Laikā, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garākas un laiks sāk griezties uz pavasara pusi, latvieši svin Meteņus. Meteņu dienai ir jautrs raksturs. Meteni visi gaida ar prieku. Izbeidzas garo, tumšo ziemas vakaru nodarbības, cilvēku domas pārslēdzas uz pavasara darbiem. Dienas kļuvušas gaišākas un saulainākas.
Arī Bērzaunes pagastā, bērnu rotaļu laukumā Sauleskalnā, 27. februārī notika Meteņu svinēšana, kur atvadas ziemai teica gan mazie, gan lielie. Visiem bija iespēja iepazīt latviešu gadskārtas svētkus, to norisi un tradīcijas, lai izjustu atvadas no ziemas un pavasara sākumu, kā arī izprastu Meteņu pamatideju – rūpi par nākamā gada ražu un auglību. Ar Meteņiem beidzas skaistais ķekatu, maskoto gājienu laiks, kas sākās iepriekšējā gada Mārtiņos. Ķekatniekus saņēma saimniece, kurdama pavardā uguni mielasta gatavošanai. Tika skandētas tautasdziesmas, ticējumi par Meteņiem. Sevišķi lielu prieku bērniem sagādāja rotaļas, spēles, vizināšanās no kalna un sniegavīru celšana. Bet svētku pārsteigums bija pats Metenis, kas meta bērniem konfektes un pa reizei nobēra visus ar baltu sniegu. Pasākuma noslēgumā saimniece visus cienāja ar miežu putraimu biezputru un tēju.
Ziema mums šogad tik stalta, balta un vizuļiem rotāta, kāda sen nebija redzēta. Skaisti! Bet gadskārtas ritenis rit ar savu gaitu, un saulīte kāpj arvien augstāk Pasaules kalnā. Katra diena nes mūs pretī pavasarim. Atvērām vārtus pavasarim plaši, plaši vaļā!
Autore: JUDĪTE GŪTE,
Sauleskalna tautas nama vadītāja
Foto no pasākuma