza savu ieguldījumu ūdens aprites cikla tīrības nodrošināšanā.
Svinīgajā pasākumā Pļaviņu novada domes, būvvaldes pārstāvji, būvnieki un vides ministrs Raimonds Vējonis parakstīja objekta nodošanas dokumentus.
NAI un KSS objektu izbūvē kopumā bija plānots ieguldīt 3,2 miljonus latu, taču iepirkuma procesos, ko vadīja Vides ministrija, summa tika samazināta līdz 2,5 miljoniem latu.
Projekta „Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Pļaviņās" izstrādes laikā tika izbūvētas astoņas jaunas sūkņu stacijas, 3595 m jaunu kanalizācijas tīklu. Tāpat pie kanalizācijas pieslēgti jauni objekti, t. sk. Pļaviņu mākslas skola u. c., un veikti citi ūdenssaimniecības rekonstrukcijas darbi.
Pilnsabiedrība „A. A. & Būvkompānijas" nodibināta 2005. gadā. Tai ir nozīmīga pieredze dzīvojamo māju, veikalu, tūrisma objektu, sporta kompleksu, guļbūvju, lauksaimniecības un ražošanas objektu, autoservisu, vēsturisku būvju projektēšanā, būvniecībā un rekonstrukcijā, kā arī apdzīvoto vietu ūdenssaimniecības objektu un inženiertīklu būvniecībā un rekonstrukcijā, kas tiek veikta gan visā bijušā Madonas rajona teritorijā, gan daudzās citās pašvaldībās citviet valstī.
PS „A. A. & Būvkompānijas" pārstāvis Arvīds Apfelbaums norādīja, ka, lai Latvijas dabu skaistu un tīru būtu iespējams nodot nākamajām paaudzēm, ir jārūpējas par to, lai ūdens, ko mēs paņemam no dabas, tikpat tīrs tiktu atdots tai atpakaļ.
– Pļaviņās veicām līdzīgus darbus, kā Madonas ūdenssaimniecības projekta ietvaros, vienīgi darbu apjoms bija mazāks. 2010. gads kopumā ir bijusi tāda ūdenssaimniecības objektu sezona. Pļaviņu objektam jau šopiektdien sekos projekta „Madonas ūdenssaimniecības attīstības II kārta" nodošana. Ilgi nav atlicis līdz šo objektu nodošanai arī Varakļānu pilsētā un Ludzā. Šajā virzienā uzņēmums kopš 2005. gada pakāpeniski ir guvis pieredzi un šobrīd spēj aktīvi darboties un iegūt pasūtījumus.
Krīzes laikā būvniekiem darbus visvairāk pasūta tieši valsts vai pašvaldības un to uzņēmumi, un pasūtījumi lielākoties ir jomās, kur ES sniedz savu līdzfinansējumu. Ūdenssaimniecības attīstības projekti veido lielu daļu no kopējā apjoma, – norādīja Arvīds Apfelbaums.
Vaicāts par to, vai būvniekiem patīkamāk ir strādāt šāda veida objektos vai tajos, ko tradicionāli pieņemts saistīt ar celtniecību – ēku un ceļu būve, Arvīds Apfelbaums atzina, ka patīkamāk tomēr ir būvēt mājas, jo pie ēkas ikviens var pieiet un arī pēc vairākiem gadiem novērtēt, kā būve iekļaujas kopējā vidē.
– Darbi, kas saistās ar inženierkomunikācijām, vairāk tomēr noris zem zemes. Mēs kā kurmīši savu darbu zem zemes paveicam, un vizuāli cilvēkam tas pat īsti nav jūtams. Iedzīvotāji to mana vien tad, kad savā mājoklī sāk saņemt tīru ūdeni un vairs nav jātērē nauda minerālūdens iegādei. Svētīgs šis darbs ir arī tādēļ, ka dabai atpakaļ atdodam tikpat tīru ūdeni, kādu no tās saņēmām. Tas ir ļoti būtiski, jo, manuprāt, pirmajā vietā resursu nozīmības ziņā pasaulē ir nevis nafta, bet tieši ūdens. Tas tiek novērtēts gan valsts, gan Eiropas Savienības līmenī, pretējā gadījumā tā šim jautājumam nepievērstu uzmanību un arī nedotu finansējumu. Diemžēl, šo nozīmību biežāk nenovērtējam tieši mēs – iedzīvotāji, – atzina pilnsabiedrības „A. A. & Būvkompānijas" pārstāvis Arvīds Apfelbaums.
Autrs: EGILS KAZAKEVIČS
Foto no PS „A. A. & Būvkompānijas" arhīva