Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Lai jauniešu dzīvē nevaldītu visatļautība

Redakcija

Autors • 14.04.2010.

Lai jauniešu dzīvē nevaldītu visatļautība
Burtu lielums

Pavasara atmodas laiks līdzi nes enerģijas pieplūdumu un vēlmi izbaudīt siltās dienas brīvā dabā. Taču ir daudzas nianses, ko vajadzētu atcerēties vecākiem, kuru ģimenē aug nepilngadīgais, lai netiktu pārkāpts likums.

Piemēram, elementāra lieta – braukšana ar divriteni. Pilsētas ielās novērotais vedina domāt, ka vecāki nopērk bērnam divriteni, gribēdami, kā labāk – lai bērns sporto, ir aktīvs, pavada laiku svaigā gaisā. Taču liels darvas piliens medus mucā bieži vien ir neaizdomāšanās par bērna drošību, likuma un saistošo noteikumu ievērošanu. Tā lielā ātrumā uz divriteņiem traucoties arvien tuvāk krustojumam ar ielu, kur ir dzīva satiksme, kādā dienā redzēju kādus 10 gadus vecu puisi ar draugu, un asi nobremzēts tiek pašā pēdējā sekundē. Lieki teikt, ka puišiem galvā nav aizsargķiveres un, visticamāk, kabatā – divriteņa vadītāja tiesību.

– Ar divriteni drīkst braukt tikai no 12 gadu vecuma un ar riteņbraucēja vadītāja apliecību. Līdz šim vecumam un tiesību nokārtošanai bērns var braukāties tikai savas mājas pagalmā. Esmu novērojusi, ka bērni ar riteņiem brauc pārdroši, neievērojot satiksmes noteikumus. Pilsētā nedrīkst ne braukt, ne skrituļot pa ietvēm –
ja negribas to darīt uz ielas, tam ir paredzēts speciālais veloceliņš uz apvedceļa, – uzsvēra Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektore Iveta Vāvere. Kopā ar kolēģiem Gati Kušķi un Raivi Calmanu viņa bieži dodas uz skolām, lai runātu ar bērniem par šiem un citiem noteikumiem, pārkāpumiem.

Likums jāievēro arī gaišos vakaros

Iestājoties siltākam laikam, kārtējo gadu ir aktualizējusies problēma par nepilngadīgo atrašanos uz ielas pēc likumā noteiktā laika. Iveta Vāvere skaidroja: – Gan bērni, gan vecāki likumus it kā zina, tomēr tie joprojām tiek pārkāpti. Tāpēc vēlamies atgādināt, ka bērni līdz 16 gadu vecumam ārpus mājas vieni paši drīkst atrasties līdz pulksten 22; pēc 22 – tikai kopā ar kādu no vecākiem vai aizbildni. Tas attiecas arī uz pasākumiem, tātad, ja pasākums sākas pulksten 22, bērnu līdz 16 gadu vecumam uz to bez vecāku pavadības nemaz nevar ielaist. Vakari kļūst arvien siltāki un vēlāk satumst, taču tas nevar kalpot par ieganstu, kādēļ nepilngadīgais vēl nav ieradies mājās. Tas domāts tikai tāpēc, ka tas ir tāds diennakts laiks, kad aktivizējas likuma pārkāpēji, un bērni var kļūt par dažādu kriminālu nodarījumu upuriem. Sākot no 16 gadu vecuma, šie ierobežojumi beidzas, taču jebkurā gadījumā vecāki ir atbildīgi par savām nepilngadīgajām atvasēm un viņiem vismaz jāzina, kur bērni atrodas, ko dara un tamlīdzīgi. Pretējā gadījumā, ja tiek pārkāpts likums, vecākiem var nākties šķirties no prāvas naudas summas, jo naudas sodi ir krietni paaugstināti. Daudziem šajā ekonomiskajā situācijā ir šoks par šīm izmaiņām, kaut gan daļa, kam nav pastāvīgu ienākumu, drīzāk izturas vienaldzīgi, ar domu – ko tad man var atņemt, lieciet cietumā!

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 15.04.2010.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px