Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Ministrs gatavs atbalstīt slimnīcas

Redakcija

Autors • 08.06.2010.

Burtu lielums

Pēdējā laikā sabiedrībā palielinās uztraukums par medicīnas aprūpes jautājumiem, un vislielākās bažas ir saistītas ar publiskoto informāciju par atsevišķu slimnīcu likvidēšanu.

Saeimas deputāts un Madonas slimnīcas ķirurgs Igors Aleksandrovs pagājušajā ceturtdienā šajā sakarībā ticies ar jauno veselības ministru Didzi Gavaru, kas solījis iestāties pret slimnīcu likvidēšanu, kamēr vien atradīsies savā amatā. Tiesa, to, kā notikumi attīstīsies pēc parlamenta vēlēšanām, viņš neņēmās prognozēt.

– Plāni par slimnīcu likvidēšanu un modeli 3 + 7 (3 lielās Rīgas slimnīcas + 7 reģionālās) Veselības ministrijā tika sagatavoti jau 2008. gadā. Ministrijas ierēdņi izstrādāja tos, jo viņiem tika dots uzdevums rast iespēju ieekonomēt līdzekļus. Šis bija viens no priekšlikumiem, taču jaunais veselības ministrs Didzis Gavars pret šā modeļa īstenošanu iestājas kategoriski. Tas nozīmētu slēgt 11 slimnīcu, kas ļautu ietaupīt aptuveni 1,8 miljonus latu. Tomēr realitāte ir tāda, ka neviena no slimnīcām, kuras saglabātu, nespētu apkalpot to pacientu plūsmu, ko tagad apkalpo nosacīti mazās slimnīcas. Valmieras slimnīca pērn apkalpoja aptuveni 10 000 pacientu, bet reģionā kopumā stacionēti tika 34 000. Slimnīcai būtu grūti pacientu skaitu pat dubultot, nemaz nerunājot par visu pacientu uzņemšanu. Ja mēs likvidējam mazās slimnīcas, tad daļai lauku iedzīvotāju būtu palīdzību nesaņēmušiem vienkārši jānomirst.
Ministra nostāja ir tāda, ka pašreizējā situācijā nevienu slimnīcu nedrīkst slēgt. Tam arī nav ekonomiska pamatojuma, jo pacienta vešana uz reģionālajām slimnīcām vai Rīgu izmaksā dārgāk nekā ārstēšana uz vietas. Nevar aizmirst arī to, ka valsts par viena pacienta ārstēšanu Madonā un citās nosacīti mazajās slimnīcās maksā mazāk nekā reģionālajām vai Rīgas slimnīcām. Pat neraugoties uz šo finansējuma starpību, visas lielās slimnīcas ir ievērojamos parādos, bet, piemēram, Madonas un Ogres slimnīcām to nav, un tās ir spējušas attīstīties par spīti niecīgajam valsts atbalstam. Arī ministrs uzsvēra, ka tas ir paraugs, kā saimniekot citām medicīnas aprūpes iestādēm, – norādīja Igors Aleksandrovs, piebilstot, ka Didzis Gavars solījis savā ministra pilnvaru laikā noteikti apmeklēt Madonas slimnīcu.

Pēc viņa teiktā, ministrs, kā arī viņa kolēģi citās ministrijās šobrīd aktīvi strādā pie tā, lai sagrabinātu 16 miljonus latu, ko valsts slimnīcām ir parādā par pārstrādēm. Finansējuma avots, visticamāk, būs tā saucamie „sociālā spilvena" līdzekļi. No 25 miljoniem pirmajos četros mēnešos iztērēts vien nedaudz vairāk nekā miljons, līdz ar to daļu no līdzekļiem varētu novirzīt veselības aprūpei.

– Pašvaldībām ir dots rīkojums iedzīvotājiem atvieglot trūcīgā statusa apliecības saņemšanu, lai viņi varētu pretendēt uz šo finansējumu. Trūcīgā iedzīvotāja izdevumus par pakalpojumu saņemšanu slimnīcā segtu no šiem „sociālā spilvena" līdzekļiem, – skaidroja Saeimas deputāts.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px