Tā, aicināta izteikt viedokli par datorapmācībām, saka aktīva seniore no Varakļāniem Marija Ščucka.
– Varakļānos mūs projekta ietvaros ikvienam senioram noderīgajās digitālajās gudrībās skoloja Anna Zvaigzne.
Nav jau viegli ielekt tajā, kas manai paaudzei ir bijis svešs un ir jāapgūst no jauna. Galvenais ir vēlēšanās mācīties.
Esam nonākuši līdz digitālajai pasaulei, kas mūsdienās prasa kaut elementāras zināšanas un ir jāiepazīst visiem, arī senioriem. Rakstīt tekstus ekselī pamatzināšanu līmenī jau biju iemācījusies. Pašus pamatus datora lietošanā mācījos jau pirms daudziem gadiem pie skolotājām Ilgas Gailumas un Ineses Strodes, vēl tagad varu izmantot pierakstus. Mācījos arī izmantot fotoattēlus.
Kaut vienkāršākā līmenī prasme rīkoties ar datoru un iemaņas orientēties e-vidē noder. Labi, ka mājās ir kaut vecs dators, ar kura palīdzību varu samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem un citus rēķinus.
Šajā laikmetā bez iemaņām elektroniski nosūtīt iesniegumus, samaksāt rēķinus, orientēties E-veselībā, sazināties ar savu banku vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru vairs iztiek tikai retais. Seniors, kas neprot vai negrib mācīties lietot datoru pats, lūdz citu palīdzību. Ja daudz varu izdarīt pati, atvērt vajadzīgo interneta mājaslapu, autorizēties, atrast informāciju, iesniegumu veidlapas, nav nepieciešams ne papīrs, ne starpnieki. Tiesa, ne vienmēr viss izdodas ideāli, nereti darbības prasa atkārtojumu, jo mūsu gados vajadzīgā apgūšana nenotiek ātri, prasa treniņu, arī datoram jābūt pieejamam vai prasmei lietot telefonu, kas arī ir elektroniskā ierīce.
Projekts bija vērtīgs, jo mums apmaksāja nodarbības, kurās digitālās prasmes Varakļānos apguva vai pilnveidoja seniori. Paši diez vai mēs varētu atļauties apmaksāt mācības. Mums deva tādu iespēju – skatīties, klausīties, mācīties un arī ko iemācīties. Tiesa – tas, kas jaunajiem pielec un aiziet ar vienu reizi, senioram prasa darbības interneta vietnēs atkārtot trīs, četras un pat vairāk reižu, kamēr izdodas. Ar divām reizēm senioriem ir par maz, nevar visu sagremot. Pēc tam vēl ir svarīgi visu atcerēties, kad jāstrādā patstāvīgi. Labi, ka mūsu apmācāmo grupa nebija tik liela, skolotāja varēja katram, kas kaut ko neizdarīja pareizi, pieiet klāt, paskaidrot. Skolotāja visu senioriem apgūstamo skaidroja, manuprāt, pēc labākās sirdsapziņas, bet viņa jau nav vainīga, ka vecākiem cilvēkiem tik ātri nepielec.
Man kursos bija svarīgi mācīties, kā atrast informāciju un praktiski izmantot vietni E-veslība.
Teikšu godīgi, ka man mākslīgais intelekts nepatīk, elektroniskās saziņas vietā labprātāk izvēlētos tiešo kontaktu ar cilvēkiem. Nepārzinu arī ierīces, īsti nezinu, ko spēj mans telefons, dators. Bail arī no tā, ka kaut ko saspaidīšu nepareizi. Kursos skolotāja gan mierināja, ka nekur nav jāsteidzas, jāpārliecinās, vai visu darām pareizi, īpaši, veicot maksājumus internetbankā.
26.06.2026.