Šonedēļ finanšu ministrs Einars Repše paziņoja par savu lēmumu nekandidēt 10. Saeimas vēlēšanās. Viedokli, kā vērtē šādu E. Repšes lēmumu, lūdzu izteikt Varakļānu un Cesvaines novada domes priekšsēdētājus Modru Vilkaušu un Vilni Špatu.
Noprast varēja iepriekš
– Repši zina visi. Viņš nodibināja „Jauno laiku" („JL"), un tā izveidē viņam ir lieli nopelni. Par to, ka viņš varētu pieņemt šādu lēmumu, noprast varēja jau pēc tam, kad viņš vismaz publiski neiesaistījās partiju apvienības „Vienotība" veidošanā. E. Repše ir pretrunīgi vērtēta personība. Par to, ko viņš labu ir izdarījis, kā saka, cepuri nost, bet viņam ir bijuši arī dažādi grūti saprotami gājieni un puiciski izlēcieni, – spriež Modra Vilkauša. – Taču, ja ir pieņemts šāds lēmums, acīmredzot, viņam ir bijuši dibināti iemesli un pamatojums, kas sabiedrībai gan netiek atklāts. Varbūt viņš jūtas politikā sevi izsmēlis vai domā, ka valstī neko būtiski mainīt nevar. Varbūt sirdī samilzis kāds aizvainojums vai arī ir kādi citi nākotnes nodomi. Katrā ziņā tas, kādu lēmumu pieņemt, ir katra politiķa paša ziņā, mums tas vienkārši ir jārespektē. Vismaz es nekā slikta tur nesaskatu, it īpaši, ja ņem vērā, ka Repše no partijas neizstājas, atbalstīs apvienību „Vienotība" un paliks uzticīgs arī „Jaunā laika" ideāliem.
Neasociējas tikai ar Repši
– Einars Repše, protams, ir „Jaunā laika" dibinātājs un arī sava veida spīdeklis, bet partijas Madonas nodaļa, kurā darbojas 35 biedri, jau savulaik, kad E. Repše aicināja „JL" ministrus aiziet no valdības, sanāca kopā un vienbalsīgi nolēma lūgt tā nedarīt, jo tas negatīvi ietekmēs pašvaldību darbību. Toreiz ļoti daudzi Madonas rajona pašvaldību vadītāji bija „JL" biedri, bet diemžēl mūsos neviens neklausījās, – uzsver Vilnis Špats. – Arī tad, kad pirms gadiem diviem „JL" notika šķelšanās, mēs vienbalsīgi pieņēmām lēmumu, ka E. Repšem būtu jāapstādina sava darbība partijā. Tieši viņa un vēl dažu citu personību dēļ toreiz partija faktiski arī sašķēlās. Tagad E. Repšem gan ir pavisam cits darba stils, un tas ir mainījies uz pozitīvo pusi. Arī runasveids un retorika ir pavisam citādāka. Viņam, nenoliedzami, piemīt harisma, viņš ir tāds īpašs, ko vienmēr visi pamana, bet es nedomāju, ka pēc viņa lēmuma nekandidēt Saeimas vēlēšanās partijā kas īpaši mainīsies, iestāsies krīze vai samazināsies atbalstītāju pulks. „JL" vairs neasociējas tikai ar Repši vien. Piemēram, Solvita Āboltiņa ir ļoti laba vadītāja, tāpat premjers Valdis Dombrovskis un citi.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA