Latvijā demogrāfiskais līmenis ar katru gadu krītas. Pērn dzimstība Latvijā samazinājās par 9,7 procentiem, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, tāpēc vēl jo vairāk jāstiprina ģimenes ar bērniem, tajā skaitā „Goda ģimenes”. Šī gada maijā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalstīja virzību uz izmaiņām, lai „Goda ģimenes“ statusu saglabātu līdz brīdim, kad jaunākais bērns sasniedz 18 gadu vecumu, ne tā kā šobrīd, kad ģimene statusu zaudē, kad vecākajam bērnam aprit 18 gadu. Ceturtdien raidījumā “Rīta Panorāma” to atkal aktualizēja labklājības ministrs Reinis Uzulnieks, solot šo jautājumu atrisināt līdz Saeimas vēlēšanām, ņemot vērā iepriekš publiski minēto mērķi šīs izmaiņas ieviest no 2027. gada 1. janvāra. — Kā vērtējat šādas izmaiņas, vakar jautāju Mētrienas un Praulienas pagasta pārvalžu vadītājai Ilonai Zalānei un Varakļānu apvienības vadītājai Karīnai Tropai.
Tas varētu būt labs lēmums
– Mēs, pagastu pārvalžu vadītāji, par šo jautājumu esam runājuši arī savā starpā un atzinuši, ka tas varētu būt ļoti labs lēmums – daudzbērnu ģimenes ir jāatbalsta, – spriež Ilona Zalāne. – Jo līdz to 18 vai 24 gadu vecuma sasniegšanai vecākajam bērnam ģimenē jau bērnu mazāk nepaliek. Ne jau visi uzreiz izveido savas ģimenes un kļūst patstāvīgi. Tas, manuprāt, nav godīgi, tāpat kā samazinot valsts pabalstu jaunākajiem bērniem, kolīdz vecākais sasniedz valsts noteiktā atbalsta vecumu. Šo kuplo ģimeņu jau nav nemaz tik daudz, tāpēc katrs atbalsts ir no svara. Es priecājos, ka arī mūsu pusē ir ar bērniem bagātas ģimenes.
Daudzbērnu ģimenes ir jāatbalsta
– Manuprāt, tas, ka šīm daudzbērnu ģimenēm piešķir „Goda ģimenes" statusu, ir ļoti jauks žests un arī reāls atbalsts, kaut vai braucot sabiedriskajā transportā, par citām priekšrocībām nerunājot, – atzīst Karīna Tropa. – Bet par to, vai saglabāt šīs priekšrocības, līdz jaunākajam bērnam paliek 18 vai gadījumā, ja viņš turpina mācīties, – 24 gadi, varētu būt diskusijas. Runa ir tieši par šo vecuma starpību bērniem, jo daudzās ģimenēs tā ir pat desmit un vairāk gadu. Tad jau vecākais bērns sen ir savā dzīvē un nostājies uz savām kājām vai pat apprecējies un nodibinājis savu ģimeni. Bet atbalstam katrā ziņā ir jābūt. Mums, piemēram, Varakļānos ir daudz kuplu ģimenīšu ar vismaz pieciem bērniņiem, par trim bērniem nemaz nerunājot. Jāvēlas vien, lai šādu ģimeņu būtu vairāk!
26.06.2026.