Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Bērni “Ozolos” jau iejutušies

Redakcija

Autors • 08.10.2010.

Bērni “Ozolos” jau iejutušies
Burtu lielums

Gada sākumā tika pieņemts lēmums par Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centra „Ozoli" izveidi Liezēres pagastā sakarā ar to, ka jaunizveidotajā Madonas novadā nebija nevienas šādas atbilstošas iestādes. Lai gan bijušās Liezēres mazās skoliņas ēkā tika uzsākts remonts, 29. jūnijā tajā jau sāka dzīvot pirmie pieci bērni un strādāt centra darbinieki.

Pamazām pievienojās arī citi bērni, un šobrīd „Ozolos" mitinās jau 13 bērnu un jauniešu. Vecākajam puisim ir 17, jaunākajam – 2 gadi.

– Labi, ka „Ozolos" ievācāmies vasarā un ka bērni mūsu saimei nāca klāt pa vienam, citādi diez vai būtu tikuši galā gan ar viņiem, gan ar remontdarbu radītajām neērtībām uzreiz. Šobrīd apdzīvojam četras istabiņas trešajā stāvā, un pirmajos divos vēl tiek veikts remonts. Drīzumā tiks pilnībā izremontēts 3. stāvs (pagaidām tikai šajās četrās istabiņās ir kosmētiskais remonts). Lai gan apkārt notiekošais juceklis ir traucējošs, nedomāju, ka tā ir trakākā situācija, jo ir taču cilvēki, kas visu mūžu dzīvo pie dzelzceļa vai aerodroma – pie visa var pierast vai vismaz uz laiku – pieciest. Turklāt strādnieki vairāk strādā un skaļākos darbus veic, kamēr bērni ir skolā, taču, protams, priecāsimies, kad centrs „Ozoli" būs izremontēts un varēsim mitināties skaistās telpās bez saspiestības, – pastāstīja Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centra „Ozoli" vadītāja Sarmīte Pabērza.

Kā pastāstīja audzinātāja Evita Kirilova, centrā strādā trīs audzinātājas un četras audzinātāju palīdzes. Dienā strādā gan audzinātāja (no pulksten 7 līdz 22), gan audzinātājas palīdze (no pulksten 7.30 līdz nākamās dienas 7.30), tiek strādāts maiņās. Dienas sanāk garas, bet, kamēr bērni ir skolā (mazākais puisītis – bērnudārzā), darbinieces var sagatavoties, visu piekārtot. Darbinieku galvenie pienākumi ir palīdzēt mācībās, pieskatīt bērnus un atgādināt par pienākumiem – istabiņu tīrīšanu, mājasdarbu pildīšanu un tamlīdzīgi. Tāpat ir jāpiemeklē bērniem nodarbes, jārosina apmeklēt pulciņus, kas atbilst viņu spējām un interesēm. Evita Kirilova secināja: – Varētu teikt, ka bērni ir iejutušies, dzīvojot Madonas novada aprūpes centrā. Ir gan savā starpā, gan ar vietējiem bērniem un jauniešiem iepazinušies, apmeklē dažādus interešu pulciņus, kopīgi uzturas atpūtas telpā vai dodas ārā, kad ir labs laiks. Neērtības, protams, ir, kamēr vēl risinās remonts, bet gluži uz koferiem bērni nesēž. Neērti, ka remonts notiek tajā pašā ēkā, kur mitināmies, ļoti traucē trokšņi. Strādnieki sāk strādāt ap pulksten 8 rītā līdz 17. Pēcpusdienā tomēr ir tas laiks, kad bērniem jāpilda mājasdarbi – prasām, lai tos izpilda, kamēr vēl galvā palikušas dienā iemācītās zināšanas -, tāpēc remonta troksnis ir diezgan traucējošs. To atzīst arī bērni. Pēc izmācīšanās centra iemītnieki dodas vai nu uz pulciņiem, vai ārā pastaigāties. Šķiet, ka Liezēri viņi jau pārzina labāk nekā dažs labs vietējais, tāpēc ka visu gribas izpētīt un iepazīt apkārtni.

Centra „Ozoli" vadītāja atklāja, ka visiem bērniem kopīga aktivitāte centrā ir teātra sports trešdienās, to vada Laima Vanaga. Tas palīdzot bērniem atraisīties, būt komunikablākiem. Svētdienās dziedātpratēji apmeklē Oskara Gailīša vadīto estrādes ansambli „Draugi". Bērni atkarībā no interesēm un prasmēm apmeklē arī skolas pulciņus – hiphopu un tautiskās dejas, teātra un floristikas pulciņu. Kopš vakardienas divi centra bērni kopā ar vienaudžiem no skolas apmeklē Imanta Pulksteņa vadīto foto un video pulciņu, kas vienreiz nedēļā darbosies Liezērē. Divi bērni brauc uz Madonas mākslas skolu. Brīvajā laikā centra iemītniekiem patīk iet uz sporta laukumu, pie kādas mājas Liezērē atrodas batuts, uz kā viņiem ļauts palēkāt.

Taču bērnu pilnveidošanās procesā netrūkst arī problēmu, atzina Sarmīte Pabērza: – Visvairāk pieklibo valodas kultūra, tāpat arī bērniem gadās pārkāpt kādu no iekšējās kārtības noteikumiem. Tas viss ir neizbēgami, jo katrs atnācis ar savu dzīves bagāžu, valodiņu. Protams, cenšamies to ierobežot un labot. Tāpat sākumā bērniem bija grūti pieņemt skolas nerakstītos kārtības noteikumus, kas katrā skolā ir atšķirīgi. Daudzām lietām tika meklēti aizbildinājumi vai arī pateikts: kur tas ir rakstīts? Saprotam, ka jebkura uzvedības problēma bērniem radusies no mīlestības trūkuma, ko viņu paši tuvākie cilvēki – vecāki – nav spējuši iedot. Tāpēc ir problēmas, jo bērni asumus laiž pār mums, centra darbiniekiem, tādējādi mēģinot iegūt uzmanību, kā iepriekš pietrūcis ģimenē.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px