Šis gads jau atnesis dažas pārmērības (citi teiktu – piemirstas normas) laikapstākļos: sevišķi bargu ziemu ar dziļiem sniegiem, slapju pavasari un plūdu draudus, nu arī ļoti karstu vasaru.
Nedēļas sākumā pieredzējām karstumu, kas bija jāpārvar, ievērojot dažādus mediķu
ieteikumus – pārāk ilgi neuzturēties saulē, it sevišķi no pusdienlaika līdz vēlai pēcpusdienai, lietot daudz šķidruma, valkāt šādam laikam piemērotu apģērbu un aizsargāties no saules stariem ar aizsargkrēmu, saulesbrillēm un tamlīdzīgi.
Likumsakarīgi, ka karstajās dienās pie peldvietām varēja sastapt vairāk cilvēku nekā ierasts. Paaugstinātā gaisa temperatūra netraucēja atpūsties nevienam no sastaptajiem Madonas novada iedzīvotājiem.
– Šajā karstumā ļoti gribas atvēsināties, tāpēc uz ezeru atnākam pat vairākas reizes dienā, jo dzīvojam tepat netālu. Tā kā vecāki dienā strādā, viņi mums piebiedrojas tikai vakarā. Bieži nākam kopā ar draugiem. Mēs nesauļojamies, vairāk dzīvojam ūdenī, tāpēc arī nekādus aizsargkrēmus nelietojam. Ja jādodas ravēt dārzs, tad gan vienmēr uzliekam aizsargkrēmu, – par to, kā atpūtu ietekmē sutīgais laiks, pastāstīja Biksēres iedzīvotāji Diāna Stepāne un Agris Strautnieks.
Peldvieta pie Lazdonas pamatskolas bija pulcējusi daudzus atpūtniekus, it sevišķi bērnus. Svarīgi atcerēties, ka bērniem saules stari un karstums var būt sevišķi bīstami. Tam piekrita arī divu bērnu māmiņa Kristīne: – Karstajās dienās no saules stariem cenšos pasargāt gan sevi, gan bērnus, tāpēc regulāri lietojam aizsargkrēmu. Mazākais sēž ratiņos tā, lai saule nespīd pārmērīgi virsū, bet meitiņai ļauju pabradāt pa ūdeni manā uzraudzībā. Protams, ir nedaudz grūtāk tik karstā laikā, bet tas piedien vasarai – nav ne vainas. Speciāli atbraucām atpūsties uz laukiem pie māsas, paši esam no Rīgas. Kādreiz gan biju madoniete. Prieks redzēt, ka Lazdonas ezera apkārtne ir attīrīta no krūmiem, atpūtas vieta ir labiekārtota, tāpēc uz šejieni var droši vest arī bērnus. Vienīgais, no kā baidāmies, ir ērces – divas dienas pēc kārtas tās bija uzlīdušas uz segas, lai gan zāle visapkārt ir nesen nopļauta. Mājās pārnākuši, uzreiz pārbaudām, vai neesam atnesuši kādu bīstamo kukaini.
Savukārt lazdonietis Aleksandrs, kā jau vīriešu cilvēks, aizsargkrēma lietošanu neatzina un karstuma vilni uztvēra bez īpašām emocijām: – Es par saules bīstamību tik ļoti neuztraucos – tā kā man tagad ir atvaļinājums, varu atvēsināties ūdenī kaut vairākas reizes dienā, sauļojos bez jebkādiem aizsargkrēmiem. Ūdens ir ļoti silts. Lai gan šajās dienās ir daudz cilvēku, visiem vietas pietiek. Peldos jau labu laiciņu, bet jāteic, ka ūdens vissiltākais, protams, ir šonedēļ.
Jau ierasts, ka pie karjera ezera Madonā ūdenī veldzējas, sauļojas un volejbolu spēlē daudz cilvēku, bet šajās dienās to skaits bija krietni palielinājies. Uz jautājumu, kā tik karstā un svelmainā laikā vēl var rast spēku un enerģiju, lai sportotu, volejbola entuziasti atbildēja: – Vēl jau dzīvi esam, tātad viss kārtībā. Turklāt ūdens ir tepat tuvumā, kā kļūst karstāk, lecam nopeldēties.
Veselības inspekcijas speciālisti gan brīdina, ka karstā laika dēļ peldvietās varētu savairoties zilaļģes, taču pagaidām tās vēl nav konstatētas. Ja ūdens iekrāsojas zilganzaļš, tad tajā labāk nepeldēties, jo saskaršanās ar ūdenī esošajiem toksīniem var izraisīt saindēšanos, kas izpaužas kā ādas nieze, bet smagākos gadījumos var sākties muskuļi krampji, sirds un aknu darbības traucējumi, kā arī saasināties alerģijas. Šādu ūdeni nedrīkst dzirdināt lopiem, jo, iedzerot ar toksiskajām zilaļģēm piesārņotu ūdeni, saindēšanās var būt īpaši smaga. Zilaļģes pūstot patērē daudz skābekļa, tādēļ var sākties zivju slāpšana. Zilaļģes sāk savairoties, kad ūdens temperatūra ilgstoši ir virs +16 grādu atzīmes, taču Latvijas ezeros tā jau pārsniedz šo atzīmi. Turklāt jaunākās prognozes liecina, ka liels karstums Latvijā atgriezīsies jau šajā nedēļas nogalē.
Pašreizējās sinoptiķu prognozes liecina, ka brīvdienās Latvijā no jauna pastiprināsies karstums, svētdien un nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra Latvijā var sasniegt +32..+34 grādus. Ja prognozes piepildīsies, šis būs lielākais karstuma vilnis Latvijā kopš 2006. gada jūlija, kad gaisa temperatūra Skrīveros 9. datumā pakāpās līdz +35,3 grādiem. Vēl nav iespējams precīzi prognozēt, cik lielā mērā karstums skars Latviju. Pašreizējās „Global Forecast System" prognozes vēsta, ka piektdien gaisa temperatūra Latvijā nepārsniegs +28 grādus, bet svētdien jau lielā Latvijas daļā iespējama +30..+32 grādu svelme. Nākamās nedēļas sākumā karstums varētu kļūt vēl par vienu vai diviem grādiem lielāks.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto