Katru gadu pēc organizācijas Junior Achievement – Latvija aizsāktās iniciatīvas notiek Ēnu diena. Lai iepazītos ar interesējošās profesijas ikdienu, darba specifiku un atbilstību savām interesēm, vakar daudzos Madonas novada uzņēmumos un iestādēs, arī laikrakstā "Stars", paviesojās ēnas, kas mēģināja izzināt, vai nākotnē vēlas strādāt ko līdzīgu.
Žurnālistu darbs laikrakstā katru gadu ir saistījis jauniešu uzmanību, bet šogad Ēnu dienā avīzes "Stars" redakciju apciemoja piecas ēnas: Ivo Teriška, Linards Ozoliņš un Alvils Puričs no Liezēres pamatskolas, Rita Turkina, kas mācās Cesvaines vidusskolas 9.b klasē, un Evita Kalniņa no Madonas Valsts ģimnāzijas 10. c klases.
Ko jauniešiem dod piedalīšanās Ēnu dienā? To jautāju jauniešiem, kuri ēnoja redakcijā
– Uzskatu, ka piedalīšanās Ēnu dienā ir lieliska iespēja ne tikai tiem skolēniem, kuri jau ir izlēmuši, ar kuru profesiju saistīsies viņu nākotne, bet arī tiem, kas vēl šaubās par profesijas izvēli. Ēnu dienā piedalos otro gadu. Pagājušajā gadā izvēlējos paviesoties Madonas slimnīcā. Vislabāk patika pie Riharda Jagmaņa, kas izsmeļoši pastāstīja par katru darbību, ko veica. Šogad nolēmu iepazīties, kā strādā žurnālists, jo arī šī profesija mani saista. Man padodas rakstīt dažādus rakstiņus, strādāju skolas avīzes "Caurvējš" redkolēģijā. Esmu sapratusi, ka varu rakstīt tikai par tēmu, kas mani patiešām interesē. Šī man bija lieliska iespēja paskatīties no malas, kā notiek intervijas un rakstu sagatavošana, un tas viss šķita ļoti interesanti. Tiešām jauki, ka šāda iespēja ir, un tā noteikti jāizmanto. Jāpiebilst, ka "Stara" redakcija mūs uzņēma ļoti viesmīlīgi, – atzina Rita Turkina. Viņa mūsu laikrakstam ir sagatavojusi arī dažas publikācijas kā ārštata autore, bet Ēnu dienas laikā uzrakstīja informāciju par projektu nedēļas pasākumiem Cesvaines vidusskolā.
Arī Evita Kalniņa, kas vakar bija kolēģa Egila Kazakeviča ēna, savu izvēli pamatoja: – "Stara" redakcija mani interesē jau kopš brīža, kad pārcēlos uz Madonu.
– Vienmēr, ejot garām, esmu nodomājusi, kā tur ir un kā būtu tur strādāt. Ja ir tāda iespēja kā Ēnu diena, pirmā doma, kas ienāca man prātā, bija nākt uz "Stara" redakciju. Tagad, kad zinu, kā te ir, neesmu vīlusies, jo visi šeit ir tik atsaucīgi un laipni, atbild uz katru jautājumu plaši un izsmeļoši. Domāju, ka nākotnē saistīšu savu profesiju ar komunikāciju, žurnālistiku. Ēnu diena ir laba iespēja katram, kas vēlas iepazīties ar sev saistošu profesiju. Dienas beigās arī ir zināms, vai tev šī profesija joprojām interesē vai tomēr ne. Mani tā saista vēl vairāk, – sacīja Evita.
Linards Ozoliņš, kas mācās Liezēres pamatskolas 9. klasē, vakar bija redakcijas fotogrāfa Oļģerta Skujas ēna: – Gribēju uzzināt ko vairāk par fotogrāfa darbu, kā fotoattēli nonāk avīzē. Arī pats fotografēju, tāpēc arī izvēlējos ēnot fotogrāfu. Interesējos par to, kā notiek fotogrāfiju apstrāde datorā, kā tās tiek ievietotas. Sapratu, ka liela nozīme ir tam, cik daudz spēj komunicēties ar citiem. Tas ir svarīgi jebkurā darbā. Varu teikt, ka man redzētais process patīk.
Datorspeciālista Māra Pidika ēnas – Alvils Puričs no 8. klases un Ivo Teriška no 9. klases – atzina, ka datoru vēl tik labi nepārvalda un vēl daudz jāmācās, bet klausīties stāstījumu bijis interesanti.
Ēnu diena deva tikai mazu ieskatu ikdienā, bet savas intereses jauniešiem vēl ir jāuztausta.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto