Lielā talka ir veiksmīgi noslēgusies, lielos vilcienos arī apkopoti tās rezultāti. Kā uzskata Lielās talkas organizatori, pienācis laiks izvērtēt paveikto un izteikt atzinību labākajiem talciniekiem, pasniedzot Lielās talkas organizatoru un apdrošināšanas sabiedrības „Balta" šogad iedibināto ceļojošo balvu „Zelta grābeklis".
Šī balva tika izveidota, lai veicinātu arvien aktīvāku sabiedrības iesaistīšanos savas apkārtējās vides sakopšanā. Žūrija, izvērtējot vairāk nekā 1300 oficiāli pieteikto talkas vietu, katrā reģionā ir noteikusi trīs balvas pretendentus, bet katra reģiona labākais talkotājs un balvas „Zelta grābeklis" ieguvējs tiks paziņots balvas pasniegšanas laikā otrajā maija nedēļā. Taču jau tagad ir zināms, ka viņu vidū nebūs neviena no bijušajā Madonas rajona teritorijā izveidotajiem novadiem.
Pretendenti Vidzemē
Vidzemē balvai „Zelta grābeklis" tiek izvirzīti Valmieras sporta kluba „Sport Active" un „Multikluba" rīkotās talkas dalībnieki. Talka sākās ar rīta vingrošanu kopā ar olimpieti Jolantu Dukuri. Pēc tam talcinieki ne tikai vāca atkritumus, bet arī labiekārtoja sporta bāzes teritoriju, uzstādīja basketbola grozus un rīkoja radošās darbnīcas, „Solu darbnīcas" un „Putnu māju", kur pēc sagatavēm bērni varēja izgatavot putnu būrīšus un izvietot tos blakus esošā meža teritorijā.
Uz šo balvu pretendē arī Gulbenes novada Litenes pagasta pārvalde, kas par spīti salīdzinoši nelielam dalībnieku skaitam sakopa ievērojamu objektu daudzumu, vienlaikus labiekārtojot pagasta sociālās aprūpes centra apkārtni.
Balvai „Zelta grābeklis" Vidzemē nominēta arī Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolas organizētā talka Cēsīs, kuras laikā tika atjaunoti palu aizskalotie tiltiņi pār Gauju un Kalnmuižas parks, izveidojot ap to īpašu ekosētu no savāktajiem zariem. No celmiem tika attīrīts Cēsu pils dārzs un sakopta meža teritorija pilsētas pievārtē.
Jārīko arī rudenī
Tam, ka sakopšanas talkas ir jārīko regulāri, piekrīt arī Varakļānu novada domes priekšsēdētāja, Lielās talkas koordinatore Varakļānu novadā Modra Vilkauša.
– Sakopšanas talkās šopavasar Varakļānu novadā dažādās vietās piedalījās vismaz 250 dalībnieku. Liela uzmanība šogad tika veltīta teritoriju labiekārtošanai. Ļoti daudz tika izgriezts sauso zaru un koku. Neskaitot dārza atkritumus, pērnās lapas, izzāģētos zarus un krūmus, tika savākts aptuveni 70 kubikmetru atkritumu (plastmasas pudeles, tetrapakas, konservu kārbas utt.). Pavisam talkas dalībniekiem atkritumu savākšanai tika izdalīts ap 1500 maisu jeb apmēram puse no pašvaldības rīcībā esošajiem. Maisi tika izmantoti vairākkārt, jo salasītie atkritumi tika izbērti, bet maisos tika savākti jauni atkritumi, līdz ar to uzskaite nav tik precīza, bet domāju, ka tas nav arī galvenais. Svarīgāka tomēr ir kopības izjūta un tas, ka pēc talkas paliek sakoptas un tīras teritorijas, – uzskata Modra Vilkauša.
Viņa gan spiesta atzīt, ka diemžēl sakoptās teritorijas pēc talkas atkal tiek piemētātas ar dažādiem atkritumiem. Un ES programmas stipendiāti jeb tā saucamie simtlatnieki atkal ņem rokā maisus un piepilda tos ar jauniem atkritumiem.
– Acīmredzot būs jālasa tikmēr, kamēr neko vairs zemē nemetīs. Katrā ziņā sakopšanas talkas jārīko biežāk. Iespējams, Varakļānu novadā to rīkosim arī rudenī, – piebilst Modra Vilkauša.
Savāc 1197 maisus
Sakopšanas talkas rezultāti ir apkopoti arī Cesvaines novada pašvaldībā.
– Pavisam tika savākti 1197 maisi atkritumu un arī viens kubikmetrs stikla, kas bija izgāzts vienuviet grāvī pie apvedceļa. Cesvaines novadā tika sakoptas vairākas vietas. AS „Cesvaines piens" paveica diezgan lielu darbu, sakopjot bijušās muižas siltumnīcas teritoriju. Luterāņu draudze strādāja baznīcas dārzā un kopa baznīcas kapus. Cesvaines novada domes darbinieki piedalījās Sulas upes gravas sakopšanā. Uz talku pēc savas iniciatīvas ieradās arī seši brīvprātīgie. Tas nav daudz, bet par viņiem ir īpašs prieks. Ļoti daudzi cesvainieši savu māju teritorijas sakopa nevis Lielās talkas dienā, bet pirms tās, izmantojot silto laiku. Kraukļos cītīgi strādāja folkloras kopa „Krauklēnieši", tāpat „Virši", arī bibliotēkas kolektīvs, – paveikto rezumē Lielās talkas koordinatore Cesvaines novadā, labiekārtošanas nodaļas vadītāja Ritma Zeiļuka.
Atkritumu maisi Cesvaines novadā tika izsniegti visiem interesentiem.
– Ļoti daudz tos izsniedzām Stacijas ielas ļaudīm, kas aktīvi atbalstīja Lielās sakopšanas talkas ideju. Arī citi talkas kolektīvi ņēma daudz maisu – 20, 50, 80, 90 un pat 120 maisu. Garāžu teritorijas sakopšanai tika izsniegts 100 maisu. Savukārt iedzīvotāji ņēma pa 2, 5 vai 10 maisiem jeb – citiem vārdiem – katram izsniedzām tik maisu, cik prasīja, jo tos no Lielās talkas organizatoriem saņēmām lielā skaitā – 5000. Kā tagad smejamies, mums to pietiks gadiem pieciem, – atzīst Ritma Zeiļuka.
Pēc Lielās talkas norises visi 1197 maisi ar atkritumiem tika savesti vienuviet autostāvlaukumā aiz Estrādes ielas, bet pēc tam aizvesti uz atkritumu savākšanas poligonu.
Vaicāta, vai nav iecerēts sakopšanas talku Cesvaines novadā sarīkot arī rudenī, Ritma Zeiļuka uzsver, ka teritoriju sakopšanai uzmanība tiek pievērsta arī ikdienā.
– Pārdienām tā saucamie simtlatnieki ar maisiem pārstaigā teritorijas un savāc izmētātos atkritumus, bet, neraugoties uz to, tās tiek piemētātas no jauna, līdz ar to atkritumi, ko lasīt, ir vienmēr, – atzīmē Ritma Zeiļuka.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA