Piektdien Madonas novada bibliotēkas konferenču zālē notika sociāldemokrātiskās politisko partiju apvienības „Atbildība" (LSDSP, „Mūsu zeme", „Latvijas Atmoda", Sociālā taisnīguma partija) rīkota Vidzemes vēlēšanu apgabala deputātu kandidātu tikšanās ar vēlētājiem un atbalstītājiem.
Tajā piedalījās Māris Pļaviņš, Arvīds Platpers, Ivars Kokenbergs, Linda Ābele, Valentīns Rakstiņš, Edīte Zaube un Dzintars Kozulis. Katrs izteicās par to, kāpēc pievilcīga šķiet tieši „Atbildības" sešu punktu programma (par kuru, starp citu, dibināšanas kongresā tās līderi svinīgi zvērēja tās nepildīšanas gadījumā nolikt deputāta mandātu), kā arī iepazīstināja klātesošos ar sev tuvo jomu un problēmām/risinājumiem, ko tajā saskata.
„Atbildībai" ir izvirzīti seši uzdevumi: nulles deklarācijas ieviešana, progresīva nodokļu sistēma, trīskārtīga bezdarba samazināšana, kredītņēmēju aizsardzība, pensija ne mazāka kā minimālā alga un valsts kontrolētas zāļu cenas. Tikšanās laikā iezīmējās arī problēmas, ko deputātu kandidāti saskata tieši Madonas reģionā. Degumnieku pamatskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Edīte Zaube akcentēja, ka izglītības sistēma neparedz vērtību ieaudzināšanu bērnos. Vadot patriotisko audzināšanu, viņa secinājusi, ka tā ir vienīgā, kas attīsta bērnu. Taču jau izglītības sistēmā būtu jāparedz noteikti pienākumi bērniem atbilstošās vecuma grupās, lai viņi spētu pilnvērtīgi attīstīties. Savukārt Madonas pilsētas 2. vidusskolas direktors Valentīns Rakstiņš uzsvēra, ka vairāk būtu jāattīsta ražošana: – Piemēram, Madonā šobrīd ļoti daudz līdzekļu tiek tērēts infrastruktūras uzlabošanai. Tas, protams, ir jauki un nepieciešami, bet kas pa šiem ceļiem staigās pēc dažiem gadiem, ja cilvēki brauc prom uz ārzemēm, jo šeit nav, kur strādāt. Manā skatījumā, infrastruktūra būtu kādā 10. pozīcijā darāmo lietu sarakstā. Primārais ir sakārtot valsts pārvaldi, Ministru kabineta noteikumus, kas pašlaik visbiežāk tiek pieņemti kāda konkrēta cilvēka interesēs, piemēram, medību likums.
Arī biedrības „Latvijas aitu audzētāju asociācija" valdes priekšsēdētājs Dzintars Kozulis uztraucās par iedzīvotāju aizbraukšanu darba meklējumos uz ārzemēm, kā arī to, ka valsts izzadzējus nav iespējams sodīt. Saistībā ar vēlēšanām to būtu svarīgi atcerēties, uzskata Dzintars Kozulis: – Jau pirms pagājušajām vēlēšanām daudzi vēlēja par partijām, kas ilgus gadus bijušas pie varas, uzskatot, ka tie taču jau ir sazagušies, vairs nezags. Tagad redzams, ka zog vēl vairāk. Tāpēc, lai arī par ko iedzīvotāji vēlētu 2. oktobrī, galvenais, lai tie ir jauni spēki un jaunas sejas.
Visi bija vienisprātis, ka ir jāpiedalās vēlēšanās, jo, kā minēja Ķekavas novada domes deputāts Arvīds Platpers, vienkāršajai tautai vēlēšanas ir vienīgā iespēja reizi četros gados izteikt savu viedokli. Arī LSDSP valdes loceklis Gunārs Ozols rosināja, lai klātesošie aicina savus draugus, radus, kaimiņus sākumā domāt un tad balsot. Turklāt vajagot dot iespēju jaunajiem, nevis, kā ierasts, aizbildināties – zog jau visi, bet tie zināmie mums vismaz kaut ko atmet. Ar šādu nostāju nekādas pārmaiņas neesot gaidāmas, lai arī cik skaisti partiju lozungi un politiskās kampaņas izklausītos pirms vēlēšanām.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto