Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Skatē cīnās par dalību svētkos

Redakcija

Autors • 21.04.2010.

Skatē cīnās par dalību svētkos
Burtu lielums

16. aprīlī Madonas kultūras namā notika tautas deju kolektīvu skate, kurā piedalījās Madonas, Cesvaines un Lubānas novada skolēnu deju kolektīvi. Dejotājiem un viņu pedagogiem tā bija satraukuma pilna diena, jo žūrijas vērtējums kopvērtējumā noteiks tos kolektīvus, kas no visas Latvijas jūnijā dosies uz Rīgu, lai piedalītos X skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.

Skates sākumā Madonas bērnu un jauniešu centra metodiķe Līga Grāvīte uzsvēra, ka uz tradicionālo aprīļa deju dienu pulcējušies bērni, kas stāstīs dejas stāstu, izmantojot kustību, satvērienu, pieskārienu, soļu ritmu un skatienu. „Caur deju atklāsim sevī mūžīgi mītošo gaismu. Dejas dziļais saturs apslēpts tās vienkāršībā, un bērnu atvērtība dejai to atklās skatītājiem."

Deju prasmi uz kultūras nama lielās skatuves rādīja ap 700 dalībnieku no Cesvaines novada četriem tautas deju kolektīviem, Lubānas novada astoņiem deju kolektīviem un Madonas novada divdesmit septiņiem deju kolektīviem. Kopumā skatei skolēnus sagatavoja 16 deju pedagogi.

– Izsenis esam priecājušies par dejojošo un dziedošo Madonas rajonu, tagad – novadu, – sveicot skates dalībniekus, atzina Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters. – Mūsu kolektīvu kopskaits Dziesmu un deju svētkos vienmēr bijis liels, un šī pārstāvniecība ir prāva tāpēc, ka ir ieguldīts liels darbs.

Par to, lai svētkos bērni un jaunieši justos labi, jau laikus rūpējusies valsts, pašvaldība, bez tam Madonas novads saņēmis arī ziedojumu no SEB bankas Madonas filiāles. Banka skolēnu kolektīviem ziedojusi līdzekļus tautastērpu sakārtošanai. Pateicību bankas darbiniekiem un filiāles vadītājam Pēterim Krūgaļaužam izteica dejas speciāliste Ilze Mažāne: „Varam secināt, ka Madonas novadā notiek veiksmīga dejotāju, atbalstītāju, pašvaldības un dejasmīļu sadarbība."

Deju skati vēroja un ar savu klātbūtni atbalstīja Madonas novada domes pārstāvji.

Skati vēroja izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne, novada domes izglītības un kultūras komitejas vadītājs Valdis Vucāns, novada kultūras darba organizators Jānis Kļaviņš, Madonas bērnu un jauniešu centra direktore un svētku novada koordinatore Gunita Kļaviņa. Līdzās visiem bija arī triju iepriekšējo skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koordinatore Madonas rajonā Leontina Brenčeva, kā arī bijušā Madonas rajona izglītības pārvaldes vecākā inspektore Lilioza Vilciņa.

Dejotājus vērtēja profesionāla žūrija, kurā strādāja horeogrāfe un X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku deju lielkoncerta mākslinieciskā vadītāja un virsvadītāja Baiba Šteina, horeogrāfs un deju lielkoncerta mākslinieciskais vadītājs un virsvadītājs Agris Daņiļēvičs, horeogrāfe un lielkoncerta virsvadītāja Olga Freiberga, horeogrāfe un svētku Vidzemes novada virsvadītāja Iluta Mistre un projekta vadītāja Ilze Mažāne. Cik konkurētspējīgi jaunie dejotāji būs valsts mērogā, uzzināsim šā mēneša beigās, kad būs beigušās novadu skates visā Latvijā. Tikai tad tiks paziņoti svētku dalībnieki.

Martā viena no pirmajām skolēnu deju kolektīvu skatēm notika Rēzeknes novadā. Tajā piedalījās arī Varakļānu novada dejotāji. Biju patīkami izbrīnīta deju dienā Madonas kultūras namā satikt Varakļānu vidusskolas deju kolektīvu vadītāju Mariju Madžuli. – Man interesē, kā iet kolēģiem, tik daudz gadu esam bijuši kopā, arī Rīgā tiksimies, – savu klātbūtni pamatoja Marija Madžule. – No Varakļāniem uz Rēzeknes skati devās visu vecuma grupu skolēni: 1.-2. klases, 3.-4. klases, 5.-6. klases, 7.-9. klases un vidusskolas dejotāji. Tie visi ir mani kolektīvi, un mums labi veicās: 1.-2. klases dejotāji tika laureātos, visiem pārējiem tika piešķirta pirmā pakāpe, vien 7.-9. klases grupa ieguva otro pakāpi. Ļoti jau ceram uz svētkiem tikt, joprojām gatavojamies un gaidām gala slēdzienu.

Taujāta, kāpēc labāk novērtēti pirmīši, skolotāja teica: – Mazie ir atvērtāki, sirsnīgāki, deja viņiem ir viss, vēlākajos gados nāk citas ietekmes, lielajiem ir citas intereses.
Uz jautājumu par deju repertuāru Marija Madžule atbildēja: – Ir ļoti interesantas dejas, ir arī mazāk mīļas, kopumā varu teikt, ka repertuārs ir pasmags. Žūrija gan darbojas profesionāli, korekti uzteica mūsu darbu, esam apmierināti.

Jolanta Anusāne no Barkavas pamatskolas uz skati Madonā bija atvedusi divus kolektīvus: 3.-4. klases un 5.-9. klases dejotājus. – Kādreiz mums bija trīs kolektīvi, bet bērnu skolā paliek aizvien mazāk, nevaram trešo sastāvu nokomplektēt, – atzina Jolanta Anusāne. Vadītāja piebilda, ka deja skolēniem patīk, bet daudziem interesē datori, sports. – Neesam ar īpašām ilūzijām, – par skates rezultātiem aizdomājās skolotāja. – Tomēr mums ir arī laba pašapziņa. Līdz šim uz deju svētkiem vienmēr esam tikuši, šogad ir liela konkurence, mazajām lauku skolām izvirzīties būs grūtāk. Tā kā mums ir maza skola, varējām pat izvēlēties zemāku grupu (šobrīd esam B grupā, varējām piedalīties C grupā), bet nolēmām, ka B grupas dejas ir interesantākas, dejosim tās. Līdz ar to nedaudz latiņu sev pacēlām augstāk.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 22.04.2010.

Autore: INESE ELSIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px