– Kad tu paliec vecs, vairs nevienam neesi vajadzīgs. Visas lietas, remonti un tā tālāk, kas tiek darīti, tā vien šķiet, ir domāti tikai jaunajiem, – šādas pārdomas pārņēmušas madonieti, kam vēl ilgus gadus nevajadzētu satraukties par grūtībām, ar ko jāsastopas vecumā, ja vien nesāpētu sirds par mammu.
Pensijas vecuma kundze dzīvojot Rūpniecības ielā 18 un neesot vienīgā šī nama iemītniece, kas teju vai izolēta no ārpasaules. Meita skaidroja situāciju: – Nenoliegšu, ka šīs mājas iemītnieki parūpējušies, lai tiktu nomainīti jauni logi, ieliktas durvis, izremontētas kāpnes, nobrauktuve, apkārt salikts bruģis. Taču ir aizmirsts tāds „sīkums" kā margas āra kāpnēm. Jauniem cilvēkiem tas varbūt nešķiet nekas sevišķs, bet vecāka gadagājuma iemītnieki jau tā ar grūtībām pārvietojas, viņiem vairs nav tās līdzsvara izjūtas, kāda bija jaunībā, tāpēc bez margām viņi praktiski nekur nevar tikt. Labi, varbūt naudiņas tam pietrūka, bet mājai ir vēl otras durvis, pa kurām varētu tikt laukā un pie kurām ne kāpnes, ne margas nevajadzētu, bet tās vienmēr tiek turētas aizslēgtas. Par šo jautājumu interesējos, zvanot mājas valdes loceklim Rībenieka kungam, kas atbildēja diezgan neiecietīgi. Vecajiem cilvēkiem tika pārmests, ka viņi nevajadzīgi staigājot šurpu turpu, nemākot aiz sevis durvis aiztaisīt, tāpēc durvis otrā mājas pusē aizslēgtas. Domāju, ka vecie cilvēki ir pedantiskāki nekā jaunie, tāpēc viņiem jau nu šādus pārmetumus izteikt nevarētu. Laikam jau apkārtējie uzskata – nevienam citam vecums nedraud un viņi visu mūžu varēs lēkšot pa kāpnēm augšā un lejā bez problēmām. Nerunāsim nemaz par to, ka nobrauktuve nemitīgi ir slidena un to nav iespējams izmantot tai paredzētajam mērķim.
Šīs mājas valdes loceklis Aldonis Rībenieks uzsvēra, ka ar šiem jautājumiem būtu bijis jāvēršas pie mājas vecākā; viņš piekritis būt valdē tikai tā iemesla dēļ, lai palīdzētu tajās jomās, kuras pārējie nepārzina.
– Mājā tika ieguldīts liels darbs, lai to nosiltinātu, tika veikti daudzi citi darbi. Prieks, ka paši mājas iedzīvotāji izteica iniciatīvu nomainīt mājai logus un tamlīdzīgi, jo tas ir ieguldījums energoefektivitātē. Attiecībā uz kāpņu margām – tās diemžēl netika uzliktas jau pašā sākumā, jo bijām tās pasūtījuši. Tūlīt tās saņemsim un varēsim uzstādīt, – Aldonis Rībenieks komentēja.
Autore: LAURA VOITIŅA