Joprojām pieturas gan sals, gan sniegs, bet ziema sagādā ne tikai rūpes par ceļu un ietvju tīrīšanu, par siltumu telpās un piemērotu apģērbu, dodoties laukā. Beidzot ziemas aktīvās atpūtas uzņēmumos apgriezienus uzņem gan kalnu, gan distanču slēpošanas, snovošanas, kameru šļūkšanas, kamanu un slidošanas sezona. Lai arī valda auksts laiks, īstenie sniega mīļotāji ir rūdīti un priecājas par iespēju pavadīt brīvbrīžus baltajās trasēs.
Mūsu novadā viens no slēpotāju apmeklētākajiem kalniem ir Lido kalns Vestienas pagastā, kur svētdien gan ar fotoaparātu, gan ar slēpēm pabija arī mūsu kolēģis Agris Veckalniņš: – Pilns kalns gan lielu, gan mazu. Par aukstumu te neviens nesūdzas, jo visi kustas. Noslogots arī pacēlājs, kur jāgaida rindā, bet citādi – burvīgs laiks, brīnumskaista daba, labas trases.
Par cerīgi uzsākto jauno gadu gandarīta ir arī SIA "Lido tūrisma un atpūtas komplekss" valdes locekle Anita Ozoliņa. Viņa apstiprināja, ka pagājušajās brīvdienās Lido kalnā valdījusi liela aktivitāte: – Pēc globālās sasilšanas pazīmēm nākusi globālā atsalšana, un beidzot izjūtam īstu ziemu. Ziemas aktīvās atpūtas uzņēmumi pārdzīvojuši gadus, kad sniega nebija, tagad esam gandarīti, ka kaut cik varam atsperties. Sestdien Lido kalnu apmeklēja 755 atpūtnieki, bet svētdien pie mums varēja saskaitīt 522 ziemas prieku baudītājus. Neteikšu, ka tas ir ļoti daudz, citos gados brīvdienās te apgrozījušies ap 800 cilvēku. Tomēr, ņemot vērā auksto laiku, uzskatu, ka slēpotāju un snovotāju aktivitāte ir ļoti liela. Rekords mums ir fiksēts pagājušā gada 2. janvārī, kad Lido kalna trasēs bija ap 1200 atpūtnieku, bet tas laikam tā arī paliks nepārspēts. Tādā ļaužu pieplūdumā grūti visus apkalpot, jo slēpju nomai nav neierobežotu iespēju, pie pacēlāja veidojas rindas. Darbojas ne tikai visas kalnu trases, distanču slēpotājiem ievilkta trase – 3 km izbrauciens ar slēpēm pa meža trasi, kā arī apkārt "Ķirsona muižai", ko pagājušajās brīvdienās daudzi izmantoja, lai fotografētu sarmas izgreznoto skaisto dabu. Jūtam, ka beidzot tūrisma un atpūtas komplekss ir noslogots, viesnīca ir piepildīta piektdienās un sestdienās.
Lido kalnā ierodas arī ekskursantu grupas. Pagājušajā svētdienā slēpot un snovot, izbaudot ziemas priekus skaistajā Vidzemes stūrī pie Kaķīša ezera, bija izvēlējušies arī "Dinamo" hokeja komandas spēlētāji kopā ar ģimenēm.
Izvaicāta par jaunākajiem piedāvājumiem, Anita Ozoliņa minēja, ka darbojas arī slidotava, tramplīna cienītājiem ir iespēja mīksti piezemēties uz gaisa spilvena. Sadarbojoties ar Latvijas kamanu suņu sporta federāciju, 30.-31. decembrī un 1.-3. janvārī Lido kalna kompleksā bija iespēja vizināties suņu pajūgā. – 30. decembrī federācijas pārstāvji piedāvāja doties izmēģinājuma braucienos ar Sibīrijas haskiju vilktajām kamanām. Tā kā pieprasījums bija ļoti liels, viņi palika uz vairākām dienām. Pēc atgriešanās no starptautiskās izstādes 23. janvārī atkal varēs braukt Sibīrijas haskiju vilktajās kamanās.
Atpūsties Lido kalnā gaidītas arī skolēnu grupas, tām ir piemērota cenas atlaide (slēpošana 1 stundu izmaksā 1 latu), tikai iepriekš ir jāpiesakās.
Par balto, sarmoto un auksto ziemu priecājas arī SIA "Abi 2" īpašnieks Juris Stradiņš, jo arī Gaiziņkalna "Golgāta" trasēs atpūtnieku netrūkst: – Visvairāk cilvēku pie mums bija sestdien. Svētdiena bija mierīgāka, jo laikam atturēja aukstums. Tomēr viss notiek, viss griežas, pilna jauniešu viesnīciņa. Beidzot jūt, ka ziemas aktīvais tūrisms ir vajadzīgs, notiek normāls darbs. Sestdien viss inventārs no nomas punkta tika izņemts, nespējām pat visus apkalpot. Jaunums ir kameru trase, bet tā vēl tiek pilnveidota. Izrādās, ka kameras slīd tik ātri, līdz ar to jātaisa gan virāžas, gan vaļņi. Bija laiks, kad šķita – kam gan tas, ko daru, ir vajadzīgs, bet tagad jūtu, ka cilvēki vēlas skaisti pavadīt arī ziemu. Janvāra sākums, kaut ar salu, tomēr ir balts un skaists, mūs aplaimo arī saulīte. Nezin, cik ilgi sniegs noturēsies, bet jātic prognozēm – janvārī, februārī turpināsies ziemai atbilstīgi laika apstākļi.
Arī Rēķu kalnā valda balta un sarmota ziema, ko brauc izbaudīt pastāvīgie klienti.
– Pie mums brauc atpūsties gan no Madonas novada, gan no Gulbenes novada un delegācijas no Lietuvas. Tie ir lietuvieši, kas uz šejieni brauc katru gadu, līdz ar to viņi jau ir kļuvuši par pastāvīgajiem klientiem – pasūta viesnīcu, vēlas izsildīties pirtiņā. Brauc kopā ar ģimenēm, kas pa šiem gadiem, kā uzturam sakarus, jau ir sakuplojušas. Patlaban ir ļoti skaista daba, un tie, kas neslēpo, dodas pastaigās, – pastāstīja sporta un atpūtas kompleksa "Rēķu kalns" administratore Agrita Ozoliņa.
Arī viesu nama "Šubrakkrasti" apmeklētājiem Bērzaunes pagastā tiek piedāvāta distanču slēpošanas trase 2 km garumā un iespēja interesentiem iznomāt 8 slēpju pārus. – Pie mums brauc pastāvīgie klienti, tikko bija no Rīgas. Pieturoties tik skaistam laikam, slēpošanai ir piekritēji, – pastāstīja z/s "Kalnozols" saimnieks Raimonds Aizstrauts.
Arī sporta bāzē "Smeceres sils" distanču slēpošanas trasēs netrūkst slēpotāju ne dienas, ne vakara stundās, un tiek veikti priekšdarbi, lai beidzot interesentiem ir iespēja arī slēpes iznomāt.
Par iespējām izvēlēties kādu no ziemas trasēm varat uzzināt bukletā "Atpūta ziemā", kā arī interneta mājas lapā www.madona.lv sadaļā "Atpūta ziemā".
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto