Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Dzejas brauciens caur Vidzemi

Redakcija

Autors • 10.09.2010.

Burtu lielums

Ar Somijas Institūta atbalstu jau piekto gadu trijās valstīs tiek rīkots dzejas brauciens, kurā piedalās divi dzejnieki no Somijas, divi no Igaunijas un divi no Latvijas.

Kā, viesojoties Madonā, pastāstīja viens no šī brauciena organizatoriem – dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš, piecu gadu laikā izbraukātas vairākas vietas Latvijā, Igaunijā, Somijā. Šogad dzejas brauciens skars Rīgu, Valmieru, Vīlandi (Igaunijā) un Oulu (Somijā). Rīgā dzejas braucienā iesaistītie būs dzirdami 17. septembrī, Valmierā – 18. septembrī pulksten 18 Valmieras novadpētniecības muzeja telpās.

Dzejas brauciena mērķis bija un ir iepazīt somu, igauņu un latviešu dzeju, kā arī piedāvāt dzejas un valodas pārdzīvojumu dažādās izpausmes formās, kur dzejnieki paši lasa savus darbus. Dzejas brauciens ir īpašs ar savu mobilitāti, un tas nav saistīts ar noteiktu laiku un vietu. Maršruts un laiks mainās katru gadu.

– Kādreiz varam atbraukt arī pie jums uz Madonu, ja tas jūs interesētu, – viesojoties Madonas pusē, pauda Guntars Godiņš. – Braucienā piedalās dažāda vecuma dzejnieki, šogad Latviju pārstāvēs Arvis Viguls un Ingmāra Balode.

Ideja par šāda veida aktivitāti radās 2006. gada sākumā, tās ierosinātāji bija Somijas Institūts un Latvijas vēstniecība Igaunijā. Somijas Institūts arī pašlaik ir galvenais dzejas brauciena producents, tomēr katru gadu izdodas piesaistīt arī jaunus sadarbības partnerus.

Pirmais dzejas brauciens startēja 2006. gada oktobrī Pērnavā, līdzbraucēji bija Heli Lāksonena no Somijas, Elo Vīdinga, Contra no Igaunijas, kā arī latviešu dzejnieki Inga Gaile un Kārlis Vērdiņš. Pēc pirmās reizes bija skaidrs, ka mobilā dzejas festivāla ideja ir dzīvotspējīga, un nākamajā gadā tika nolemts, ka ir jādodas arī uz Somiju. 2007. gadā dzejas brauciens šķērsoja jūras piekrastes un salas, uzsākot maršrutu no Ventspils, pēc tam ar prāmi uz Kuresāri un tālāk ar dzejas brauciena busiņu uz Turku. Aicināti bija somu dzejnieki Saila Susiluoto un A. V. Jirjena, no Igaunijas – Andress Ehins un Lī Sepela, kā arī Juris Kronbergs un Guntars Godiņš. Trešo reizi dzejas brauciens sākās 2008. gadā Helsinkos, Linnamegi, pēc tam tas devās uz Kajāni Dzejas nedēļas pasākumiem. Igaunijā dzejas lasījumi notika Veru (Võru), kā arī Valgā un Valkā, kur, pateicoties Šengenas līgumam, spēku bija zaudējusi dažādu formalitāšu kārtošana uz robežas. Trešais dzejas brauciens, kurā piedalījās dzejnieki no Somijas Anja Eremaja, Klāss Andersons, no Igaunijas – Ēva Parka, Karls Martins Sinijervs, latviešu dzejnieki Agnese Krivade un Eduards Aivars, noslēdzās Valmieras pusē.

2009. gadā ceļš veda uz Tamperi, kur dzejas brauciens bija uzaicināts kā Anniku Dzejas festivāla viesis. Tartu dzejas lasījumi notika uz Emajegi (Mētras upes) kuģīša, tālāk – Cēsīs un Rīgā. Uz šo braucienu bija aicināti dzejnieki Vilja-Tūlija Huotarinena, Ville Hitenens, Andra Tēde, (:)kivisildniks, kā arī Anna Auziņa un Jānis Elsbergs.

Autore: INESE ELSIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px