Šobrīd notiek intensīva partiju konsolidācija. Mērķis visiem viens – veiksme Saeimas vēlēšanās. Šo domu nav atmetuši arī uz sociāldemokrātiskās bāzes veidotie politiskie spēki, kas 24. aprīlī bija pulcējušies Rīgas Kongresu namā, lai kopīgi spertu platu soli jaunas politisko partiju apvienības veidošanā un vienotas politiskās partijas izveidē.
Par šādu radikālu izšķiršanos izteicās "Jaunais centrs", Tautas saskaņas partija un Sociāldemokrātiskā partija. Reorganizācijas rezultātā izveidojās viena – Sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa", kuras vadmotīvs – "Par cilvēka cienīgu dzīvi ikvienam".
Pēc žurnālistu versijas, šis kongress ieies vēsturē kā skandalozākais notikums 2010. gadā. Kā būtiskākie tiks minēti divi faktori. Pirmais – Sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" valdes priekšsēdētāja Jāņa Urbanovičs kongresa gaitā izteiktais pieņēmums, ka par vienu no galvenajām prioritātēm jādeklarē labas kaimiņattiecības ar Krieviju. Mazāk vērības šoreiz tika politiskajiem jautājumiem, lielāko runas daļu atvēlot ekonomiskajām saitēm. Tas ļautu palielināt Latvijā saražotās produkcijas eksporta iespējas, iekarot plašo tirgu un brīvos finansiālos resursus novirzīt biznesa paplašināšanai. Nākamais solis būtu investīciju piesaiste pašu mājās, kas radītu jaunas darbavietas, mazinātu bezdarba līmeni un dotu nodokļu atskaitījumus valsts kasē.
Diemžēl mūsu politiskā elite orientēta Rietumu virzienā, kur palīdzīgu roku neliedz Starptautiskā Valūtas fonda ašie darboņi, atstājot ieslēgtu naudas skaitītāju nākamajām paaudzēm.
Otrais – kongresa delegāti no tribīnes debatēja latviešu un krievu valodā. Jāatzīst, tas ir diezgan netipiski mūsdienu sabiedrībā. Vienlaikus jāatceras, ka dzīvojam daudzkopienu valstī. Neaizmirsīsim, ka mums līdzās mīt krievi, ebreji, poļi, armēņi un citu tautību pārstāvji. Arī viņiem ir tiesības zināt par politiskajā virtuvē notiekošo un dot savu vērtējumu tajā vai citā jautājumā. Diemžēl pārāk ātri mums piemirstas vēstures fakti par to, kas deviņdesmito gadu sākumā tautas nobalsošanā deva ieguldījumu valstiskās neatkarības atjaunošanā. Šaubos, vai tiem bija tikai latviski uzvārdi… Protams, šobrīd esam lieli kungi mazajā, bet nabadzīgajā valstiņā un nevienu citu neievērojam.
Klātesošie bija vienisprātis, ka nepieciešama progresīvā nodokļa ieviešana un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana. Nav pieļaujama situācija, ka ar apkrāpto pensionāru pensijām tiek lāpīts valsts budžeta iztrūkums. Bēdīga situācija tika ieskicēta Nacionālajos bruņotajos spēkos, ko pametuši daudzi virsnieki. Pēdējā laikā bruņotajiem spēkiem nav sagatavots neviens zinātņu doktors.
Daudzi savās runās vērsa uzmanību uz neapskaužamo situāciju izglītībā, tieslietu sistēmā, sociālajā sfērā. Diemžēl jauno novadu izveide nav mazinājusi birokrātiski administratīvā aparāta nepieciešamību. "Saskaņa" šīs gadiem samilzušās problēmas risinājumu uzskata par prioritāru.
Nobeigumā vēlētos izteikt pārdomas, visus šos gadus būdams uzticīgs sociāldemokrātiski orientētajam politiskajam spēkam: "No sākuma mūs neievēroja, pēc tam par mums smējās, tagad ar mums cīnās, taču beigās mēs uzvarēsim."
Autors: ANDRIS VĪGANTS