ĒRGĻU arodvidusskolas mežā sadarbībā ar mežtehnikas uzņēmumu Konekesko ceturtdien, 23. septembrī, gaidāma meža stādīšanas talka, kur paredzēts iestādīt eglītes 2,7 hektāru platībā. Talkā ar mērķi atjaunot izstrādāto un lielajā vētrā cietušo mežu piedalīsies Ērgļu arodvidusskolas audzēkņi un administratīvie darbinieki.
Ērgļu arodvidusskola ir viena no nedaudzajām izglītības iestādēm valstī, kur tiek sagatavoti mežsaimniecības speciālisti: namdari, guļbūves ēku celtnieki un kokkopji-arboristi. Kā uzskata Ērgļu arodvidusskolas direktors Andris Spaile, meža audzēšana, izstrāde un stādīšana ir normāls meža dzīves cikls, un tagad ir pienākusi kārta mežu atjaunot.
Stādīšanu atbalsta uzņēmums Konekesko, kas tirgo arī mežizstrādes, meža apkopes un stādīšanas tehniku. Atbalstu sniedz arī AS "Latvijas valsts meži" un MKPC Madonas-Cēsu nodaļa.
Mežu atjaunošana īpaši nozīmīga ir pašlaik, kad pēc 8. augusta stihijas vējgāzes radījušas lielus postījumus mežos. Einārs Šķēls, Konekesko Mežtehnikas tirdzniecības speciālists, uzskata, ka pašlaik Latvijai jādara arī viss, lai atgūtu nule zaudēto FSC sertifikātu, kas apliecina, ka mežrūpniecība un mežu izciršana konkrētajā valstī notiek atbilstoši starptautiskajiem standartiem un ir ilgtspējīga. Šis zaudējums ievērojami samazina mūsu koksnes vērtību starptautiskajā tirgū un, ņemot vērā faktu, ka koks ir viena no Latvijas galvenajām eksporta precēm, rada lielus zaudējumus kokrūpniecībā.
Kā informē Antra Savleviča, šajā sezonā vējgāžu radītie postījumi Latvijā lēšami ap 500 tūkstošu kubikmetru, vētra īpaši skārusi Madonas un apkārtējo novadu mežus. Plānotais mežu izciršanas apjoms šogad ir apmēram 11 miljoni kubikmetru, no tiem astoņi miljoni kubikmetru deklarēti no valsts mežiem, bet privāto mežu īpašnieki varētu izstrādāt trīs līdz piecus miljonus kubikmetru.
Autore: IVETA ŠMUGĀ