Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vai telefonistei jāklausās radio

Redakcija

Autors • 04.09.2007.

Vai telefonistei jāklausās radio
Burtu lielums

Par to, kā antenas un radiostacijas māja Aiviekstē celta, pastāstīju. Varu gan papildināt ar Kanādā dzīvojošās Gunas Brammanes (viņas tēvs Pēteris Zaķis (1900-1956) bijis inženieris raidstacijā) rakstīto – metāla antenas masts celts lielā mērā tādēļ, ka koka torņi stiprā vējā sašķiebušies. Bet šoreiz vairāk par tiem, kas strādāja stacijas mājas iekšienē, kā arī raidīšanas pārtraukumiem.

Rīgas radio programma pa tālruņa līnijas vadiem no galvaspilsētas cauri Pļaviņu telefona centrālei pienāca Aiviekstē, te signāli tika pārveidoti atbilstošam šīs stacijas viļņa garumam. Ikdienā darbiniekiem vajadzēja pārraudzīt aparatūras darbību. Parasti to Kalsnavā nebija daudz. Tie, ko parasti sauca par tehniķiem, galvenokārt bija Valsts Rīgas tehnikuma beidzēji. Daži no viņiem pēc tam turpināja mācības Latvijas Universitātē, kur ieguva inženiera elektrotehniķa grādu. Tehniķa mēnešalga Madonas raidstacijas pirmajos gados bija ap Ls 120-160. Tās lielumu noteica amats – bija 2. šķiras, 1. šķiras un vecākie tehniķi. Pastāvēja arī dalījums štata un brīva līguma darbiniekos. Dažkārt raidstacijā tika veikti lielāki pasākumi. Tehnikas attīstība, lai arī ne tik strauja kā mūsu dienās, bieži prasīja kaut ko atjaunināt aparatūrā. Vairākkārt mainīts arī Madonas radio stacijas raidošā viļņa garums. Tādās reizēs ieradās palīgi no Rīgas. Parasti viņi brauca ar vilcienu, biļete 2. klasē līdz Jaunkalsnavai tolaik maksāja 3,90 latu. Savukārt darbinieka aizvešana no Jaunkalsnavas līdz Aiviekstei zirga pajūgā prasīja 2 latus. Vedējs nereti bijis Kārlis Apsītis no „Bābupes". Uz Kalsnavu komandētajiem speciālistiem maksāja arī 4,50 latu dienas naudu.

Līdzīga aparatūra bija jāapkalpo arī Kuldīgā un Rīgā, tāpēc darbinieki pa laikam mainījās.
Pārstāsta vērts ir gadījums, kāpēc 1936. gada janvārī tehniķi Voldemāru Ravovski no Kalsnavas pārcēla uz Kuldīgu.
Viņš Madonas radiostacijā dežurēja iepriekšējā gada 30. decembrī. Todien pulksten 19 bijusi paredzēta tautas labklājības ministra Vladislava Rubuļa ceturt-
daļstundu ilga runa.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 04.09.2007.

Autors: INDULIS ZVIRGZDIŅŠ

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px