Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Lielā vienprātībā balso par “Vienotību”

Redakcija

Autors • 05.10.2010.

Lielā vienprātībā balso par “Vienotību”
Burtu lielums

10. Saeimas vēlēšanas noslēgušās. Arī vēlēšanu nakts pie televizoriem, sekojot līdzi jaunākajai informācijai par parlamenta vēlēšanu norisi visos piecos Latvijā izveidotajos vēlēšanu apgabalos un klausoties politologu, politiķu, premjera amata kandidātu un potenciālo Saeimas vēlēšanu uzvarētāju un zaudētāju komentārus, jau pieder pagātnei.

Pagaidām gan zināmi tikai provizoriskie parlamenta vēlēšanu rezultāti. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vēl precizē deputātu kandidātu saņemtos plusus un svītrojumus, un pavisam drīz būs zināms arī Saeimā ievēlēto deputātu sastāvs. Pēc CVK mājas lapā internetā pieejamās informācijas par kandidātu saņemto plusu un svītrojumu skaitu jau vakar pēcpusdienā kļuva skaidrs, ka vienīgais pārstāvis no bijušajā Madonas rajona teritorijā izveidotajiem novadiem būs tikai Visvaldis Lācis, kaut gan dažādu partiju sarakstos to bija daudz vairāk.

Kā liecina CVK apkopotā informācija, 2. oktobrī līdz pulksten 20, kad tika slēgti vēlēšanu iecirkņi, Latvijā 10. Saeimas vēlēšanās bija piedalījušies 934 076 jeb 62,62 procenti balsstiesīgo vēlētāju, un tas ir par 0,74 procentiem vairāk nekā iepriekšējās parlamenta vēlēšanās 2006. gadā, kurās piedalījās 61,88 procenti vēlētāju.

Vislielākā vēlētāju aktivitāte 10. Saeimas vēlēšanās bija novērojama valsts galvaspilsētā Rīgā un Vidzemes vēlēšanu apgabalā, bet viszemākā – Latgalē. Dienas pirmajā pusē – līdz pat vēlai pēcpusdienai – kā procentuāli visvairāk vēlētāju apmeklētais novads figurēja arī Varakļānu novads.

Ļoti liels vēlētāju pieplūdums bija novērojams arī Madonas pilsētā izveidotajos vēlēšanu iecirkņos – Madonas kultūras namā, bet jo īpaši kinoteātrī „Vidzeme", kur vēlēšanu dienā ieradās 2606 balsstiesīgie Latvijas pilsoņi.

Kā novēroja „Stars", vēlētāju plūsma nebija noplakusi pat ap septiņiem vakarā, visai aktīvi balsošana turpinājās līdz pat astoņiem, kad vēlēšanu iecirknis tika slēgts.
– Iespēju balsot pie mums izmantoja ne tikai madonieši, bet arī ļoti daudzi vēlētāji no visa Madonas novada, kā arī no citiem novadiem. Vēlētāji nepārtraukti nāca visu dienu, bet jo īpaši rīta pusē, kad iecirknī veidojās liela drūzma, – raksturojot balsstiesīgo iedzīvotāju aktivitāti, „Staram" uzsvēra vēlēšanu iecirkņa Madonas kultūras nama filiālē „Vidzeme" priekšsēdētājs Andris Rieba.

Arī vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis, Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris atzina, ka vēlēšanu iecirknis „Vidzemē" tik lielam vēlētāju pieplūdumam jau sen ir kļuvis par šauru.

– Acīmredzot, veicot Madonas kultūras nama filiāles rekonstrukciju un siltināšanu, ir jāņem vērā arī šis aspekts un jādomā, kā to paplašināt un padarīt ērtāku vēlētājiem, ja, protams, te arī nākotnē paredz veidot vēlēšanu iecirkni, – akcentēja Guntis Ķeveris.

Vēlēšanu dienā „Stars" iegriezās vairākos Madonas novada vēlēšanu iecirkņos – Sarkaņu pagasta Biksērē, Kalsnavā, Jāņukalnā un Ļaudonā, kā arī abos Madonas pilsētas vēlēšanu iecirkņos. Plašāku ieskatu par to, kā vēlētāji pagastos un Madonā balsoja, ko viņi sagaida no jaunās Saeimas un nākamās valdības, vai vēlētāju aktivitāti ietekmēja saīsinātais vēlēšanu iecirkņu darba laiks, vai vēlēšanu iecirkņi bija pieejami arī vēlētājiem ar īpašām vajadzībām, sniegsim nākamajā laikraksta numurā, bet jau šodien publicētajās provizorisko rezultātu tabulās ir redzams, ka balsstiesīgie Latvijas pilsoņi visos bijušajos Madonas rajona novados visai lielā vienprātībā ir balsojuši par „Vienotību".

Varakļānu novadā kopumā par „Vienotību" nobalsoja pat vairāk nekā puse no tiem, kas piedalījās vēlēšanās, – 51,30%, bet Stirnienes tautas namā – pat 61,20%. Arī dažos citos vēlēšanu iecirkņos šai apvienībai bija līdzīgs atbalsts. Piemēram, Kraukļos par „Vienotību" nobalsoja 51,46%. Lielu vēlētāju atbalstu „Vienotība" saņēma arī Lubānas (48,15%), Cesvaines (46,37%), Ērgļu (45,25%) un Madonas novadā (42,10%).

Gandarīti par vēlētāju atbalstu bijušajos Madonas rajona teritorijā izveidotajos novados var būt arī pārējie Saeimā iekļuvušie politiskie spēki, it sevišķi Zaļo un Zemnieku savienība, ko atbalstījuši 20-30 procenti vēlētāju. Arī nacionālajai apvienībai „Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" atbalsts ir bijis lielāks, nekā vidēji valstī, bet Cesvaines novadā tas sasniedzis pat 12,06%.

Savukārt ļoti mazu atbalstu, īpaši salīdzinot ar milzīgo atbalstu iepriekšējās vēlēšanās, ir guvis Aināra Šlesera, Gunta Ulmaņa un Andra Šķēles kopā ar uzņēmējiem radītais jaunveidojums – partiju apvienība „Par labu Latviju". Visvairāk balsu šī apvienība ir saņēmusi Cesvaines novadā – 7,41%, bet Madonas novadā – tikai 5,43%. Savukārt Varakļānu un Lubānas novadā tā nav pat pārvarējusi 5%.

Ievērojami mazāks vēlētāju atbalsts par vidējo valstī ir politiskajai apvienībai „Saskaņas centrs", kas lielāko atbalstu ir saņēmusi Varak­ļānu novadā – 10,49%.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px