No 20. līdz 30. jūlijam Madonā notiks mākslas plenērs „Radi Madonā!". Tas īstenosies lielāka projekta „Nāc draugu pulkā!" ietvaros un uz Madonu atvedīs septiņus ārzemju autorus, kā arī septiņus vietējos māksliniekus.
Projekta autore ir biedrības „Stūrakmens" valdes locekle Vivita Vecozola, savukārt mākslas plenēru vadīs biedrības „M-ART" valdes locekle Danute Vēze.
Projekta vēriens
Līdz ar mākslas plenēru Madonā notiks arī divas deju nometnes un citas šī projekta aktivitātes. Šoreiz vairāk informēsim par plenēra „Radi Madonā!" ieceri.
– Biedrība „M-ART" atbild par plenēra radošo pusi, – precizē Danute Vēze. – Faktiski ar plenēra norisēm darbošos es viena, jo pārējie biedrības dalībnieki tobrīd strādās glezniecības plenērā „Laisma", kas desmito reizi notiks Vestienā.
Danute uzsver, ka dalībnieku pietiks abām aktivitātēm, jo „daudzi rosās, grib sevi apliecināt vizuālajā mākslā".
Plenēra dalībnieki
Projekta pieteikumā minēts, ka plenērā „Radi Madonā!" darbosies profesionāli mākslinieki, šai ziņā Danute pieļauj arī korekcijas. – Profesionālisms dažreiz ir pārbaudāms no vairākiem aspektiem, – pamato viņa. – Viena lieta ir diploms,
otra – darbi, kas patīk skatītājiem, un vēl cita – radošais darbs, kas patīk autoram.
Cik bieži ir tā, ka diploms ir iegūts, bet radošais darbs neturpinās. Plenērā „Radi Madonā!" līdz ar to būs raiba publika: tādi, kas Latvijas Mākslas akadēmijā beiguši maģistrantūru un strādā par pasniedzējiem, bet līdzās viņiem būs arī tādi, kas ir aktīvi un darbīgi cilvēki vizuālās mākslas jomā. Piemēram, madonieši Dainis Purens un Zahars Znaidjonovs – puiši, kas jau labu laiku ar entuziasmu darbojas Madonas bērnu un jauniešu centra telpās. Plenērā viņi veidos darbus uz lieliem audekliem, ko pēc tam varēs izlikt skatītāju apskatei publiskās vietās, varēs arī pārvietot. Daiņa un Zahara radošais darbs turklāt paliks kā dāvana Madonai.
Plenērā piedalīsies arī madonietis Juris Libeks, kas šogad beidza glezniecības maģistrantūru Latvijas Mākslas akadēmijā. Sevi gan mākslā, gan pedagoģijā jau apliecinājušas mākslinieces Kristīne Rubene un Austra Celmiņa – arī viņas desmit dienas pavadīs Madonā. No tautiešiem vēl sastapsim Romānu Rudzīti, Jutu Stradiņu, un, ja organizatorei iekritīs kāds brīvāks brītiņš, arī Danute plenēra laikā vēlas pagleznot.
Telpu jautājums
– Strādāsim Madonas mākslas skolā, tur ir piemērotas telpas, katrs varēs atrast sev atbilstošu stūrīti, – stāsta Danute. – Tā kā Dainis un Zahars izmantos specifiskas smaržas krāsu baloniņus, iespējams, viņi strādās Madonas bērnu un jauniešu centra telpās.
Uz jautājumu, vai plenērā mākslinieki nedosies, organizatore atteic: – Ir noteikums, ka kādu brīdi būs jāiet gleznot arī ārā, lai Madonas motīvus dabūtu no dzīves. Turklāt vēlos, lai apkārtējie redz, ka šajās dienās pilsētā uzturas mākslinieki. Kad aptaujāju Madonas cilvēkus, prasot, kā viņi zinās, ka Madonā notiek māksliniecisks plenērs, skanēja atbilde, ka tas būs uztverams pēc konkrētiem cilvēkiem, kas reāli strādā kādā Madonas vietā. No otras puses – mēs nevaram nevienam uzspiest, kādā veidā katram strādāt, vietu un manieri autors izvēlēsies pats.
Danute piebilst, ka telpas mākslas skolā nepieciešamas arī darbu žāvēšanai un mantu nolikšanai, jo nakšņot plenēra dalībnieki dosies uz Cesvaines novadu – viņi uzturēsies Grašu pils kompleksā, atsevišķā namiņā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 17.07.2010.
Autore: INESE ELSIŅA
AUTORES foto