Atgriežoties pie iepriekš publicētās informācijas apkopojuma par Valsts probācijas dienesta darbību 2009. gadā, šajā reizē vēlējāmies akcentēt jaunumus, kas saistīti ar dienesta darbu.
Pašlaik Probācijas dienestā tiek apmācīti 60 darbinieku (tai skaitā no Madonas teritoriālās struktūrvienības (TSV) – vecākā referente Astrīda Mitjakova), kas specializēsies darbam ar dzimumnoziedzniekiem, uzraudzības īstenošanas un izvērtēšanas ziņojumu sagatavošanai. Savukārt no šiem apmācītajiem darbiniekiem 18 darbinieku turpinās tālāku izglītošanos speciālas probācijas programmas pasniegšanai dzimumnoziedzniekiem.
Šīs apmācības notiek dienesta projekta „Par dzimumnoziegumiem notiesāto personu uzvedības korekcijas sistēmas ieviešana Latvijā" ietvaros, ko finansiāli atbalsta Norvēģija.
– Apmācības vada ļoti augstas klases speciālisti no Latvijas, Kanādas un Lielbritānijas, kuri ir praktiķi dzimumnoziedznieku terapijas jomā un uzraudzībā. Apmācību pamatā ir gan Kanādas, gan Lielbritānijas probācijas dienestu darba pieredze un sociālās uzvedības korekcijas programmas, kas tur tiek piemērotas dzimumnoziedzniekiem – gan tiem, kas sodu izcieš sabiedrībā, gan tiem, kas sodu ir izcietuši pilnībā un atgriezušies no brīvības atņemšanas iestādēm, bet viņu uzraudzība notiek arī pēc soda izciešanas, ja jauna nozieguma izdarīšanas iespējamība ir augsta. Kā jaunumu var atzīmēt arī to, ka dienestam beidzot ir probācijas klientu datu bāze un visi dati par klientiem, visas darbības viņu lietās tiek apkopotas elektroniski, – atklāja Valsts probācijas dienesta Madonas TSV vadītāja Valda Buiķe.
Neraugoties uz to, ka dienestā tika samazināts gan realizējamo funkciju skaits, gan darba algas, gan darbinieku skaits, tai skaitā arī Madonas TSV, darbs dienestā turpinās. Pagājušā gada sākumā Madonas TSV bija 10 darbinieku, tagad ir palikuši tikai 7, neraugoties uz to, ka darba apjoms ar katru dienu būtiski pieaug. Dienestam ir izstrādāta darba noslodzes formula un jebkurā brīdī var redzēt ikviena darbinieka noslodzi, kas tiek automātiski aprēķināta. Valda Buiķe skaidroja: – Janvārī un februārī vidējā noslodze Madonas TSV bija 1,18, bet martā tā ir jau 1,36. Piemēram, var redzēt, ka 24. martā vislielākā noslodze – 1,63 un 1,60 – bija vecākajiem referentiem Ilgai Rutkai un Aivaram Rubulam, vismazākā – 1,25 – man, bet šīs dienas vidējā noslodze bijusi 1,46. No tā var secināt, ka darbinieki regulāri vienas slodzes vietā strādā daudz vairāk, pat pusotru slodzi, līdz ar to dažkārt nākas strādāt savās brīvdienās, jo darba dienas 8 stundās nav iespējams visu paveikt.
Par savu kolektīvu Valda Buiķe var teikt tikai vislabākos vārdus – zinoši, izturīgi profesionāļi, kas atrodas savā vietā. Viņa turpināja: – Reizēm pat apbrīnoju to enerģiju un degsmi, kas viņos mīt, jo probācijas darbs – darbs ar likumpārkāpējiem un bieži vien rūdītiem noziedzniekiem – nav no vieglajiem. Izsaku pateicību par personīgo ieguldījumu ne tikai saviem kolēģiem, bet arī policistiem, prokuroriem, tiesnešiem, kā arī pašvaldību, izglītības iestāžu darbiniekiem un sadarbības partneriem, kas izprot un atbalsta mūsu dienesta darba būtību – sekmēt noziedzības novēršanu valstī, nodrošināt sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi un koordināciju un atslogot pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu.
Sagatavoja
LAURA VOITIŅA