Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Jo vairāk dabīgā, jo garšīgāk un labāk

Redakcija

Autors • 10.07.2010.

Jo vairāk dabīgā, jo garšīgāk un labāk
Burtu lielums

Šobrīd vairs nav kā manos jaunības laikos, kad ēda balt­maizi ar zapti un dzēra pienu. Tagad aizej uz veikalu un nopērc visu, ko sirds kāro, – banānu vai vēl kaut ko eksotiskāku, – savu stāstījumu iesāk BAIBA RUMPĪTE.

Baiba ir triju bērnu mamma un strādā Cesvaines internātpamatskolā par mājturības skolotāju. Tā ir sanācis, ka arī skolā viņai bērniem ir jāmāca ēst gatavošana, taču tur viss notiek pēc mācību programmas.

– Protams, ka bērniem šīs stundas patīk labāk nekā tamborēšana vai adīšana, jo uzreiz var redzēt rezultātu un gūt baudījumu, – smejas skolotāja Baiba. Vislabāk ēst gatavošanas stundās izpaužas devītie, jo tad jau ir iekrāta pieredze un skolēni paši var izdomāt kādu recepti, ko pagatavot. Devītie uz mājturības stundām sanes arī burciņas ar konservētiem dārzeņiem, un viss tiek nogaršots. Savukārt ar mazajiem esot tā: ko iedod, to dara. Protams, ja kādam rodas ideja, tad tā netiek atstāta neizmēģināta.

Skolotāja kopā ar aktīvākajiem skolēniem piedalās konkursos. Pagājušajā mācību gadā viens no tādiem bija „Augļu ballīte". Šajā konkursā skolēni ieguva iespēju paviesoties pie pavāra Mārtiņa Sirmā galerijā „Istaba". Pasākums bija patīkams un interesants. Bērni uz šķīvjiem lika saldējumu ar augļiem un veidoja gleznas, bija arī jāsaliek uz šķīvja augļi tādā kombinācijā, lai būtu pēc iespējas vairāk vitamīnu, tika minētas krustvārdu mīklas. Dāvanās visi saņēma krekliņus ar augļiem un nozīmītes. – Kā jau liek noprast nosaukums, konkursā bija jāizmanto augļi – jāpagatavo cienasts no tiem. Veltiņa, 5. klases skolniece, izteica labu priekšlikumu par pildītu arbūzu. Es meitenes ideju latviskoju, un mēs arbūza vietā izmantojām ķirbi. Ķirbī iekšā salikām ķirbja gabaliņus, ķiršu kompotu, saldētas mellenes un upenes, pielējām klāt „Mežezeru". Ēdām ar putukrējumu, – par piedalīšanos konkursā stāsta skolotāja.

Mājās ar ēst gatavošanu ir pavisam vienkārši, jo vīrs Gundars, kamēr Baiba ir darbā, gatavo ēst pats. Baiba apgalvo, ka vīram ēst gatavošana padodas ļoti labi, jo vīrieši taču ir labākie pavāri. Kad vīrietis gatavo ēst, viņš nedomā, lai kaut kas paliktu pāri nākamajai reizei, viņš visu liek, kā paredzēts receptē. Savukārt sieviete padomās, lai pastieptu ēdienu garāku. Vecākā meita Maira šobrīd jau studē, dēls Kristaps, mācoties skolā, ir iemācījies sev pusdienas pagatavot pats, bet mazajai Samantai vislabāk garšo piena putras. Tiesa, vasaras laikā Samanta izvēlas saldējumu.

Arī Baibai garšo piena putras, sevišķi auzu pārslu biezputra. Viņa atzīst, ka ļoti ērti ar šādu ēdienu ir pārtikt ceļojumos: – Paņem līdzi auzu pārslas, pielej klāt ūdeni, piegriez klāt ābolu vai šokolādi.

Baiba nesmādē arī skābeņu zupu. Turklāt viņa piebilst, ka ēdot visu, neesot nekā tāda, kas negaršotu.

Samanta savos piecos gados ir liels palīgs mammai virtuvē. Kad meitenei uznāk vēlēšanās, viņa paņem gurķus, sagriež salātiņus. Samanta ar prieku ēd savu gatavoto.

Baiba dzimšanas dienu svin vasarā, un tradicionālais ēdiens, ko viņa ceļ galdā viesiem, ir plānās pankūkas. Baiba smejas, ka ciemiņi jau zina – būs pankūkas ar zemenēm vai medu. Protams, uz galda ir arī dažādi salātiņi.


Vairāk lasiet laikrakstā STARS 10.07.2010.

Autore: RITA TURKINA

AUTORES foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px