2001. gada pavasarī Madonā tika atjaunota lielo sakopšanas talku tradīcija. Kopš tā laika katru pavasari pašvaldība aicina iedzīvotājus, pašvaldības iestādes un uzņēmumus, skolu jaunatni, komercstruktūras aktīvi piedalīties gan iestāžu un firmu teritoriju, gan pilsētas sakopšanā un labiekārtošanā.
Taču šogad uz Lielo talku 24. aprīlī aicina arī Valsts prezidents. Kā būs Madonā – vai pilsētā iztiks bez tradicionālās pašvaldības rīkotās sakopšanas talkas un iedzīvotāji, kas vēlas dzīvot sakoptā un tīrā vidē, varēs piedalīties tikai Lielajā talkā? Ieviest skaidrību šajā jautājumā lūdzu Madonas pilsētas pārvaldes vadītāju Gunti Ķeveri.
– Madonas novada pašvaldībā būs divas talkas – gan 23. aprīlī, gan 24. aprīlī. Lielākā talka ar vērienīgāku ieceru īstenošanu notiks piektdien, 23. aprīlī, kad tiks sakoptas un labiekārtotas novada iestāžu un uzņēmumu teritorijas (starp citu, jau desmito reizi). Tajā piedalīties tiek aicināti visi Madonas novada iedzīvotāji. Par to, ka šāda talka notiks visā Madonas novadā, nesen sanāksmē vienojās arī pagastu pārvalžu vadītāji. 23. aprīlis ir darbdiena, līdz ar to iestāžu darbība apturēta netiks – strādās gan bērnudārzi, gan skolas, un tiks arī sakoptas teritorijas. Pašvaldības rīkotā talka tradicionāli noslēgsies ar strūklakas sezonas atklāšanu Mīlestības graviņā un kopīgām pusdienām. Savukārt Valsts prezidenta rīkotā talka, tāpat kā visā Latvijā, norisināsies 24. aprīlī, – „Staru" informē Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris.
24. aprīlī, neraugoties uz Lielo talku Latvijā, Madonā, Saieta laukumā, jau ceturto reizi notiks tradicionālais pavasara gadatirgus „Viss dārzam". Tas katru gadu tiek rīkots aprīļa pēdējā sestdienā, un šis gads nebūs izņēmums. Talcinieki varēs nopirkt koku, puķu stādus, košumkrūmus un citus apstādījumus, lai Lielās talkas dienā tos iestādītu. Lielās talkas organizētāji šogad aicina ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus darbus – stādīt kokus, veidot brīnišķīgas puķu dobes, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot soliņus, žogus, tiltiņus…
Arī 23. aprīlī, kā pastāstīja Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris, ir iecerēts veikt paliekošus darbus, tādus, ko var pamanīt arī no malas.
– Lai nebūtu tā, ka tiek savākti tikai atkritumi, tiks veikta arī teritoriju labiekārtošana. Patlaban pašvaldības iestādēm ir dots uzdevums konkretizēt sakopšanas talkā veicamo darbu apjomu, precizēt, kādi darbi, ņemot vērā šāgada ierobežotās finansiālās iespējas, iestāžu teritoriju labiekārtošanā būtu jāveic vispirms. Lūgsim arī uzņēmēju palīdzību, īpaši noderīga būtu smagā tehnika, – uzsver Guntis Ķeveris.
Arī Lielajā talkā, kad tiks izvēlēti konkrēti objekti un talcinieki tiks nodrošināti ar maisiem, darba cimdiem, tiek aicināti piedalīties visi interesenti. Vākt atkritumus, piemēram, Madonas pilsētā varēs kartinga trasē, mežmalās (arī pie Madonas slimnīcas) un citās vietās, kas, tuvojoties talkai, tiks precizētas un par to informēti arī iedzīvotāji. Šo vietu tuvumā tiks izvietoti lielie konteineri, kur varēs izbērt savāktās plastmasas pudeles, krāsu kārbas, tetrapakas un citus atkritumus.
– Kā esam pārliecinājušies iepriekšējos gados, tas ir efektīvāk, nekā maisus ar savāktajiem atkritumiem novietot ceļu malās, jo tie kādam pēc tam tāpat ir jāsavāc un jāizber lielajos konteineros, lai tos varētu aizvest uz atkritumu izgāztuvi, –
skaidro Guntis Ķeveris.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 06.04.2010.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto