Vasaras zenītā un pēcsvētku noskaņās Madonas novada pašvaldība klātienē tikās ar tiem cilvēkiem, kas daudz darījuši, lai novada bērni un jaunieši piedalītos X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.
Līdzās skolēnu koru diriģentiem, deju kolektīvu vadītājiem uz tikšanos tika aicināti arī zemessargi, policijas pārstāvji un medmāsiņa, kas Rīgas 3. vidusskolā, kur mūsu novada pārstāvji uzturējās visu svētku laiku, gādāja par bērnu drošību un veselību.
Sarīkojumu ievadīja Madonas novada domes izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne, dodot vārdu domes priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram.
Priekšsēdētājs uzsvēra, ka kopumā X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki bija ļoti veiksmīgi, izņemot mūsu platuma grādiem neierasto karstumu. – Tas paliks atmiņā kā viens no dziesmu svētku gadiem, kas izcēlās ar tveici, bet pats galvenais, ka bijām kupli pārstāvēti, ļoti labi noformēti un labi uzstājāmies, – vēstīja Andrejs Ceļapīters. – Žūrijas pozitīvais vērtējums mūsu kolektīviem nav dziesmu svētku dienu nopelns, tas ir ilgu gadu un gadu desmitu veikts kolektīvu vadītāju darbs, iestrādes un tradīcijas, ar ko savulaik izcēlāmies Madonas rajonā, bet tagad – novados. Tautas mākslas kustība un aktivitātes ir tās, ar ko madonieši vienmēr bijuši pamanāmi. Ar tām esam lepojušies un lepojamies. Arī deputāti jautājumos par tautas mākslu vienmēr ir attiekušies ar sapratni, finansiālais un organizatoriskais risinājums bijis labvēlīgs, lai uzturētu mūsu novadā tautas mākslas kustību.
Svētki ir beigušies, skolēniem un skolotājiem ir jāatpūšas, lai drīz atkal sāktu gatavoties jauniem pieteikumiem un uzdevumiem, bet šajā mirklī kolektīvu vadītājiem pašvaldība pateica savu paldies par ieguldīto darbu.
Uzrunas izskaņā Andrejs Ceļapīters piebilda, ka viņam šie bija pirmie dziesmu svētki, kur no dalībniekiem un pavadoņiem nesaklausīja nekādus iebildumus vai problēmas, izņemot vien to, ka bijis karsts laiks. „Varu secināt, ka viss bija profesionāli noorganizēts, visi zināja savu darbu un pildīja savus pienākumus, iekļaujoties svētku norisēs."
Par to, kāds, gatavojoties svētkiem, Madonas novads izskatījās skaitļos un faktos, klātesošajiem pastāstīja svētku koordinatore Madonas novadā Gunita Kļaviņa.
No Madonas novada svētkiem kopumā gatavojās 104 kolektīvi ar 1954 dalībniekiem, bet kā svētku dalībnieki šo iespēju izcīnīja 32 kolektīvi ar 657 svētku dalībniekiem. – Tā bija aptuveni viena trešdaļa. Tieši tāpat kā Latvijā kopumā, kur gatavojās 101 228 dalībnieki, bet svētkos piedalījās 31 tūkstotis dalībnieku, – komentēja Gunita. – Pārskatot dalībnieku sastāvu pa nozarēm, Gunita Kļaviņa minēja, ka svētkiem gatavojās 5 Madonas novada skolēnu kori, kas visi arī tika uz svētkiem. Madonas 1. vidusskolas 5.-9. klašu koris, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas 5.-9. klašu koris un Madonas Valsts ģimnāzijas jauktais koris (visiem vadītāja Ija Voiniča) saņēma Zelta diplomus.
No 31 tautas deju kolektīva svētkos piedalījās 22 kolektīvi. Ar četriem deju kolektīviem svētkos piedalījās deju kolektīvu vadītāja Daiga Maderniece. Laureātu nosaukumu ieguva Degumnieku pamatskolas 3.-6. klašu deju kolektīvs (vadītāja Daiga Rubene).
Madonas kultūras nama deju grupa „Aliens" bija vienīgais kolektīvs (skolotāja Ināra Cakule), kas svētkos no Madonas novada piedalījās mūsdienu deju koncertā Kongresu namā. Novada konkursā kopumā dejoja 15 mūsdienu deju grupas.
No 18 mazajiem mūzikas kolektīviem, kas gatavojās svētkiem, svētku laikā varējām klausīties Vestienas pamatskolas solistu Konstantīnu Vuškānu (skolotāja Vineta Dāve).
Pirmo reizi Mežaparka lielajā estrādē svētkos uzstājās folkloras kopas. No Madonas novada trīs folkloras kopām svētkos piedalījās Madonas 1. vidusskolas folkloras kopa „Madaviņa" (vadītāja Ingrīda Grudule).
No 17 vizuāli lietišķās mākslas pulciņiem 9 pulciņu audzēkņu darbi bija redzami svētku laikā izstādē Kongresu namā. To vidū bija 6 Madonas bērnu un jauniešu centra pulciņi, no tiem priekšnesuma „Jautrās pirtnieces" dalībnieki konkursā „Tērpies zaļāk!" ieguva Bronzas diplomu (priekšnesumu palīdzēja sagatavot skolotājas Inese Zīle, Vineta Blumberga un Aija Vanaga). Laureātu titulu ieguva arī Degumnieku pamatskolas lietišķās mākslas pulciņa „Saulespinums" audzēkņi ar darbu „Mazs putniņš vēsta pasaulei" (skolotājs Māris Šķēls).
Koordinatore uzsvēra, ka Madonas novada svētku dalībnieku vidū bija arī biedrības „Mēs saviem bērniem" deju grupa „Mazais cilvēciņš" (skolotāja Lienīte Ozolniece) ar 27 dalībniekiem, kuri uzstājās uz lielās skatuves Vērmanes dārzā.
Pēc apsveikumiem sekoja kopīgi dziedāta dziesma, neliels cienasts un neformāla dalīšanās ar svētku iespaidiem Madonas mūzikas skolas Zvaigžņu zālē.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto