Septembris aizsteidzies, klāt oktobris. Esam sagaidījuši zelta rudeni, kad lapas sāk priecēt ar saviem dzeltenajiem, brūnajiem un arī sārtajiem toņiem, zied mārtiņrozes un miķelītes.
Pieķeru sevi pie domas, ka vēl negribas to rudeni, kad vairāk jāpiedomā, kā iekrāsot ikdienu, jo dabā vairāk būs pelēko krāsu. Vēl daba ļauj izbaudīt rudens smaržas un garšas. Lai arī salnas nokodīs dālijas, ja laimēsies atrast pīlādžogas, tās tagad būs saldākas. Vēl jāpaspēj iestādīt kādu augļukoku, kādu sīpolpuķi, vēl jāparušinās dārzā, lai pavasarī būtu vieglāk. Ja Latvijas bagātība ir daba, smelsimies enerģiju, pastāvot pie varena ozola, salasot kastaņus, mežrozīšu augļus un citas veltes.
Šonedēļ daudzviet skolās ar latviskajām tradīcijām, ar ražas svētkiem un rudens izstādēm tika atzīmēta Miķeļdiena. Pēc 29. septembra pavērtas ne tikai durvis uz vēsākām dienām, arī uz veļu laiku, kas mums liek vairāk padomāt par mūžībā aizsaukto dvēseļu piemiņu, aizdegt pa svecītei.
Tos, kam ir savs "pagrabs" un ne tukšs, runas par gaidāmo atsevišķu pārtikas cenu kāpumu tā nesatrauc. Tomēr bažas ir – vai maize, piens maksās dārgāk? Varbūt tas ir sava veida mārketings? Uz to konkurences padomes vadītāja Ieva Jaunzeme norādījusi, ka ne ražotāja paziņojumi, bet gan pirktspēja ir primārais. Tomēr "Madonas maiznieka" garšīgajai maizei cena ar 1. oktobri, kaut par dažiem santīmiem, ir palielinājusies, jo ar jauno miltu cenu nevar nerēķināties.
Veikalos joprojām nevar nopirkt griķus, jo baumas par cenu kāpumu ir darījušas savu –
daudziem ir radusies doma uzkrāt rezerves ar domu kaut nedaudz ietaupīt.
Labā ziņa, ka eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga kļuvusi par labas gribas vēstnieci Eiropas gada cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību, un varbūt kāds lieks griķu kilograms nonāks arī tiem, kam tas vairāk vajadzīgs.
Šodien, kad notiek 10. Saeimas vēlēšanas, vēlētājiem ir kārtējais pilsoniskais eksāmens – izvilkt to biļeti, par ko ir pārliecība, ka pietiek zināšanu, kā Latvijā panākt augšupeju un izķepurošanos no problēmām, vai arī neziņā un šaubās riskēt ar principu "uz labu laimi". Latvijai svarīgajā dienā nestāvēsim malā – no mazām izvēlēm veidojas nākotne. Patīkama ziņa – vēlēšanu dienā Latvijā gaidāms saulains laiks, nokrišņu nebūs. Varbūt arī rudens saule ir uz labu, varbūt spēsim arī katrs dot solījumus sev, kas būtu jāmaina paša attieksmē pret citiem un ko darīt savas garīgās izaugsmes labā.
Autore: IVETA ŠMUGĀ