Ar sestdienas vakara lidojumu noslēdzās 12. starptautiskā gaisa balonu festivāla “LMT kauss 2010” sacensības. Šogad festivāla ceļojošo kausu un naudas balvu saņēma lietuviešu pilots Rokas Kostiuskevicius. Festivāla ietvaros notika pieci sacensību lidojumi, kuros piloti veica dažādas sarežģītības pakāpes uzdevumus. Šogad pirmo reizi festivāla vēsturē tika veiksmīgi izpildīts Key Grab uzdevums. To lieliski paveica lietuvietis Mindaugas Lycius.
“LMT kausā 2010” piedalījās 36 gaisa balonu komandas, tostarp arī sešas sievietes pilotes. — Veiksmīgākā latviešu pilote bija Kristīne Vēvere no sporta kluba “99 gaisa baloni”, kura ierindojās sestajā vietā. Lietuvu pārstāvēja lielākais dalībnieku skaits — 23 komandas, tam sekoja desmit Latvijas un trīs Krievijas komandas.
Sestdienas vakara galvenais uzdevums bija Key Grab — nomest marķeru pēc iespējas tuvāk mērķa centrā esošajām atslēgām. Lietuviešu pilots Mindaugas Lycius vienīgais paveica šo uzdevumu un aizsniedza atslēgas. Skatītāji visus dalībniekus pavadīja ar aplausiem un skaļām ovācijām.
Skatītājus priecēja arī balonu spīdēšanas šovs un salūts. Sestdienas vakara programmā uzstājās “O!Kartes Akadēmijas” dalībnieki, grupas “PeR”, “Apvedceļš” un “Tumsa”, kā arī skatītājus iekustināja Latvijas Radio 2 DJ Aivis. Abās pasākuma dienās bija padomāts par dažādu paaudžu apmeklētājiem.
“O!Kartes Akadēmijas” dalībnieks Nikolajs Puzikovs atklāja, ka šī bijusi viņa trešā uzstāšanās Madonā. Talantīgais dziedātājs ar gandarījumu pastāstīja: — Madonā ir atsaucīga publika. Sākumā cilvēku nebija daudz, bet, kad es sāku dziedāt, uzreiz pamanīju, ka cilvēkiem ir interese un viņi nāk. Tas mani ļoti priecē. Madonā man ir ļoti daudz atbalstītāju. It īpaši portālā draugiem.lv man raksta vēstules un jautā, kad būšu Madonā, stāsta, ka vēlas mani satikt. Šobrīd varu pateikt to, ka Madonā būšu 28. augustā Latviešu Radio Boombox ballītē. Sanāk, ka šovasar Madonā es būšu dziedājis kopumā četras reizes. Ja jau esmu šeit, tas nozīmē, ka Madonā esmu salīdzinoši pieprasīts. Man patīk Madonā.
Vaicāts, vai kādreiz ir lidots ar gaisa balonu, Nikolajs atcerējās, ka bērnībā esot laimējis šādu iespēju, bet, maziņš būdams, nobijies un atteicies lidot. Ja šobrīd piedāvātu šādu lietu, izdevību palidot viņš garām nelaistu.
Savukārt grupas “PeR” puiši Madonā uzstājās pirmo reizi un uzreiz varēja apgalvot, ka šeit publika ir viena no labākajām. “PeR” priecājās: — Publika bija ļoti atsaucīga, vairākas reizes kliedza “Atkārtot!”. Arī, kad atkārtojām, lūdza, lai vēlreiz un vēlreiz atkārtojam. Bet, diemžēl, mēs nevarējām, jo bija jādodas tālāk uzstāties.
— Mēs arī vienu reizi esam lidojuši ar gaisa balonu. Tas bija pirms “Jaunā viļņa” kādā festivālā pie Taškentas robežas. Arī tajā festivālā bija pilotu sacensības, un viens pilots, kas bija mums pazīstams, piedāvāja palidot. Žēl, ka mums šeit nepiedāvāja lidot. Mēs noteikti nebūtu atteikušies, jo otro reizi būtu citādākas izjūtas. Ir vienkārši fantastiski lidot, īpaši — pār skaisto Latviju, — neslēpa puiši no grupas “PeR”.
Festivālu apmeklēja ne vien Madonas un apkārtnes iedzīvotāji, bet arī viesi no tālākām pilsētām. Sestdienas vakara pasākumā izdevās sastapt jauniešus no Ventspils. Kristīne Krilova un draugi Oļesja un Roberts kopā ar savām ģimenēm tālo ceļu no Ventspils mēroja speciāli uz šo festivālu. Kristīne stāstīja, ka nekad iepriekš nebija redzējusi gaisa balonus tuvplānā, nebija iedomājusies, ka tie ir tik lieli, meitenei patika arī vakara pasākums.
— Vakara koncerts bija aizraujošs. Visvairāk, protams, man patika grupa “PeR”. Viņi iekustināja publiku. “PeR” ir īpaša grupa ar to, ka viņi atšķiras no citiem ar savu
beatbox stilu. Esmu “PeR” fanu kluba Ventspils nodaļas vadītājas “labā roka”, palīdzu organizēt dažādus pasākumus un aktīvi apmeklēju koncertus, — pastāstīja ventspilniece Kristīne.
Svētdienas rītā debesīs pacēlās trīs baloni. Tie lidoja gar pašiem, pašiem māju logiem un modināja pilsētniekus, saucot “Labrīt! Labrīt!”. Šķiet, lielākā daļa balles apmeklētāju svētdienas rītā balonus neredzēja, jo saldi gulēja, bet tie, kurus lidotāju sveicieni pamodināja, piecēlās, piegāja pie loga un pasmaidīja, jo šis skats priecēja.
Festivāla organizatori saka lielu paldies visiem atbalstītājiem un dalībniekiem, kas šogad bija ieradušies ļoti kuplā skaitā. Īpašs paldies Madonas pilsētai un tās iedzīvotājiem par to, ka tik brīnišķīgi uzņēma festivālu. Jāteic, ka apmeklētāju abās pasākuma dienās bija daudz — pēc organizatoru aplēsēm, abās dienās to skaits sasniedza 6—7 tūkstošus.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters vakar pauda gandarījumu: — Kopumā vērtējums par pasākumu ir pozitīvs. Joprojām cilvēki, kas pie manis nāk, pateicas par šo pasākumu. Jāsaka paldies “Latvijas Mobilajam Telefonam” un pārējiem atbalstītājiem, sponsoriem, pilotiem. Pasākums tiešām izdevies. Laika apstākļi — kontrasts pagājušās svētdienas vētrai. Cilvēku bija daudz, un viņi bija apmierināti ar notiekošajiem pasākumiem. Festivāls nesa lielu pienesumu uzņēmējiem, jo pusi nedēļu viesnīcas bija piepildītas, ēdināšanas uzņēmumiem bija noiets. Turpmāk pašvaldībai jādomā, kā piesaistīt neatkarīgos producentus, lai šāda mēroga izklaides un kultūras pasākumi pie mums notiktu biežāk. Tas būtu zināms atspaids arī tūrisma jomai novadā. Gan Madonas novada ļaudis, gan viesi guva pozitīvas emocijas.
Autors: RITA TURKINA
AGRA VECKALNIŅA foto