10. martā norisinājās „Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi" akcija „Ienāc uz tēju!", kuras laikā bija iespēja diskutēt par dažādiem ar „neatkarīgu dzīvi" saistītiem jautājumiem pie tējas tases, līdzdarboties kopā ar jauniešiem no grupas „Kodoliņš", kā arī skatīties video par Madonas novada cilvēku ar funkcionālajiem traucējumiem aktivitātēm.
Šī bija pirmā „Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi" akcija, kas tika rīkota tajās vietās, kur cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem tiek sniegts atbalsts ikdienā.
Kopumā akcija no 5. līdz 16. martam norisinājās 10 Latvijas pilsētās. Madonā izvēlētā norises vieta bija bērnu un jauniešu centra telpās, kur reizi nedēļā tiekas grupa „Kodoliņš". Akcijas apmeklētāja Ināra no Barkavas dalījās gūtajos iespaidos: – Atbraucu intereses pēc, jo īsti nemaz nezināju, kas tas ir un ko tas nozīmē. Cilvēki ar kustību traucējumiem tomēr maz kur var tikt. Šī diena man patika, taču varēja būt lielāka apmeklētība. Varbūt pie vainas bija informācijas trūkums. Pagastu sociālie darbinieki to varēja vairāk popularizēt, ieinteresēt iedzīvotājus. Taču man patika iespēja izkustēties no mājas un uzzināt ko jaunu.
Uz akciju no Kalsnavas bija atbraucis Andris Vīgants: – Esmu iesaistījies projekta par dienas centra izveidi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem Parka ielā tapšanā, tāpēc aktīvi cenšos piedalīties visos saistītajos pasākumos. Biju devies uz „Madonas poligrāfistu", lai pārrunātu iespēju atbalstīt vasarā paredzēto labdarības pasākumu, iespiežot plakātus, un viņi sniedza pozitīvu atbildi, kas ļoti priecē. Sākumā galvenais ir cilvēkus ieinteresēt, tad laika gaitā varbūt arī rastos finansiāls atbalsts centra izveidei.
„Kodoliņš" darbojas radoši
Liela daļa sabiedrības īsti nezina, ka mūsu vidū dzīvo cilvēki, kuri nav pilnībā integrēti sabiedrībā, un nevis viņu funkcionālo traucējumu, bet gan mūsu attieksmes vai – drīzāk – vienaldzības dēļ. Diemžēl, iedzīvotāju atsaucība akcijas apmeklēšanā bija samērā maza, tāpēc daudziem šis jautājums tā arī palika neaktualizēts. Taču tie, kas piedalījās akcijā, neskumst un cer, ka ar katru jaunu pasākumu izdosies ieinteresēt arvien vairāk iedzīvotāju.
„Kodoliņa" vadītāja Aija Vanaga pastāstīja par savu grupiņu un akcijas dienas norisi: – Grupiņa darbojas kopš pagājušā gada septembra vidus, un tā ir paredzēta bērniem, kas pabeiguši Dzelzavas speciālo internātpamatskolu. Lai nebūtu tikai jāsēž mājās, reizi nedēļā sanākam kopā un darbojamies. Līmējam, zīmējam, nodarbojamies ar floristiku un daudz ko citu. Akcijas dienā izvēlējāmies gatavot taureņus kopā ar apmeklētājiem un atbalstītājiem, jo gaidām pavasari un šķiet, ka tie uzreiz ienes vairāk prieka.
Arī akcijas apmeklētāja Beāte Ozoliņa uzskata, ka ar laiku pasākumiem jākļūst apmeklētākiem, tiesa gan, ja cilvēki sapratīs, ka tā ir arī iespēja pašiem, ne tikai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem:
– Tieši tagad, kad tik daudzi palikuši bez darba, ir jāizmanto jebkura iespēja satikties ar jauniem cilvēkiem. Taureņu zīmēšana kopā ar „Kodoliņu" ir viens, bet šeit taču notiek arī sarunas, informācijas apmaiņa, tiek kalti nākotnes plāni.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 16.03.2010.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto