Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Dārzos būs mazāk ogu?

Redakcija

Autors • 29.05.2010.

Dārzos būs mazāk ogu?
Burtu lielums

Šogad augļu un ogu raža būs, bet mazāka nekā iepriekšējos gados. Tā secinājusi Latvijas Augļkopju asociācija. Pagājušās ziemas netipiskajos laika apstākļos cietuši augļu dārzi gandrīz visā Latvijā.

Kad ziemā bija vērojams siltāks laiks, augļu koki un ogu krūmi sāka dzīt pumpurus, bet februārī tie cieta salā. Kā izrādās, visvairāk cietuši ir avenāji, zaudējumi būs arī upeņu audzētājiem. Speciālisti secinājuši, ka ievērojami mazāka šogad būs upeņu, arī plūmju un ķiršu raža, savukārt ābelēm šīs ziemas apstākļi laikam īpaši nebūs kaitējuši.
Vidzemē pagājušajā gadā ābolu raža bija ļoti liela, bet šogad lēš – kā nu kurā dārzā.
Centos noskaidrot, vai ar ogu (īpaši upeņu) ražu būs tā, kā prognozē augļkopju asociācija, – pat par 50% mazāk.

Sarkaņu pagasta saimniecības "Poļvarka" saimnieks Ivars Svārpstons secina: – Jā, ar upenēm ir tā – ķekari pamazi, ogu būs maz. Krūmmellenēm ziedu ir daudz, ogas varētu būt. Saldie ķirši gan ir pamatīgi apsaluši, dabūsim daudz izgriezt sausos zarus. Skābie ķirši, bumbieres arī stipri cieta. Plūmēm varētu būt pietiekami ogu. Lai vai kāda, raža tomēr būs, vitamīnu badā nepaliksim. Grūti jau pateikt, jo daļa ogu vēl nobirs.

Aronas pagasta Zelgauskā Jolanta Burķīte, aplūkojot upenes, teic, ka bez ogām jau nepaliks, bet var redzēt, ka ziema ir radījusi kaitējumu upenēm. Pašķirot salapojušos zarus, upeņu audzētāja konstatē, ka ogu šogad būs mazāk. – Ja arī ir bijuši sliktāki ražas gadi, ogulāju ir tik daudz, ka var pa visiem upenes pielasīt. Nevar teikt, ka nebūs nemaz, šobrīd var jau redzēt ogu aizmetnīšus, taču, salīdzinot ar citiem gadiem, to ir mazāk. Citugad zari bija pilni ķekaru, tagad ķekarā – pa 4-5 ogām, – vērtē Jolanta Burķīte. – Šobrīd ar upeņu audzēšanu neaizraujos, neieguldu lielu darbu dārzā, bet pietiek gan pašiem, gan radiem un draugiem.

– Mūsu dārzā gan ogu nebūs mazāk – jāņogu un upeņu krūmi pilni ķekaru, palikšana bez ogām nedraud. Cik tad paši var apēst un saglabāt? Kādreiz upeņu stādus vedām no Kurzemes, no upeņu audzēšanas saimniecības. Laikam ir veicies ar izturīgu šķirni, – ogu zarus rāda Anita Leitāne. Viņa gan ir ievērojusi, ka vienmēr kāda daļa ogu nokrīt. Saimniece stāsta, ka upenēm neizmanto citu mēslojumu, kā vien pelnus. Diemžēl pagājušajā ziemā izsala rozes un arī vairākas ziemcietes. Līdz ar to jāgādā vietā arī jaunas puķes.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px