Parlaments ceturtdien nolēma nodot Saeimas Budžeta komisijai partijas LPP/LC ierosinājumu samazināt PVN likmi tūrisma nozarē. LPP/LC iesniegtais likumprojekts paredz līdz 10% samazināt PVN likmi „viesu izmitināšanas pakalpojumiem viesu izmitināšanas mītnēs". Partijas nostāja tiek pamatota ar to, ka tūrisma nozare ir tas sektors, kuru īsā laikā iespējams attīstīt visstraujāk un tādējādi visātrāk radīt Latvijai tik ļoti nepieciešamās jaunās darbavietas. Savukārt premjerministrs Valdis Dombrovskis uzdevis Finanšu ministrijai līdz nākamajai pirmdienai veikt aprēķinus par šādu izmaiņu ietekmi uz budžeta ieņēmumiem. – Vai, jūsuprāt, iecere viesnīcu pakalpojumiem piemērot 10% PVN likmi veicinās tūrisma attīstību Latvijā? – vakar vaicāju Ērgļu un Cesvaines novadu pašvaldību vadītājiem Guntaram Velcim un Vilnim Špatam.
Tūrisms ir mūsu eksportprece
– Tūrisms mums Latvijā taču ir eksportprece, kā vispār toreiz kaut kas tāds varēja prātā ienākt arī šai nozarei paaugstināt PVN – es to esmu uzsvēris visos gadījumos un visās iespējamās vietās, tas bija tik nepareizs lēmums, cik vien nepareizi var būt, – joprojām neizpratni pauž Ērgļu novada domes priekšsēdētājs Guntars Velcis. – Latvija taču ir tik maza valsts, kam divreiz dienā var cauri izbraukt, mums vajadzētu būt tādai nodokļu politikai, lai ieinteresētu tūristus šeit arī nakšņot un izmantot Latvijas viesu māju piedāvājumus, nevis ļaut viņiem braukt uz Lietuvu, kur PVN likmes ir mazākas. Tā ka es tikai priecātos, ja šo kļūdu beidzot izdotos kaut cik labot.
Ne tikai tūrisma nozarē vien
– Manā uztverē, nodokļu politika Latvijā vispār ir ačgārna, jo šobrīd diemžēl sanāk tā – jo lielāki nodokļi, jo mazāk valsts kasē ienāk nauda, un principā PVN būtu jāsamazina ne tikai tūrisma nozarei vien, – atzīst Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats. – Pēc statistikas rēķinot, tūrisma nozarē apgrozījums pēdējā gada laikā ir sarucis uz pusi, tā ka šāds lēmums būtu vismaz kāds pozitīvs signāls. Taču mani satrauc arī visi pārējie nodokļi, tajā skaitā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (kas ar 1. janvāri ir palielināts), no kā mēs, pašvaldības, dzīvojam, neizpilde. Tai pašā laikā visi sociālie pabalsti un palīdzība gulstas uz pašvaldības pleciem, bet, ja nauda neienāk, kur tad pašvaldība var to ņemt? Pie labākās gribas nevarēsim palīdzēt. Kaut kas šajā sistēmā diemžēl kopā nerīmējas.
Autore: BAIBA MIGLONE