Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Labiekārto teritoriju un risina problēmas

Redakcija

Autors • 16.09.2010.

Labiekārto teritoriju un risina problēmas
Burtu lielums

Lai gan kopīpašums daudzējādi ierobežo kopīpašnieka rīcību (jo rīkoties ar kopīpašuma tiesības priekšmetu drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu), tas tomēr ir dzīvē izplatīts un bieži sastopams. Arī nekustamais īpašums Madonā, Rīgas ielā 10a, ir kopīpašums, un tam ir četri kopīpašnieki.

Tas sastāv no gruntsgabala, dzīvojamās mājas un palīgceltnes, kas atradās Madonas novada pašvaldības valdījumā un SIA „Madonas namsaimnieks" pārvaldīšanā un apsaimniekošanā. Taču šā gada 31. maijā nekustamais īpašums tika nodots dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanā un apsaimniekošanā, jo kopīpašnieki nebija apmierināti ar uzņēmuma sniegtajiem pakalpojumiem. Tika ievēlēts arī mājas pārvaldnieks Uldis Popovs, kas ar mājas kopīpašnieku atbalstu un piekrišanu visu vasaru ir aktīvi centies sakārtot ilggadējās problēmas kopīpašumā un labiekārtot teritoriju. Jau šobrīd var redzēt, ka teritorija ir uzkopta, atbrīvojoties no aizaugušajiem krūmiem un uzrokot zemi, lai vēlāk tajā varētu iesēt zālāju un stādīt puķes, ticis vests prom daudz akmeņu. Rosību pie dzīvojamās mājas pretī Madonas autoostai šovasar pamanījuši daudzi. Uldim Popovam liels palīgs apkārtnes labiekārtošanas darbos ir Sandis Dedzens, kas šobrīd dzīvo Rīgas ielā 10a. Viņš pastāstīja: – Pirms mājā vēl nedzīvoju, jau biju ievērojis, ka tās apkārtne ir ļoti aizaugusi un skats nav no patīkamākajiem.
Bija skaidrs, ka jānotiek kaut kādām pārmaiņām. Draugs Uldis gāja ar savu iniciatīvu, un izlēmu viņam palīdzēt. Vasara lielākoties pagāja, attīrot apkārtni no krūmiem un akmeņiem, drīz sāksies apstādīšana. Jau rudenī būs sastādīti stādi pagalma pusē, taču sakarā ar pilsētas projektu ielas rekonstrukcijai nāksies uz pāris gadiem atlikt sīpolpuķu stādīšanu ielas pusē. Taču galarezultātā gan ciemiņiem, kas, iebraucot autoostā, vienu no pirmajām pamana šo māju, gan citiem iedzīvotājiem, domāju, būs prieks redzēt par vienu sakoptu māju Madonā vairāk. Arī pārējie mājas iedzīvotāji palīdz darbos, daudzi paziņas ir interesējušies, kas Rīgas ielā 10a taps un vai tas atmaksāsies. Protams, atmaksāsies – būs prieks gan pašiem, gan citiem.

Sakarā ar apsaimniekotāja maiņu, teritorijas sakārtošanu tika precizētas teritorijas robežas un izdots Madonas Zemesgrāmatas nodaļas tiesneses Baibas Caunītes Nodalījuma noraksts, kurā apliecināts, ka zeme ap māju Rīgas ielā 10a ir kopīpašnieku kopīpašums un Madonas pilsētas pašvaldībai īpašuma tiesība ir izbeigusies 2008. gada janvārī. Taču gan mājas pārvaldnieks Uldis Popovs, gan kopīpašnieki saskaras ar daudzām problēmām. Uldis Popovs aprakstīja kāda kopīpašnieka situāciju: – Viņš pagājušā gada augustā īpašumā nopirka dzīvokli. Kā informēja tā laika īpašniece, esot problēmas gan ar šķūnīšiem, gan ar pagrabiem, jo kaimiņu mājas Rīgas ielas 10 iedzīvotāji tos nelikumīgi izmantojot. Tāpēc viņai esot tikai viens mazs šķūnītis, bet pārējiem – garāžas un šķūņi, jo viņas domājamo daļu aizņem daži no Rīgas ielas 10 iedzīvotājiem, taču saimniece apgalvojusi, ka sarunu veidā ar kaimiņiem varētu vienoties par šķūnīšu atbrīvošanu. Sākotnēji tagadējais kopīpašnieks domājis, ka nebūs grūti pārrunu ceļā vienoties ar kaimiņiem, jo nopirktais dzīvoklis Rīgas ielā 10a tomēr ir lielākais no visiem un pēc zemesgrāmatu datiem tam piekrīt arī lielākā daļa no palīgēkām – šķūnīšiem un pagraba. Turklāt nevienā no zemesgrāmatām, ne kopīpašnieka, ne kopējā ēkas zemesgrāmatā, nav rakstīts apgrūtinājums, ka šīs palīgēkas varētu izmantot personas no citas mājas. Taču pēc dzīvokļa nopirkšanas izrādījās, ka par pagraba un šķūnīšu atbrīvošanu ar kaimiņiem sarunāt nav iespējams, jo viņiem visu laiku ir tikai viena atbilde – šķūņi viņiem ir iedalīti no laika gala, un to ir veikusi Madonas pašvaldība vai Madonas pilsētas dzīvokļu komunālais dienests. SIA „Madonas namsaimnieks" ir visu pilsētas dzīvokļu veco īres līgumu un citu viņu saistību pārņēmējs. Pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris jautājumu par šķūnīšiem uzdeva sakārtot „Madonas namsaimniekam", bet uzņēmuma nostāja acīmredzot ir: kāpēc cilvēki jādzenā?

Patiesi, Rīgas ielas 10 iedzīvotāji acīmredzot nav informēti, ka attiecīgais zemesgabals ap kaimiņmāju vairs nav pašvaldības īpašumā. Jautāts par konfliktu ar kaimiņiem, Modris Skopiņš atbildēja: – Mēs varētu sadzīvot, ja nebūtu tāds kašķis no viņu puses par šķūnīšiem. Man savā laikā šķūnīti ierādīja dome, bet tagad sanāks palikt bez tā. Par pagrabu neko nesaku – ir skaidrs, ka tas ir Rīgas ielas 10a īpašumā. Bet kāpēc mani lūdz atbrīvot šķūnīti? Rezultātā man vienkārši nāksies lūgt ierādīt citu dzīvokli, jo šeit esmu palicis bez pagraba, bez šķūņa – nav kur pa ziemu nolikt ne malku, ne pārtikas produktus.

Saistībā ar pagrabu kopīpašnieki sapulcē nolēmuši piedāvāt iespēju kaimiņiem pagrabu izīrēt līdz 2011. gada 1. martam par ļoti nelielu nomas maksu, kas domāta tikai, lai varētu segt papildus patērēto elektroenerģiju pagraba apgaismošanai.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 16.09.2010.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px