14. maijā projekta „Zaļais kods" ietvaros notika Madonas Valsts ģimnāzijas un Rīgas 3. internātskolas jaukto koru satikšanās Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas Laimas zālē.
Brīnišķīga diena. Draudzēšanās reizei kā radīta. Paliels, rosīgs atbraukušo puišu bariņš baltos kreklos raisīja neaprakstāmu tīrības un svinīguma izjūtu.
Atceros, pirms pāris gadiem šī paša diriģenta Egila Vētras vadītais koris jau viesojās Madonā un koncertēja mūsu skolas Laimas zālē. Šoreiz draudzībai labs fons – vasarā gaidāmie Skolu jaunatnes Dziesmu svētki. Ir apgūts kopējs svētku repertuārs, tādējādi veicinot sadziedāšanos.
Koncertu sāka mūsu ģimnāzijas koris diriģentes Ijas Voiničas vadībā. Diriģente prot „iedegt uguntiņas" ne tikai meiteņu, bet arī puišu acīs, panākot azartisku kora sniegumu. Kora krāsainību papildināja arī koncertmeistare Ilze Tomsone.
Pirms rīdzinieku uzstāšanās klausītājus uzjautrināja Rīgas kora diriģenta asprātīgais komentārs, sakot, ka abu koru gaumes saskanot, jo esot iemācījušies vienādas dziesmas. Rīgas jauniešu kora izpildītajā latviešu tautas dziesmā „Kālabad(i) galdiņam(i)" puišu dziedājumā parādījās sulīga „īstu vīru" krāsa.
Neraugoties uz to, ka transporta dārgo izmaksu dēļ no Rīgas 3. internātskolas bija ieradusies tikai puse kora – 33 dalībnieki, viņi centās par savu skolu atstāt vislabāko iespaidu.
Vieskora uzstāšanās mūsu koristiem kalpoja par labu paraugstundu. Varēja ieklausīties līdzeni veidotajā unisonā, izlīdzsvarotā akordu skanējumā, kas liecina par teicamu vokālo kultūru. Un tas jau ir likumsakarīgi, jo Rīgas 3. internātskolā darbojas mūzikas novirziens – dziedāšana individuāli, koros, ansambļos un instrumentu spēle 5 reizes nedēļā.
Abi diriģenti parādījās ar savu šarmu: Ija Voiniča – ar bagātīgi izjustu, niansētu žestu valodu, Egils Vētra – ar vīrišķīgu emocionāla piesātinājuma tvērienu. Koncerta laikā nevarēja nepamanīt diriģentu savstarpējo akceptu un simpātijas savam darāmajam darbam. Tieši diriģentu saprašanās ir viens no būtiskākajiem noteikumiem, lai koru draudzība veidotos veiksmīga.
Koncerta dalībniekus uzrunāja Madonas Valsts ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece, paužot prieku par to, ka madoniešu skanīgajām balsīm pievienojušās Rīgas dziedātāju balsis un ceļā uz Dziesmu svētkiem notiek šāda sadziedāšanās. Svētkos madoniešu kori sagaidīs draugi Rīgā.
Atzinību pelna komponisti, kuri izvēlējušies spēcīgu dzeju, kas, vairākkārt izdziedāta, iespiežas jauniešu apziņā. Rainiskā spēkā uzrunājot klausītājus, kopējā priekšnesumā izskanēja visu tik iemīļotā Mārtiņa Brauna kora dziesma „Saule, Pērkons, Daugava". Sadziedāšanās izskaņā – Renāra Kaupera „Mana dziesma". Zālē sēdošos, noraugoties, kā dziesma iešūpo jauniešus draudzībai, pārņēma pacilājošas emocijas.
Autore: INGRĪDA GAILĪTE
Foto no arhīva