Valsts Lauku tīkla seminārs "Uz zinātniskiem pamatiem balstīta ražošana no vietējām izejvielām" 20. oktobrī Cesvaines novada domes zālē pulcēja ap 60 klausītāju.
Kā atzina Cesvaines novada lauku attīstības speciālists Māris Rauda, interese bija liela: – Priecājos, ka uz pasākumu bija ieradušies ne vien interesenti no mūsu novada, arī no Vecpiebalgas, Lubānas un citiem novadiem. Lekcijas jau bija domātas ne tikai zemniekiem. Manā pārziņā ir lauku attīstība un tas, kā, attīstot uzņēmējdarbību, iespējams risināt nodarbinātības problēmas. Saka, ka laukos nav darba, jābrauc strādāt vai nu uz Rīgu, vai ārzemēm, taču, uzaicinot lektorus, mērķis bija rosināt saskatīt vietējo resursu bagātību un mēģināt tos izmantot savā labā. Kā vienmēr saistošs bija ārsta fitoterapeita Artūra Tereško stāstījums par vietējo ārstniecības augu kultivēšanu un ievākšanu lauku saimniecībās, par drogu sagatavošanu un eksporta iespējām. Ja daudzi izvēlas vairs neturēt lopus, tad varētu ievākt zemē augošos ārstniecības augus, un Artūrs Tereško pat bija ar mieru izglītot potenciālos sadarbības partnerus par dabas zālīšu produkciju. Lai ko arī dara laukos, jāzina, kam tas būs noderīgs. Interesants bija arī SIA "Latvijas Humusvielu institūts" Dr. habil. sc. ing. lektora Jāņa Gutberga stāstījums par kūdras un biomasas pārstrādi, kā arī Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošā pētnieka Dr. sc. ing. Māra Daugavieša skatījums uz meža materiālu netradicionālu izmantošanu tautsaimniecībā.
Laikā, kad aktīvie lauku darbi ir beigušies, Māris Rauda plāno rīkot regulārus seminārus. Nākamais no tiem varētu būt par specifiskām lauksaimniecības nozares tēmām.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AIVARA ŠĶĒLA foto