Sociālā dienesta darbiniekiem darba nekad netrūkst. Vēl nesen, sākoties skolas gaitām, visā Madonas novadā tika īstenots atbalsta projekts – dāvanu karšu piešķiršana „Zvaigznes ABC" grāmatnīcā trūcīgām ģimenēm ar bērniem mācību gada uzsākšanai, tāpat turpinās garantētā minimālā iztikas un mājokļa/dzīvokļa pabalsta piešķiršana. Ikdienas situācija laukos un pilsētā, protams, krietni atšķiras.
Mārcienas pagasta pārvaldes sociālā darbiniece Anita Glaudāne atklāja, ka vislielākā problēma pagastā ir darbavietu trūkums: – Visā Mārcienā ir tikai dažas darbavietas, pārsvarā tās ir gaterī, kur vecāka gadagājuma darbiniekus negrib ņemt, tāpēc viņiem nav citas izvēles, kā nākt pēc pabalstiem. Tādēļ ļoti liela budžeta daļa aiziet pabalstu izmaksai. Turklāt palīdzības meklētāju skaits tikai turpina augt, diemžēl nevaram pat teikt, ka tas būtu stabilizējies, kā varbūt citviet. Jāteic, šobrīd atrodamies uz pašas robežas – jācer, ka pietiks līdzekļu, ko izmaksāt pabalstos līdz gada beigām.
Cilvēki un problēmas – dažādi
Līdz 11. oktobrim sociālā darbiniece atrodas atvaļinājumā, bet, tā kā pagastu pārvaldēs strādā tikai viens sociālais darbinieks, pienākumus atlikt malā gluži nevar. Ja gadās kas steidzamāks, klienti tiek uzklausīti un problēma risināta.
– Kā jau visur, cilvēki ir dažādi. Ir, kas paši savas problēmas negrib risināt un uzskata, ka tas jādara kādam citam. Viņi lielākoties cer un pat sagaida, ka viņiem pabalstu iedos. Protams, ir arī, kas pabalstu novērtē un iesaistās līdzdarbības pasākumos.
Tāpat pagastā veiksmīgi darbojas simtlatnieku programma. Ļoti daudzi atzinīgi vērtē iespēju nopelnīt kādu naudu, nesēdēt mājās, pastrādāt – ir apmierināti. Ir daļa, ar ko jāpakaro, bet beigās arī viņi strādā apzinīgi, taču ir cilvēki, kas no dalības programmā atteikušies vai nav vēlējušies strādāt, nav nākuši uz darbu, tāpēc viņu vietā paņemti citi. No nesen visā novadā īstenotajām aktivitātēm iedzīvotāji novērtēja arī palīdzību bērniem skolas gaitu uzsākšanai. Dāvanu kartes grāmatnīcā preču iegādei tika piešķirtas 41 ģimenei. Šis bija ļoti labs palīdzības veids, jo, ja tiktu piešķirta nauda šādam pašam mērķim, dažās ģimenēs tomēr netiktu līdz grāmatu, burtnīcu un tamlīdzīgu preču iegādei. Šajā gadījumā ir skaidri zināms, ka pabalsts tika iztērēts paredzētajiem mērķiem, – par sociālo darbu Mārcienā pastāstīja Anita Glaudāne.
Jautāta par pabalstu malkas iegādei, sociālā darbiniece atbildēja, ka lielākā daļa klientu to saņēmusi jau pavasarī, lai varētu malku sagādāt laikus, tāpēc ziemai iedzīvotāji būs gatavi. Lai gan kopējais noskaņojums, beidzoties vasarai, kad lielu atspaidu sniedz dabas un meža veltes, un tuvojoties gada aukstajiem mēnešiem, ir pasliktinājies, novada sociālais dienests iespēju robežās darot visu, lai iedzīvotājiem maksimāli palīdzētu.
Meklē iespējas pastrādāt
Savukārt Ošupes pagastā pabalstu saņēmēju skaits ir stabilizējies un krasu izmaiņu nav, tā informēja pārvaldes sociālā darbiniece Anita Ikauniece.
– Tā kā arī iepriekš pagastā nebija izteikti liels darbavietu skaits, nebija darba, ko krīzes laikā zaudēt. Tāpēc krasa klientu pieauguma nav. Daudzi bezdarbnieki meklē iespējas, kā piepelnīties – vēl joprojām ogo, jo apkārt ir purvi un meži, palīdz ražas novākšanā, jo pagastā viena no nozīmīgākajām nozarēm ir lauksaimniecība. Ja arī par darbu netiek maksāta nauda, vismaz ir iespēja tikt pie pārtikas produktiem. Tomēr gan iedzīvotāji, gan sociālā dienesta un pagasta pārvaldes darbinieki ar bažām domā par ziemu, kad beigsies sezonālie darbi, atrodamies arī tālu no pilsētām – tad, protams, klājas grūtāk, – secināja Anita Ikauniece.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 30.09.2010.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto