Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Ar velosipēdu pa tūrisma vietām

Redakcija

Autors • 27.07.2010.

Ar velosipēdu pa tūrisma vietām
Burtu lielums

Aizraujošais Latvijas – Igaunijas velomaratons Tour de LatEst, kas veda pa projekta "Ar velo pa Vidzemi un Dienvidigauniju" maršrutiem, ilga 14 dienu, tā kopgarums – 1296 km. Starptautiskās velotūres laikā braucēji no 8 valstīm apmeklēja Vidzemes un Dienvidigaunijas skaistākās vietas. Kad 22. jūlijā maršruta Druviena-Cesvaine-Madona-Gaiziņkalns velomaratona dalībnieki piestāja, lai aplūkotu keramiķa Jāņa Seiksta darbnīcu un Seikstu ģimenes daiļdārzu, viņu pulciņam pievienojāmies arī mēs, tiesa gan, bez velosipēdiem.

Diena bija karsta, sutīga, un velobraucēji pēc posma Cesvaine-Madona mērošanas labprāt izmantoja iespēju gan padzerties, gan līdzi pasmelt avota ūdeni, kā arī priecājās par Tijas un Jāņa Seikstu iekopto dārzu, kur brīdi atpūtās, ieskatījās klētiņā izvietotajā darbu izstādē un keramiķa darbnīcā.

– Maršruti jau bija izstrādāti, un uz pieteikšanās brīdi bija zināmi visi punkti, kur paredzētas atpūtas un apmešanās vietas. 22. jūlijā velotūres dalībnieki Cesvainē apskatīja Cesvaines pili, bet Madonā izvēlējās keramiķa Jāņa Seiksta māju, kur ir skaists dārzs, zaļa oāze, lai ļaudis varētu veldzēties ar avota ūdeni, ogu limonādi, z/s "Ataugas" avenēm, pie viena iepazīties ar Jāņa Seiksta darbnīcu, cepli. Tālāk maršruts veda uz Gaiziņkalna pusi, lai izmantotu SIA "Lido" telšu vietas pie Viešūra ezera.

Lielākā daļa brauca visu garo maršrutu, kas tika uzsākts 11. jūlijā Siguldā, to organizē Latvijas – Igaunijas programmas projekta "Ar velo pa Vidzemi un Dienvidigauniju" ietvaros sadarbībā ar aktīvā tūrisma centru "Eži", – pastāstīja Madonas novada pašvaldības tūrisma informācijas centra vadītāja Sanita Soma, projekta koordinatore bijušā Madonas rajona teritorijā.

To, ka velobraucienā piedalās ne tikai trīs Baltijas valstu pārstāvji, arī Baltkrievijas, Ukrainas, Lielbritānijas, Vācijas un Turcijas dalībnieki, – pastāstīja velotūres koordinatore Dana Spulle, kas pati ceļo līdzi grupai no pirmās dienas. – Pārsteidz aktivitāte un lielā interese par velomaršrutiem. Braucienam bija reģistrējušies vairāk nekā 100 velotūres interesentu. 11. jūlijā no Siguldas izbrauca vairāk nekā 80 dalībnieku. Tālākajos posmos dalībnieki mainījās, jo kāds izstājās, cits pievienojās. No Cesvaines uz Madonu devās ap 70 braucēju. Man pašai velotūre dod iespēja iepazīt daudz skaitu vietu, gūto iespaidu ir pilna galva, vajadzēs kādu laiku, lai visu saliktu pa plauktiņiem, sakārtot fotogrāfijas. Ļoti patika ekskursija pa Cesvaines pili.

– Nesen Madonā trenējās Latvijas biatlonistu izlase. Man šis velomaratons būs kā treniņš, – pamatoja viens no velotūrē sastaptajiem dalībniekiem – eksbiatlonists Jēkabs Nākums. Viņaprāt, velotūrē ir iespēja nošaut divus zaķus – doties lauku tūrisma maršrutā, un ar velosipēdu izturības braucienā. Pa ceļam var apskatīt skaistākās vietas, izpeldēties, vienīgi karstumā aktivizējas dunduri.

– Rēķinu, ka šogad ar velosipēdu būs nomīti 7500 kilometri, izbraukti Igaunijas un Horvātijas kalni, tāpēc šis ceļš nemaz neliekas garš un grūts. Šis brauciens reizē ir arī ceļojums pa vecām takām, jo pirms 10 gadiem dzīvoju Ērgļu pusē. Ērgļos mani sola noņemt no trases, – atklāja Juris Grinbergs no Trikātas pagasta. Pirms tam viņš ir izbraucis "Barona taku". Šosezon plānots ar velosipēdu nobraukt 8000 km.

– Labs pasākums, par simbolisku samaksu mums nodrošina ēdināšanu, jo vajadzīga arī enerģija, krietns sportiskais rūdījums. Ja pa dienu norullē 80 km, tad vēl ir labi, bet, ja ceļš pāri 100 km, tad jau kļūst grūtāk, nogurums klāt, – pastāstīja Guntars Martinovs no Murjāņu puses. Nobraucis gan Rīgas maratonu, gan Vienības velobraucienu, viņš jūtas pietiekami rūdīts maratonists, uzskatot, ka labi justies var tikai kustībā un darbībā. Ja ritenis izturēšot, viņš braucienā būšot pavadījis visas 14 dienas.
Mājas saimnieks Jānis Seiksts pauda izbrīnu, kā tik karstā laikā (+32° C) vēl var pabraukt ar riteni, jo piere klājas sviedriem, pat pārejot pāri pagalmam. Tādā karstumā netiekot kurināts pat ceplis.

Lai arī Seikstu mājās atvērto durvju stundas ilga no pulksten 14 līdz 17, Turcijas pārstāvis kopā ar pavadoni – Vidzemes tūrisma asociācijas vadītāju Raiti Sijātu – keramiķa Jāņa Seiksta darbnīcu sasniedzis pulksten 19, jo pa ceļam iegriezies arī citās skaistās vietās, piemēram, lauku tūrisma mājā "Jurguci", Madonas novada pašvaldības tūrisma informācijas centrā.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px