Šajā laikraksta numurā turpinām 29. maijā aizsākto tēmu par Valsts prezidenta Valda Zatlera pausto atziņu, ka viņš par pozitīvu 10. Saeimas vēlēšanu rezultātu uzskatītu tādu parlamentu, kas vienotos par valdību, kura varētu strādāt visus četrus Saeimas pilnvaru gadus. Viedokli par to, vai kaut kas tāds ir iespējams Latvijā, lūdzu izteikt Madonas novada Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Praulienas pagasta pārvaldes vadītāju Valdi Gotlaufu.
Tas būtulabs rezultāts
– Ja izdotos ievēlēt tādu parlamentu, tas viennozīmīgi būtu labs rezultāts, vienīgi kaut kas tāds Latvijā, manuprāt, vismaz pagaidām nav iespējams. Politikā, it īpaši lielajā, joprojām vairāk dominē personīgās, nevis valsts intereses. Pieņemtie lēmumi pārsvarā ir vērsti uz īstermiņa mērķiem, līdz ar to darba cēlieni arī valdībām ir tādi īsi un tās bieži mainās, – saka Ilze Dreimane. – Arī vēlētāji savā izvēlē nav pastāvīgi. Jau izsenis ir pierādīts, ka lielākā daļa vēlētāju ir ar tā dēvēto „īso politisko atmiņu", kas labi, ja atceras pēdējā pusgada notikumus. Pie mums vēl nav iesakņojušās tādas tradīcijas, kad vēlētājs turētos pie viena politiskā spēka vai visu mūžu, kā tas ir daudzās pasaules valstīs. Mūsu vēlētāju domas un noskaņojums ir svārstīgs, un tieši uz šo svārstīgo vēlētāju arī ir orientētas gan pozitīvisma kampaņas, gan negatīvās ziņas, kas, nenoliedzami, ietekmē vēlētāju izvēli.
Saeima būs sadrumstalota
– Tādu rezultātu Latvijā mēs sasniegt nevaram. Atklāti sakot, šobrīd neredzu nevienu politisko spēku, par ko rudenī varētu balsot. Viss ir tik dīvaini, ka pat negribas iedziļināties politikā, jo tad paliek pavisam skumji: izdarīt izvēli jau nav no kā, – spriež Valdis Gotlaufs. – Vismaz es neredzu nevienu jaunu spēku. Tas, ka partijas maina nosaukumus, apvienojas, pārbīda savā starpā figūriņas, nekādu rezultātu nedos. Politikā ir vajadzīgas jaunas vēsmas, tad varētu sākt domāt un varbūt kaut kas arī mainītos. Protams, ļoti daudz cilvēku nemaz negrib sevi saistīt ar kādu partiju, negrib iesaistīties politikā, jo negrib sabojāt savu turpmāko karjeru. Visticamāk, 10. Saeima būs diezgan sadrumstalota, kaut gan tiek izveidotas partiju apvienības, bet, manuprāt, partiju mērķis apvienojoties ir tikt Saeimā, tās šādu taktiku izmanto kā instrumentu šī mērķa sasniegšanai. Man tas nav saprotams, kā vienu brīdi var būt ienaidnieki, bet pirms vēlēšanām kļūt gandrīz vai par labāko koalīciju.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA