Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Vēlētāju aktivitāte

Redakcija

Autors • 25.09.2010.

Burtu lielums

Vēlētāju aktivitāte ar katrām jaunām vēlēšanām diemžēl paliek aizvien mazāka. Kas būtu jādara, lai palielinātu vēlētāju aktivitāti – jāmaina vēlēšanu sistēma, tuvāk vēlētāju dzīvesvietai jāveido jauni vēlēšanu iecirkņi utt., viedokli lūdzu izteikt Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.

Jāmaina sistēma

– Ja grib palielināt vēlētāju aktivitāti, vispirms ir jāmaina vēlēšanu sistēma. Varbūt kādreiz, kad vēlēšanu apgabalos būs iespēja balsot par konkrētiem kandidātiem, nevis partiju sarakstiem, mainīsies arī cilvēku attieksme pret piedalīšanos vēlēšanās, bet pagaidām jābalso par tiem pašiem sienāzīšiem, kas tikai pamaina politiskos grupējumus, – uzsver Tālis Salenieks. – Attiecībā uz vēlēšanu iecirkņu skaitu vismaz Lubānas novadā nav nepieciešams veidot vēl kādu. Pirms administratīvi teritoriālās reformas to bija divi, bet tie atradās tikai puskilometra attālumā. Tagad tie vēlētāji, kas vēlēšanās piedalījās Indrānu pagasta Baložu vēlēšanu iecirknī, balso Lubānas pilsētas klubā. Arī Meirānos dzīvojošie vēlētāji novada pašvaldībā nav sūdzējušies, ka viņiem tas sagādātu kādas problēmas, un nav arī griezušies ar lūgumu vēlēšanu dienā nodrošināt transportu, bet, ja tāda vajadzība būtu, mēs to noorganizētu. Es domāju, ka visi tie, kas grib piedalīties vēlēšanās, atbrauc un izdara savu izvēli. Katrā ziņā vēlēšanu iecirkņa atrašanās vieta nav izšķirīgais iemesls, kāpēc daļa vēlētāju ignorē vēlēšanas.

Vēlētājiem tuvāk

– Šogad vēlēšanu iecirknis mums pirmoreiz atrodas Biksērē, darbnīcu teritorijā un daudzdzīvokļu māju tuvumā, uz kurieni ir pārcelta pagasta pārvalde, un daudziem vēlētājiem tas tagad ir tuvāk. Mūsu pagasts jau nav tik liels, lai veidotu vēl kādu iecirkni. Ja vēlētāji uzskata, ka nepieciešams transports, mēs to, ņemot vērā, ka 10. Saeimas vēlēšanas ir valstiski svarīgs notikums, noteikti varam nodrošināt, bet pagaidām šādu ierosinājumu neesam saņēmuši, – atzīmē Andris Simtnieks. – Lai palielinātu vēlētāju aktivitāti, arī plašsaziņas līdzekļos vairāk būtu jāskaidro, ka uz vēlēšanām tomēr jāiet. Daudziem problēmas gan sagādā tas, ka ir ļoti grūti izšķirties, par ko balsot, tāpēc daļa uz vēlēšanām neiet vispār. Turklāt tie, kas balotējas vēlēšanās, principā jau ir visi bijušie. Diemžēl šajā sistēmā ir grūti ko mainīt. Ja reiz esi tai maisiņā, tad jādara tā, kā nolemj vairākums, bet tos, kas kaut tikai nedaudz spurojas pretī, nākamajās vēlēšanās gandrīz vai negrib iekļaut sarakstā. Taču, ja tiktu ieviesta mažoritārā sistēma, iespējams, vēlētāju interese palielinātos, jo katrs varētu izvērtēt katru deputāta kandidātu un balsot par to, kuram uzticas.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px