Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Bez ūdens — arī privātmāju iedzīvotāji

Redakcija

Autors • 02.02.2010.

Bez ūdens — arī privātmāju iedzīvotāji
Burtu lielums

Sals ir nedaudz atkāpies, taču problēmas ar ūdensapgādi turpinās. Bez ūdens palikuši daži Kalna ielas privātmāju iedzīvotāji, kas uzskata – vai nu pievadi, vai ūdens skaitītāja akas ir ieliktas pārāk sekli, kā rezultātā tie aizsalst.

Kā pastāstīja Kalna ielas iedzīvotāja, vairākas dienas bez ūdens dzīvo vismaz trīs mājas un par to ir ziņots „Madonas ūdenim", taču pagaidām nav sagaidīts nekāds risinājums. Piemēram, Ventspilī, kur privātmāju iedzīvotāji saskaras ar tādām pašām problēmām (jo arī tur nesen uzstādītas jaunās ūdens skaitītāja akas), ūdens tiek izvadāts uz katru māju. Taču Madonā iedzīvotājiem pašiem jāgādā ūdens no avota, arī tiem, kuriem nav privātā transporta. Uz jautājumiem par to, kur meklējams problēmas cēlonis un kāds ir iespējamais risinājums, atbildēja AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks: – Cēloņi var būt dažādi, piemēram, Kalna ielā 22 un 24 ūdens uz skaitītāja aku nepienāk tādēļ, ka ir aizsalis pievads, kas nāk no maģistrālā ūdensvada un šķērso Kalna ielu. Esam pārliecināti, ka tā nav „Madonas ūdens" vaina, bet tas atrodas pārāk sekli. Vienīgais izskaidrojums ir tāds, ka ielas rekonstrukcijas laikā, kaut arī projektā bija norādīts nepieciešamais pievada dziļums, strādnieki to ir padarījuši seklāku. Pievadam jāatrodas vismaz 1,8 metru dziļumā. Varam uzņemties vien morālu atbildību par notikušo, jo varējām strādniekus brīdināt, atgādināt par projektā paredzēto, taču, no otras puses, katrā vietā nevar blakus izstāvēt.

Tāpat ūdens nav Kalna ielā 13 un 31. Kalna ielā 31 ūdens skaitītāja akā ir, bet tālāk uz māju nepienāk tāpēc, ka aizsalis pievads. Šajā gadījumā pie vainas ir vecs, jau sen rakts pievads. Tas iepriekšējos 10 gadus varbūt ne reizi nav aizsalis, bet šī ziema ir bargāka, tāpēc gadījies tāds nepatīkams pārsteigums mājas saimniekiem. Šis piemērs iezīmē situāciju arī pārējās Madonas privātmājās – vairāk nekā 90 procentos gadījumu ūdens akā ir, taču uz māju nepienāk. Tas nozīmē, ka aizsalis vai nu jaunais, vai vecais pievads līdz mājai. Jaunie pievadi, kas rakti nesen, visticamāk, aizsaluši tāpēc, ka atrodas pārāk sekli. Mājai ūdensvadu klāt pārsvarā pievienoja paši saimnieki (vai pareizāk – viņu algoti meistari), jo tas notiek pa īpašnieka zemi. Turpmāk centīsimies gan māju īpašniekiem atgādināt, gan paši vairāk kontrolēt, cik dziļi tiek ievietoti pievadi un kā tie tiek nosiltināti, jo jaunās akas tiks liktas vēl daudzās vietās. Patlaban zemes sasalums zem tīrītām ielām ir 1,5-1,8 metru dziļumā, zem netīrītām – aptuveni 60 centimetru. Kopumā ir uzliktas 400 jaunās akas, no kurām regulāri aizsalst 20. Te varētu būt vainojama vai nu iebūve (pārāk sekli), ko varēsim labot tikai vasarā, vai izolācija (visbiežākais variants), ko risināsim jau tagad.

Kā risinājumu tām mājām, kas palikušas bez ūdens, „Madonas ūdens" nevar piedāvāt bezmaksas ūdens piegādi, jo gaisa temperatūra ir pārāk zema un ūdens lielajā kannā paspēj aizsalt, līdz sasniedz iedzīvotājus. Guntars Dambenieks turpināja: – Varam piedāvāt bez ūdens palikušajiem iedzīvotājiem ierasties „Madonas ūdens" ēkā Raiņa ielā 54 darbdienās līdz pulksten 16.30, kur par velti izsniegsim ūdeni. Diemžēl tiem, kam nav pašiem sava transporta, nāksies lūgt palīdzību radiem, draugiem vai kaimiņiem. Ilgtermiņa risinājums tieši Kalna ielas 22 un 24 (kur vaina meklējama aiz privātās zemes robežām) mājas gadījumā gaidāms vasarā, kad pievadi caurdūruma veidā (lai nav jābojā asfalts) tiks padziļināti.

„Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā notikusi tikšanās ar skaitītāja aku ražotāju pārstāvjiem, jo problēmas ar ūdens padeves traucējumiem tieši pēc jauno aku ievietošanas novērotas ne tikai Madonā, bet arī citās Latvijas pilsētās. Apskates laikā konstatēts, ka nav vainojama aku kvalitāte, bet gan pārsvarā nepareizi veikta iebūve vai izolācija.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px