Ministru kabineta komiteja pirmdien atbalstīja ierosinājumu, paredzot, ka pašvaldības neizlietotās dotācijas infrastruktūras attīstībai varēs izlietot vēl līdz gada beigām.
Patlaban noteikumi paredz, ka pašvaldībām piešķirtā dotācija 200 tūkstošu latu apmērā par katru novadā ietilpstošo teritoriālo vienību jāizlieto gada laikā no piešķiršanas dienas. Neiekļaujoties noteiktajā termiņā, dotācija vai tās daļa novadu pašvaldībām jāatmaksā budžeta ieņēmumos.
Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju valstī, sarežģīto iepirkuma sistēmu un nelabvēlīgo pašvaldību budžeta stāvokli, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) veiktie grozījumi noteikumos paredz pagarināt dotācijas izlietojuma termiņu septiņām pašvaldībām, kurām pēc dotācijas izlietojuma termiņa nav izlietoti 81 703 lati. Piemēram, Kuldīgas novads vēl nav iztērējis 44 442 latus, Kārsavas novads – 29 729 latus, Jelgavas novads – 3048 latus.
Izvērtējot situāciju pašvaldībās, RAPLM secinājusi, ka neizlietotās dotācijas infrastruktūras attīstībai atmaksāšana atstās negatīvu ietekmi uz pašvaldību budžetiem un pašvaldību infrastruktūras attīstību, kas nepieciešams pašvaldību iedzīvotāju vajadzību nodrošināšanai. Tiesa, šie grozījumi noteikumos vēl jāakceptē valdībā.
Dotācija infrastruktūras attīstībai paredzēta pašvaldības īpašumā esoša infrastruktūras objekta projektēšanai, būvniecībai, rekonstrukcijai vai renovācijai, kā arī līdzfinansējumam Eiropas Savienības struktūrfondu finansētu pašvaldības infrastruktūras objektu projektēšanai, būvniecībai, rekonstrukcijai vai renovācijai.
RAPLM uzsver, ka līdz šim izdevies pašvaldībām nodrošināt pietiekami nozīmīgu atbalstu. Ieguldījumi infrastruktūrā ir pareizais veids, kā sekmēt uzņēmējdarbības aktivitāti reģionos un iedzīvotājiem nodrošināt gan tik nepieciešamās darbavietas, gan mūsdienīgu pašvaldības pakalpojumu pieejamību.
„Starā" jau rakstījām, ka arī Madonas novadā dažādu apstākļu dēļ ne visas pašvaldības ir paguvušas apgūt valsts piešķirto mērķdotāciju (gada sākumā neapgūti bija vēl aptuveni Ls 300 000). Tomēr, sazinoties ar Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču, uzzinājām, ka Madonas novada septiņu pagaidām atbalstīto vidū nav.
– Informācija par iespējamo termiņa pagarināšanu man pašam bija jaunums. Acīmredzot minētās pašvaldības bija izrādījušas interesi un signalizējušas par to, ka līdz sākotnēji noteiktā termiņa – 12. jūnija – beigām visu mērķdotāciju apgūt nepaspēs. Madonas novads dara visu, lai piešķirtā mērķdotācija tiktu izlietota laikus, tādēļ lielu bažu mums nav, taču, ja atbalstīto novadu vidū būtu arī mūsu novads, strādāt pie līdzekļu apguves kļūtu nedaudz vieglāk, – savu viedokli pauda Agris Lungevičs, kas neizslēdz iespēju, ka novadu, kuriem ļauj mērķdotāciju apgūt līdz gada beigām, valdības gala lēmumā varētu kļūt arī vairāk.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS