Redakciju sazvanīja Saules ielas 20 iedzīvotāja no Madonas un informēja, ka pagalmā, blakus konteineram, kur iedzīvotāji met sadzīves atkritumus, sakrājusies milzīga kaudze zaru, dārza un lielgabarīta atkritumu.
Tā tur atrodas jau ilgstoši un netiek izvesta, tāpēc atkritumi ar katru dienu krājas. Jautāta, vai ir manīti svešu māju iedzīvotāji, kas šādā veidā atbrīvojas no atkritumiem, sieviete atbildēja, ka visvairāk atkritumu (zari, gruži) parādījies pēc vētras: – Atliek kādam kaut ko nomest, uzreiz atrodas, kas izgāž visus atkritumus pēc kārtas.
SIA „Madonas namsaimnieks" ekonomiste Ineta Janoviča komentēja: – Šajā gadījumā uzreiz jāteic, ka tas nav „Madonas namsaimnieka" pienākums samestos atkritumus izvest, jo izvedam tikai konteineros izmestos atkritumus un tos lielgabarīta atkritumus, ko iepriekš iedzīvotāji ir pieteikuši. Tā ir pašu iedzīvotāju bezatbildība, kas novedusi pie šādas situācijas, jo, acīmredzot, kāds nav gribējis maksāt par transportu, kas nepieciešams lielgabarīta atkritumu izvešanai. Vieglāk, protams, ir samest visu kaudzē, nevis ievērot Madonas novada pašvaldības saistošos noteikumus. Tie paredz, ka atkritumu konteineri ir paredzēti sadzīves atkritumiem, bet lielgabarīta atkritumus izvedam par papildu samaksu, iedzīvotājiem iepriekš par to vienojoties ar „Madonas namsaimnieku". Iepriekš piedāvājām iespēju katru otro ceturtdienu šos lielgabarīta atkritumus izvest. Pat informējām iedzīvotājus ar laikraksta „Stars" starpniecību un izlīmējot lapiņas kāpņu telpās. Taču atsaucības nebija, tāpēc tagad tā vairs nedarām. Ja iedzīvotājam nepieciešams atbrīvoties no lielgabarīta atkritumiem, ir divas iespējas – sazvanīties ar „Madonas namsaimnieku" un vienoties par to izvešanu (ir pat bijis tā, ka kādai daudzdzīvokļu mājai nebija tik daudz līdzekļu, lai atkritumi tiktu izvesti ar speciālo transportu, tāpēc sarunājām tos aiztransportēt traktora piekabē, kas bija lētāk – visu var sarunāt) vai atkritumus ar savu transportu aizgādāt līdz izgāztuvei sestdienās, svētdienās. Lai gan pati izgāztuve tad ir ciet, tiek atstāts lielais konteiners, kurā var izmest arī lielgabarīta atkritumus, par to nav pat jāmaksā. Taču realitātē, diemžēl, bieži ir tā, ka tiek kaut kur samesti zari, un tad jau nākamais iedzīvotājs met pat sadzīves atkritumu maisus pa virsu, kaut līdz konteineram ir pāris soļu. Katra iedzīvotāja atbildībai tomēr būtu jābūt uzturēt Madonu sakoptu.
Ekonomiste atklāja, ka pēc vētras daudzviet pie konteineriem bijuši atrodami nolauztie zari, bet Madonas novada pašvaldības īpašuma uzturēšanas nodaļa nav varējusi paspēt visus uzreiz savākt (piemēram, Saules ielā 40, Miera ielā 1). Ja zari kaut kur vēl nav izvesti, par tiem var informēt īpašuma uzturēšanas nodaļas darbiniekus, kam ir pieejams transports un šie zari jāsavāc. Zvanītājas minētajā gadījumā iniciatīva būtu jāuzņemas attiecīgo māju iedzīvotājiem un jāvienojas par atkritumu izvešanu.
Ja atkritumus neatļauti ved cilvēki no malas, iedzīvotājiem jācenšas par to vismaz aizrādīt vai fiksēt šo pārkāpumu. Tāpat daudzviet, kur iesākta neatļauta atkritumu izmešana, esot uzstādītas brīdinājuma zīmes, ka tur paredzēts izmest tikai sadzīves atkritumus, taču lielākā daļa no tām jau esot pazudušas zem atkritumu kaudzes.
Izstrādātie un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai iesniegtie Madonas novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 26 „Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Madonas novadā" paredzēs, ka pašvaldības teritorijā atkritumu radītājiem aizliegts: atkritumus nomest vai novietot tam neparedzētās vietās; ierīkot patvaļīgas izgāztuves, aprakt atkritumus pagalmos, piegružot vai aizbērt grāvjus un ūdenstilpes; iznest no pagalmiem un novietot ceļu braucamās daļas malās visāda veida atkritumus (lapas, zāli, zarus un tamlīdzīgi), izņemot, ja tiek rīkotas talkas, kas saskaņotas ar pašvaldību.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto